Obrzezanie

Obrzezanie jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych. Chociaż kojarzy się głównie z rytuałami religijnymi lub kulturowymi, w rzeczywistości jest również bardzo często stosowany w medycynie jako metoda leczenia.

Obrzezanie to zabieg polegający na częściowym lub całkowitym usunięciu napletka. Wykonuje się go ze względów medycznych (np. otępienie lub zapobieganie niektórym chorobom) i społecznych (zwykle związanych z religią).



Obrzezanie jest praktykowane w religiach takich jak judaizm i islam, a także jest zakorzenione w kulturach afrykańskich, koreańskich i tureckich. Wykonywane jest również w celach profilaktycznych, ponieważ uważa się, że zmniejsza ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową (np. HIV), raka prącia i występowania infekcji dróg moczowych.

Ze względów medycznych obrzezanie wykonuje się głównie w celu usunięcia wad anatomicznych penisa, ale także ze względów estetycznych lub w celu zwiększenia komfortu podczas stosunku.



Obrzezanie - jak wygląda zabieg?
Zabieg chirurgiczny - obrzezanie odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Lekarz usuwa nadmiar napletka poprzez wycięcie nadmiaru skóry. Miejsce cięcia, a także ilość usuniętej skóry, zależy od zastosowanej metody obrzezania.  Na koniec zakładane są rozpuszczalne szwy. Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu pacjenci muszą nosić specjalny opatrunek wraz ze wzmocnieniem, aby zapobiec krwawieniu i obrzękowi. Pacjent może zwykle wrócić do domu tego samego dnia, ale po 24 godzinach konieczna jest kontrola przez lekarza, podczas której usuwany jest opatrunek i sprawdzany jest stan gojenia się rany. W okresie rekonwalescencji należy bezwzględnie przestrzegać wskazań pooperacyjnych.

Zabieg obrzezania może być wykonywany różnymi metodami. W zależności od miejsca nacięcia i ilości skóry do usunięcia, wyróżnia się metody:
  • wysokie i ciasne - podczas zabiegu nacięcie wykonywane jest w dużej odległości od żołędzi i usuwana jest duża ilość skóry, w wyniku czego żołądź pozostaje całkowicie odsłonięta
  • wysokie i luźne - w tym przypadku nacięcie również wykonywane jest daleko od żołędzi, z tą różnicą, że usuwana jest mniejsza ilość skóry, przez co żołądź pozostaje częściowo przykryta skórą.
  • nisko i ciasno - podczas zabiegu lekarz usuwa dużą ilość skóry, ale nacięcie wykonywane jest nisko, czyli blisko żołędzi
  • nisko i luźno - analogicznie do powyższej metody


Wskazania do zabiegu
Obrzezanie, choć kojarzone głównie z obrzędami religijnymi, bardzo często konieczne jest również ze względów medycznych. Jest ono wskazane w przypadku:
  • stulejki
  • krótkiego wędzidełka
  • załamania
  • zbyt luźnej skóry wokół żołędzi
  • powtarzających się infekcji i stanów zapalnych żołędzi i napletka
  • zapobieganie niektórym chorobom wenerycznym
  • problemy podczas stosunku (np. zbyt wczesny wytrysk).


Przeciwwskazania do zabiegu obrzezania
Zabieg obrzezania wykonywany chirurgicznie jest zabiegiem bezpiecznym, istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Należą do nich:
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • przyjmowanie leków rozrzedzających krew (należy skonsultować z lekarzem)
  • aktywny stan zapalny napletka
  • aktywna infekcja


