hpv_rak_szyjki_macicy_test_FRD_admed
Praktyka kliniczna i szereg testów potwierdziły znaczenie badania FRD™ jako skutecznej, dodatkowej metody diagnostycznej do wykrywania zmian i raka szyjki macicy. Jego wyniki pokrywają się z innymi wynikami badań w kierunku screeningu RSM. Co więcej, i co jest bardzo istotne – FRD™ ma tę zaletę, że pozwala określić nie tylko stan tarczy ale także kanału szyjki macicy.


Screening w
kierunku raka szyjki macicy ma wiele wyzwań: trwa zbyt długo, nie jest dostępny dla wszystkich, nie jest wystarczająco dokładny i brakuje specjalistów. W sukurs tym problemom opracowano badanie FRD™ będące szybką, łatwo dostępną, niedrogą i dokładną metodą wykrywania stanów przednowotworowych oraz nowotworowych szyjki macicy.


Wynik w gabinecie po 1,5 minuty

Samo badanie jest nieinwazyjne, proste i nie wymaga obecności cytopatologa ani korzystania z laboratorium medycznego czy mikroskopu. Oznacza to, że jest możliwe do wykonania w każdym gabinecie ginekologicznym, podczas jednej i tej samej wizyty pacjentki. Nie potrzeba do niego dodatkowych narzędzi, z wyjątkiem wziernika. Może je wykonać lekarz-ginekolog, ale również położna czy pielęgniarka, a nawet lekarz rodzinny. Wynik badania jest dostępny od ręki – już po niespełna 1,5 minuty. „FRD™ należy potraktować jako badanie wstępne przed dalszą pogłębioną diagnostyką. Procent fałszywie ujemnych wyników jest naprawdę znikomy. Ogromną zaletą tego badania jest jego łatwość, szybkość i dostępność, co z kolei stwarza możliwość objęcia nim bardzo dużej populacji kobiet i przeprowadzenie wstępnej selekcji. Pacjentce z pozytywnym wynikiem FRD™ można zaproponować pogłębioną diagnostykę w postaci cytologii, kolposkopii i HPV. Ważne, że zostanie ona natychmiast ujęta w grupie ryzyka i poddana leczeniu” – mówi lek. med. Zbigniew Wróbel. „Dlatego też mam nadzieję na rozpowszechnienie tej metody w Polsce jako uzupełniającego badania przesiewowego szyjki macicy”.

Studium przypadku


Lek. med. Zbigniew Wróbel specjalista ginekolog-położnik, kierujący Poradnią Ginekologiczno-Położniczą Medi-Lab w Świdnicy, poświęcił badaniu FRD™ wiele uwagi. „Pacjentkom, u których istniało podejrzenie zmian o charakterze CIN2+, wykonywaliśmy badanie FRD™. W całym procesie porównywaliśmy pacjentki z wynikami LSIL, HSIL, ASC-US, ASCUS-H. Na przykładzie ostatnich czterech pacjentek sporządziliśmy zestawienie (vide tabela 1). Tylko jedna z nich nie miała HPV dodatniego. U wszystkich pozostałych wynik ten był pozytywny. Przeprowadziliśmy badanie cervix, a na koniec zastosowaliśmy metodę FRD™. Konkluzja okazała się następująca: wszędzie tam, gdzie występowały zmiany dużego stopnia potwierdzone poszczególnymi badaniami i był obecny wirus HPV wysokoonkogenny, w badaniu FRD™ te wyniki się powtórzyły. Badania histopatologiczne uwiarygodniły jeszcze bardziej zasadność tej metody”. Czułość i swoistość reakcji wykrywania zmian HSIL i CIN2+ w badaniu FRD™ wynosi 70-80%, czyli więcej niż konwencjonalna cytodiagnostyka PAP. Z podsumowania wszystkich dostępnych badań wynika, że w wykrywaniu CIN2+ ogólna czułość wynosi 82,00%, a swoistość 76,00%. W przypadku CIN3+ ogólna czułość wynosi 90,00%, a swoistość 45,00%. Warta podkreślenia jest wspomniana prostota wykonania barwienia i możliwość natychmiastowego uzyskania wyniku.

To naprawdę rewolucja w diagnostyce, ponieważ dzięki badaniu FRD™ kobiety mają dostęp do niedrogiej i błyskawicznej informacji o stanie swojego zdrowia. To też pewność dla lekarza, że jego pacjentka jest dobrze zdiagnozowana.


Przegląd przypadków z zastosowaniem FRD™TABELA 1.
Przegląd przypadków 4 pacjentek z zastosowaniem metody FRD™, która potwierdziła wyniki wszystkich przeprowadzonych badań z zakresu diagnostyki w kierunku raka szyjki macicy. Badania przeprowadził lek. med.Zbigniew Wróbel, kierujący Poradnią Medi-Lab w Świdnicy.

