Taboret medyczny i jago znaczenie podczas pracy każdego lekarza specjalisty
W wszystkich placówkach medycznych począwszy od gabinetów lekarskich po przychodnie i szpitale muszą znaleźć się meble medyczne. Zaczynając od leżanek, kozetek, foteli, taboretów, parawanów itp.

Jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia są taborety medyczne, który jest używany przez lekarzy każdego dnia. Idealnie sprawdza się dla lekarzy, którzy większość czasu w pracy spędzają w pozycji siedzącej np.:

  • stomatolog,
  • ginekolog,
  • ortopeda,
  • okulista.

Również w gabinetach zabiegowych przydatne są taborety medyczne, które gwarantują komfort, bezpieczeństwo oraz ergonomię pracy lekarzy. Wszystko to gwarantuje wyprofilowane siedzisko, regulacja wysokości (ręczna lub nożna), a także kółka dające możliwość mobilności. Pozostałe cechy taboretów:

  • stabilność ciała lekarza podczas wykonywania badań oraz pozostałych czynności,
  • wysoki komfort pracy bez ryzyka zmęczenia lub urazu pleców,
  • mobilność,
  • możliwość obrotu wokół własnej osi,
  • swoboda ruchów,
  • regulacja wysokości ręczna lub nożna,
  • trwały i solidny materiał z którego jest wykonany.

Różnice między taboretami medycznymi oraz standardowymi


Wszystkie meble medyczne muszą spełniać wiele wytycznych aby mogły zostać wykorzystane w placówkach medycznych oraz gabinetach specjalistycznych. Taboret medyczny bardzo różni się od zwykłego taboretu. Podstawowa różnica to jakość wykonania, a regulacja oraz idealne wyprofilowanie, które daje możliwość pełnej swobody ruchów oraz wszelkich manewrów podczas badania, a także wygodne ustawienie ciała. Medyczny taboret wykonany jest z wysokiej jakości materiałów, które są trwałe oraz odporne na środki do dezynfekcji. Tapicerka zazwyczaj jest bezszwowa, która uławia czyszczenia i zapobiega gromadzenie wirusów oraz bakterii. Duża część lekarzy musi wykonywać badania oraz zabiegi w pozycji siedzącej dlatego niezbędne jest im odpowiednio dobrane siedzisko. Najpopularniejsze są okrągłe siedziska, które gwarantują komfort oraz wygodę i daje możliwość prawidłowej postawy ciała. Pozycja ciała w czasie siedzenia jest bardzo ważna ponieważ nieprawidłowa postawa może skutkować bólem pleców oraz dyskomfortem po wielu godzinach pracy. Czasami taborety mają również oparcie, które dla wielu lekarzy jest zaletą, jednak każdy musi sam stwierdzić czy jest mu wygodniej z oparciem czy bez niego.

Jak taboret medyczny wpływa na komfort w czasie pracy lekarza?

Taboret medyczny jest obowiązkowym wyposażeniem praktycznie każdego gabinetu lekarskiego. To jeden z bardziej funkcjonalnych mebli, które praktycznie nieustannie są używane w czasie pracy przez cały personel medyczny. Lekarze bardzo cenią sobie zarówno wygodę jak i komfort w czasie pracy. Wszystkie zabiegi medyczne wymagają od lekarza pełnego skupienia oraz opanowania, dlatego prawidłowa postawa ciała jest bardzo istotna, aby uniknąć bólu pleców i dyskomfort. Taboret medyczny posiada wygodne, a także idealnie wyprofilowane siedzisko, które gwarantuje prawidłową postawę ciała. Natomiast zastosowanie kółek ma wpływa na mobilność lekarza oraz poprawia warunki jego pracy. Gwarantują możliwość ruchów wokół własnej osi, a także daje możliwość maksymalnego przybliżenia się do pacjenta, w razie potrzeby. Cechują się bardzo prostą konstrukcją, wysoką funkcjonalnością oraz bezpieczeństwem i wygodą, które są niezbędne we wszystkich placówkach medycznych. Takie meble są dużym wsparciem oraz pomocą podczas codziennych obowiązków lekarza.

Taborety są wykorzystywane nie tylko przez lekarzy ale i pozostały personel medyczny taki jak pielęgniarki, położne czy recepcjonistki. Dzięki możliwości regulacji wysokości oraz mobilności daje możliwość dopasowanie do wielu osób, aby zagwarantować i komfort oraz wygodne podczas pracy.