Obrzezanie - jak długo trwa gojenie i jak długo nosi się opatrunek?
Opatrunek po zabiegu obrzezania nosi się przez kilka dni po wykonaniu zabiegu. Po 24 godzinach należy udać się na wizytę kontrolną, podczas której lekarz zdejmie opatrunek i oceni stan rany. Po założeniu nowego opatrunku należy go regularnie zmieniać i delikatnie oczyszczać ranę. Zaleca się utrzymywanie penisa w pozycji uniesionej do góry przez kilka pierwszych dni po zabiegu. Rana po obrzezaniu goi się w okresie od 4 do 6 tygodni. W tym czasie Pacjenci muszą stosować się do zaleceń lekarza, tj. odpowiednio przemywać ranę, stosować delikatną pielęgnację, unikać gorących kąpieli oraz powstrzymać się od aktywności seksualnej i uprawiania sportu. W okresie rekonwalescencji Pacjenci mogą przyjmować środki przeciwbólowe, a także stosować maści i antybiotyki przepisane przez lekarza.



Jakie powikłania mogą wystąpić po obrzezaniu?
Obrzezanie wykonywane, jako zabieg, jest znacznie mniej narażone na powikłania niż obrzezanie wykonywane w warunkach rytualnych. Niemniej jednak, jak w przypadku każdego zabiegu chirurgicznego, istnieje pewne ryzyko powikłań, choć jest ono bardzo niewielkie. Warto zauważyć, że powikłania występują głównie po obrzezaniu wykonywanym przez niedoświadczonego operatora, w niesterylnych warunkach oraz po nieprzestrzeganiu zaleceń pooperacyjnych.

Powikłania po obrzezaniu:
  • zrośnięcie napletka z żołędzią
  • stan zapalny
  • uszkodzenie struktur anatomicznych
  • zaburzenie funkcji seksualnych


Czy po obrzezaniu pozostaje blizna?
Po zabiegu obrzezania w operowanym miejscu pozostaje blizna. W zależności od lokalizacji nacięcia, blizna może znajdować się blisko żołędzi penisa lub w pewnej odległości od niej. W przypadku „wysokich” metod obrzezania, blizna pooperacyjna znajduje się dalej od żołędzi. Z kolei blizna zlokalizowana blisko żołędzi jest charakterystyczna dla technik „niskich”.

Blizna po obrzezaniu może być widoczna lub nie. Zależy to od rodzaju przeprowadzonej operacji. Po obrzezaniu typu „High and Tight” blizna jest bardzo widoczna, podobnie w przypadku zabiegu „High and Loose”. Obrzezanie „Low and Tight” powoduje, że blizna znajduje się blisko żołędzi, jednak wprawny chirurg jest w stanie wykonać takie cięcie, że blizna będzie całkowicie niewidoczna - mieści się wtedy pod brzegiem żołędzi. Niewidoczność blizny jest  zaletą obrzezania wykonanego metodą  „Low and Loose”. Ta metoda obrzezania jest często wybierana przez mężczyzn właśnie ze względu na niewidoczność blizny.

Blizna po obrzezaniu pojawia się w miejscu nacięcia, po zagojeniu się rany, co trwa około miesiąca. Prawidłowe gojenie rany wymaga odpowiedniej higieny krocza - nie należy myć go perfumowanymi mydłami, a jedynie wodą z szarym mydłem lub naparem z rumianku. W niektórych przypadkach urolog przepisuje odpowiedni krem z antybiotykiem.

Usuwanie blizny po obrzezaniu może trwać nawet kilka miesięcy. W tym celu stosuje się odpowiednią maść przepisaną przez lekarza. Blizna pooperacyjna nie powinna powodować dużego bólu ani poczucia dyskomfortu podczas stosunku. Powinna bezboleśnie rozciągać się podczas erekcji. Jeśli blizna uciska, można ją delikatnie rozciągnąć, pod warunkiem, że jest jeszcze świeża, a rana już całkowicie się zagoiła. Rozciąganie polega na masowaniu blizny na przemian z maścią, jak i bez niej. Nie należy jednak podejmować się tego bez konsultacji z lekarzem, gdyż postępowanie po obrzezaniu powinno być indywidualnie dostosowane do konkretnego przypadku. Trzy miesiące po zabiegu obrzezania należy odwiedzić lekarza, aby sprawdzić wygląd blizny.