poty_miesiączka_admed

Miesiączka jest czasem, kiedy kobiety mają różne, niezbyt przyjemne dolegliwości. Osłabienie, drażliwość, bóle brzucha czy piersi to podstawowy repertuar comiesięcznego miesiączkowania. Z drugiej strony regularne pojawianie się miesiączki świadczy o tym, że organizm kobiety funkcjonuje prawidłowo pod względem hormonalnym. Wszystkie dolegliwości związane z miesiączkowaniem są wywoływane poprzez działanie hormonów i to właśnie regularne jej pojawianiem jest dobrym znakiem, że ich funkcjonowanie w naszym organizmie jest prawidłowe.

Skąd się biorą nocne poty przed i w trakcie okresu?

Wiele kobiet zauważa, że tuż przed miesiączką oraz w trakcie jej trwania, występują u nich nocne poty. Kobieta może się obudzić zlana potem do tego stopnia, że jej pidżama i pościel także SA wilgotne. Jest to częste i normalne zjawisko, podobnie jak drażliwość czy ból brzucha a odpowiedzialny za nie jest estrogen. Tuż przed wystąpieniem miesiączki, dochodzi do gwałtownego spadku jego poziomu. To sprawia, że pojawiają się wszystkie dolegliwości około miesiączkowe, takie jak bolesne skurcze brzucha, spadek energii. Spadek poziomu estrogenu wiąże się ze wzrostem temperatury ciała – w pierwszych dniach miesiączki możemy zauważyć w związku z tym nieznaczny wzrost temperatury przekraczający u niektórych kobiet 37 stopnic Celcjusza. , które następnie próbuje ja obniżyć za pomocą nocnych potów. Jest to zjawisko całkowicie naturalne i nie powinno budzić niepokoju, jeśli występuje wyłącznie w czasie poprzedzającym miesiączkę oraz w jej trakcie. Niestety nocnym potom nie da się zapobiec, są one fizjologiczną reakcją organizmu na wyższą temperaturę ciała. Jednak w dni, kiedy występuje u nas miesiączka warto się wyciszyć, pić ziołowe napary czy ciepłą wodę z cytryną, unikać kofeiny i stresujących sytuacji. Nasze ciało potrzebuje wtedy regeneracji i wyciszenia, wszelkie dodatkowe, niepotrzebne bodźce, sprawiają, że się niepotrzebnie denerwujemy co nie poprawia naszego samopoczucia. Zadbanie o siebie i swój komfort sprawi, że ten trudniejszy czas w miesiącu przejdziemy w lepszej formie.

Pamiętajmy, że zawsze warto nasze dolegliwości skonsultować z lekarzem aby upewnić się, że wynikają one wyłącznie z naszego cyklu miesięcznego. Jeżeli poty nocne występują także w pozostałym czasie miesiąca i towarzyszą im inne dolegliwości, takie jak kołatanie serca, mogą być oznaką problemów ze zdrowiem, takim jak na przykład nadczynność tarczycy. Czasami mogą zwiastować przedwczesną menopauzę. Aby być spokojną o swoje zdrowie, kontrolujmy je minimum raz do roku na wizycie u ginekologa, który przeprowadzi diagnostykę i pomoże rozwiać nasze wątpliwości.