osteopatia_osteopata_terapia_osteopatyczna_admed

Osteopatia jeszcze do niedawna nie była zbyt znaną dziedziną medycyny, jednak w ostatnich latach rozwija się dosyć dynamicznie i zyskuje coraz szerszy krąg pacjentów. Wszystko dzięki osiągnięciom jakie można uzyskać lecząc pacjenta całościowo, a tym właście zajmuje sie osteopata.

 

Czym zajmuje się osteopatia?

Osteopatia bazuje na powiązaniach pomiędzy wszystkimi procesami zachodzącymi w ciele i ich odpowiednim korygowaniu za pomocą ucisku. Niektóre powiązania są zupełnie niespodziewane, jak na przykład problemy z postawą u dziecka spowodowane nieprawidłowym zgryzem. Albo kontuzja nogi, która przekłada się na nieprawidłowe układanie ciała może być przyczyną zaburzeń wątroby. Są to powiązania bardzo nieoczywiste, ale praktyka osteopatów wskazuje, że wyleczenie przyczyny, powoduje usunięcie dolegliwości. Osteopatia wykorzystuje do diagnozy i leczenia techniki manualne. Podstawowymi badaniami są badania fizykalne, neurologiczne oraz badanie ruchomości ciała. Osteopatia zajmuje się zarówno osobami dorosłym i jak i dziećmi, w tym niemowlętami. Osteopata może być fizjoterapeutą lub lekarzem z wykształcenia, jednak musi mieć ukończone wieloletnie kursy z dziedziny osteopatii, zakończone uzyskaniem dyplomu. Ponieważ w Polsce jest to stosunkowo nowa dziedzina, wielu osteopatów kształciło się poza granicami Polski. Osteopaci w porównaniu do fizjoterapeutów różnią się szerszym wykształceniem medycznym, posiadają wiedzę z anatomii, biomechaniki, neurologii i fizjologii, dzięki czemu obserwując objawy są w stanie rozpoznać przyczynę, która je wywołuje.

Jak wygląda terapia osteopatyczna?

Przede wszystkim terapia osteopatyczna służy polepszeniu jakości życia pacjentów. W wielu krajach na świecie (np. w USA) osteopaci pracują w szpitalach, ponieważ osteopatia jest tam nauką akademicką. Dziecko tuż po narodzeniu jest  badane przez specjalistę osteopatę i w razie jakichkolwiek, nawet delikatnych nieprawidłowości, noworodek jest poddawany terapii, która przynosi ulgę, na przykład w przypadku występowania kolek czy asymetrii ciała.

W Polsce coraz popularniejsza jest rehabilitacja niemowląt o nieprawidłowym napięciu mięśniowym czy problemami z koordynacją właśnie u osteopaty. Dorośli trafiający do osteopaty to głównie osoby cierpiące na różnego rodzaju bóle pleców, głowy, stany pourazowe bądź wady postawy. Jednak osteopata może pomóc także osobie borykającej się z depresją, stanami lękowymi czy problemami z koncentracją. Często także osoby z osłabioną odpornością czy zastojami limfatycznymi mogą uzyskać pomoc od osteopaty. Jak widać osteopatia to bardzo szeroka specjalizacja skupiająca się na całym ciele człowieka, dzięki czemu efekty terapii są widoczne bardzo szybko. Wizyta u osteopaty trwa około pół godziny i potrzebne są, w zależności od przypadku, 2-3 wizyty. Nie jest to zatem leczenie długoterminowe, natomiast przynosi ono często spektakularne efekty, stąd też ta specjalizacja rozwija się bardzo dynamicznie.