wygląd_oczu_a_zdrowie_admed

Nasz organizm daje nam wiele znaków, kiedy dzieje się z nim coś niedobrego. Są one zwykle subtelne więc aby je dostrzec, należy naprawdę uważnie się sobie przyglądać a wszelkie niepokojące objawy dokładnie konsultować z odpowiednim specjalistą. Często do sygnałów o problemach ze zdrowiem należą zmiany skórne, brak energii, czy nadmierna senność. Warto przyglądać się także swoim oczom, gdyż ich wygląd także może być wskazówką na temat stanu naszego zdrowia.

Jakie zmiany na oczach i wokół nich powinny nas zaniepokoić?

Zwykle zmiany w okolicach oczu są przez nas zauważane natychmiast po ich pojawieniu się. Do najczęstszych zmian mogących sugerować problemy zdrowotne należą:

Cienie pod oczami

Są one objawem zmęczenia bądź problemów z niedoborami żywieniowymi, takimi jak anemia z braku żelaza, nietolerancji pokarmowych ale bywają także wynikiem problemów z tarczycą. Sińce pod oczami  pojawiają się też jako wynik starzenia się organizmu. Jeśli zauważymy u siebie sińce, warto zastanowić się nad przyczyną a w razie wątpliwości udać się do lekarza, który przeprowadzi diagnostykę.

Worki pod oczami

Niemal każdy miał z nimi do czynienia przynajmniej kilka razy w życiu a niektórzy zmagają się z nimi na co dzień. Zwykle są oznaką niewyspania ale nawracające mogą zwiastować problemy z nerkami bądź drogami rodnymi, dlatego nie należy ich ignorować. Dodatkowo opuchnięte powieki mogą być objawem alergii, cukrzycy, arytmii serca, niedoczynności lub nadczynności tarczycy a także zapalenia zatok.

Drganie powieki

Najczęstszą przyczyną jest zmęczenie, stres, napięcie i zbyt intensywne życie prowadzą do wyczerpania organizmu, który poprzez drgająca powikę daje sygnał, że potrzebuje regeneracji oraz bardzo często, uzupełnienia nadwyrężonych życiem na wysokich obrotach zapasów magnezu. To jego niedobór najczęściej odpowiada za drganie powieki. Jeżeli zmiana trybu życia oraz suplementacja magnezu nie pomaga, należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia poważniejszych schorzeń.

Zaczerwienione oczy z tendencją do łzawienia

I tu przyczyną jest zazwyczaj przepracowanie i nadmiar pracy przed monitorem. Odpoczynek od ekranu i światła, które emituje jest najlepszym sposobem na odpoczynek dla oczu. Można sobie także pomóc specjalnymi kroplami nawilżającymi oczy, zwłaszcza jeśli dokucza nam uczucie pieczenia pod powiekami. Częstą przyczyną zaczerwienionych oczu jest zapalenie spojówek, które powinno być leczone pod kontrolą lekarza okulisty. Jednak zaczerwienione oczy mogą być objawem poważniejszej choroby, zwłaszcza gdy nie ustępują po zastosowaniu leczenia. Należy się wtedy koniecznie zgłosić do lekarza okulisty, który przeprowadzi właściwe badania.

Żółte białka oczu

Zażółcone białka zwiastują problemy z wątrobą a zatem sprawa jest zawsze bardzo poważna. Najczęściej pojawia się żółtaczka, a żółte białka to wynik nadmiaru bilirubiny.

Obrzęk oczy i opuchlizna wokół nich

Często są łączone z problemami z tarczycą, zarówno nadczynnością jak i niedoczynnością. Kolejną przyczyna mogą być schorzenia układu moczowego oraz choroby związane z woreczkiem żółciowym.

Tłuszczaki w wewnętrznych kącikach oczu

Grudkowate zmiany o żółtym zabarwieniu to złogi cholesterolu. Pojawiają się, gdy poziom cholesterolu w organizmie jest zbyt wysoki. Zmiany te mogą świadczyć także o chorobach wątroby.

Tak zwany śnieg optyczny

W polu widzenia pojawiają się liczne białe plamki zaburzające widzenie, najczęściej towarzysza migrenie bądź boreliozie.