PRZYPADEK NR 1PRZYPADEK NR 2PRZYPDEK NR 3PRZYPADEK NR 4


FRD™ a rak wewnątrzszyjkowy Każda nowa metoda diagnostyczna, która dodatkowo zwiększy ilość prawidłowo rozpoznanych zakażonych szyjek macicy, wykryje zmiany HSIL - CIN2+, CIN3+, stan przedrakowy czy raka jest ważna i potrzebna. Tym bardziej, że cytologia nie jest badaniem dającym 100 proc. dokładność. Uważa się, że czułość cytologii klasycznej wynosi 40-60 proc.! Kolposkopia również nie wykryje raka wewnątrz kanału szyjki. Ale już FRD™ to metoda badania polegająca na barwieniu w oparciu o receptor folianowy. Jest dodatkowym narzędziem diagnostycznym w badaniach przesiewowych do wykrywania zmian przednowotworowych i nowotworowych, a także do oceny i monitorowania stanu zdrowia pacjentek z nieprawidłowym wynikiem badania cytologicznego w czasie oczekiwania na powtórne badanie oraz pacjentek z dodatnimi wynikami testu na HPV a prawidłową cytologią.Zestaw do wykonania badania FRD™ jest przenośny i składa się z jednorazowego aplikatora oraz buteleczki z odczynnikiem. Wynik odczytuje się według wzorcowej karty zmiany barwy.badanie FRD™ w tym przypadku jest niezwykle cenne: umożliwia bowiem błyskawicznie i dokładnie ocenić zarówno stan tarczy, jak i kanału szyjki macicy. (Złuszczające się komórki z wnętrza kanału szyjki macicy pobiera się jednym i tym samym aplikatorem. Na jego końcu znajduje się gąbka, którą wraz z pobranymi komórkami wkłada się do butelki z odczynnikiem. Już po kilkunastu sekundach mogą one przybrać barwę świadczącą o niepokojących zmianach, a nawet raku).Zestaw do wykonania badania FRD™ jest przenośny i składa się z jednorazowego aplikatora oraz buteleczki z odczynnikiem. Wynik odczytuje się według wzorcowej karty zmiany barwy.

FRD™ to szybka diagnostyka CIN2+ w gabinecie ginekologicznym. Badanie jest nieinwazyjne i nie wymaga dodatkowych narzędzi z wyjątkiem wziernika. Co ważne - metoda FRD™ jest niezwykle cenna, ponieważ umożliwia błyskawicznie i dokładnie ocenić zarówno stan tarczy, jak i kanału szyjki macicy!

„Miałem pacjentkę z prawidłowym wynikiem cytologicznym z krwawieniem kontaktowym przy stosunkach płciowych. Przed kolposkopią pobrałem materiał na obecność wirusa HPV oraz FRD™. Kolposkopowo i w wyniku FRD™ już w trakcie wizyty oceniłem wysoki stopień zmian. Po skierowaniu do szpitala i wykonaniu biopsji otrzymano CIN2+ i CIN3+. W związku z tym został wykonany zabieg chirurgicznej konizacji i w badaniu histopatologicznym stwierdzono raka inwazyjnego wewnątrzkanałowego. W tym przypadku przeprowadzone badanie FRD™ przyniosło bardzo dużą korzyść i umożliwiło podjęcie natychmiastowego działania. Wspomnę tylko, że owa pacjentka to 34-letnia kobieta!” – dodaje lek. med. Zbigniew Wróbel.

Trzy w jednym


FRD™ to rozwiązanie przeznaczone dla szeroko rozumianej profilaktyki, dla tych lekarzy, którzy nie mają możliwości wykonania w swoim gabinecie ginekologicznym cytologii płynnej w trybie szybkim, kolposkopii, ani możliwości otrzymania wyniku HPV. FRD™ to trzy w jednym: na szybko cytologia, na szybko kolposkopia i na szybko HPV. Wkroczyliśmy już w nową rzeczywistość, jednak to dopiero początek drogi. Mobile SCANMED Systems, która wprowadziła między innymi FRD™ na polski rynek, pracuje już wraz z zespołem izraelskich naukowców nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI – Artificial Intelligence) w ginekologii. Będzie to rewolucyjne rozwiązanie w kierunku screeningu raka szyjki macicy.

Autor: lek. med. Zbigniew Wróbel, specjalista ginekolog-położnik, kieruje Poradnią Ginekologiczno-Położniczą Medi-Lab s.c. Wróbel i Wspólnicy w ŚwidnicyAutor: Monika Mikołajczak, dziennikarka, redaktorka, profilerka, współpracuje z Mobile SCANMED Systems Sp. z o.o.