Nici chirurgiczne - jak się odnaleźć w rozmiarach?
Szykując się do każdej operacji chirurg wybiera nici o optymalnej grubości. Kluczowe jest, aby wybierać możliwie jak najcieńsze szwy. Muszą one być jednocześnie na tyle wytrzymałe, aby były w stanie utrzymywać brzegi rany w niezmienionym stanie, w trakcie procesu gojenia. Wytrzymałość szwu na rozciąganie jest tym niższa, im mniejszy rozmiar nici chirurgicznych. Nie mniej mniejszy rozmiar nici gwarantuje mniej widoczne ślady w postaci blizny. Zadaniem chirurga jest, więc dobór nici w zależności od operowanego obszaru w taki sposób, by powodowały możliwie najmniejszy odczyn tkanek, a jednocześnie były wystarczająco mocne. Jaki zatem rozmiar nici ma zastosowanie w chirurgii plastycznej, a jaki w chirurgii ogólnej? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie.


Grubość i rodzaje szwów chirurgicznych

Rynek artykułów medycznych obfituje w różne rozmiary nici chirurgicznych. Który rozmiar wybrać przy danym zabiegu? Grubość nici chirurgicznych wybierana przy operacji zależy od wielu czynników. Warto zwrócić uwagę na fakt, że producenci opisując rozmiar nici posługują się różnymi standardami. Część podaje grubość nici mierzoną w milimetrach, inni standaryzują rozmiary wg EP lub USP.

Grubość nici - zazwyczaj podawana w dziesiątych częściach milimetra. Jest metodą przyjętą Europie i Ameryce. Określana jest w ten sposób faktyczna średnica nici.

Standard EP – European Pharmacopoeia to system popularny wśród niektórych producentów europejskich. Wg tego standardu istotna jest siła, jaką można przyłożyć do nici zanim ulegnie przerwaniu. Świadczy to  o wytrzymałości na rozciąganie. Cyfra jest wyższa = grubsze nici.

Standard USP – United States Pharmacopoeia, to najczęściej stosowany system miar nici chirurgicznych. Potocznie nazywany jest skalą zerówkową. Rozmiar materiałów szewnych określany jest jedną lub dwoma cyframi arabskimi. Kod jest dość prosty, im większa pierwsza cyfra tym cieńsze nici. Druga cyfra (zapisywana po myślniku lub średniku) to zero np. 7/0 lub 9-0. Rozmiary większe od 0 określają pojedyncze cyfry np. 4 USP. Im większa cyfra, tym większa średnica nici.

Rozmiary szwów chirurgicznych 
Można je podzielić na trzy kategorie: nici cienkie,  o średniej grubości i grube. Każda grubość ma inne zastosowanie. Które nici chirurgiczne są stosowane w chirurgii ogólnej, a które w mikrochirurgii?

Nici cienkie
To najcieńsze materiały szewne, mają grubość od 11/0 do 3/0 w systemie USP, średnicę natomiast od 0,01 mm do 0,24 mm. Są one głównie stosowane do zabiegów okulistycznych, ponieważ jest tam wymagany minimalny uraz tkanki podczas pasażu (np. operacje jaskry), w mikrochirurgii i chirurgii plastycznej (np. korekcja powiek). 

Nici średniej grubości 
Szwy w rozmiarach od 2/0 do 2 USP i średnicy od 0,25 mm do 0,5 mm. Używane są zazwyczaj do zaopatrywania ran o dużym napięciu. Rekomendowane są do zabiegów chirurgii skóry i w położnictwie. 
W precyzyjnych zabiegach chirurgii skóry powinno się używać nici cienkie 

Nici grube
Wg standardu USP to szwy w rozmiarach od 3 do 7, o średnicy od 0,6 do 1,09 mm. Są bardzo wytrzymałe na rozciąganie, ale powodują zazwyczaj duży uraz tkanki podczas pasażu. Stosowane są do przyszywania dużych struktur i w chirurgii ortopedycznej.

Nici chirurgiczne - rozmiary według zastosowań
W zależności od rodzaju rany podejmowana zostaje decyzja o szwach odpowiedniej wielkości. Istotnym jest, dobranie możliwie jak najmniejszej nici, aby zminimalizować uraz tkanki podczas pasażu i odczyn w tkankach głębszych. 

Małe rozmiary, gdzie wykorzystujemy:
11/0 – okulistyka (np. przeszczep rogówki), chirurgia plastyczna, mikrochirurgia.
10/0 – okulistyka , chirurgia plastyczna, mikrochirurgia.
9/0 – okulistyka, mikrochirurgia.
8/0 – chirurgia naczyniowa i plastyczna, okulistyka (np. szycie rogówki) i mikrochirurgia.
7/0 – zabiegi twarzy wymagające precyzji, chirurgia oka (m. in. szycie spojówki i mięśni gałki ocznej), chirurgia naczyniowa i plastyczna.
6/0 – naczynia krwionośne, szwy skórne w obrębie twarzy i rąk, chirurgia estetyczna, okulistyka (np. mięśnie gałki ocznej).
5/0 – urologia, szwy skórne w obrębie twarzy, szyi i rąk, chirurgia estetyczna i naczyniowa.

Średnie rozmiary:
4/0 – chirurgia estetyczna, chirurgia skóry tułowia, kończyn, szycie śluzówki, ścięgien i naczyń krwionośnych, położnictwo, weterynaria.
3/0 – położnictwo, urologia, chirurgia estetyczna, chirurgia skóry torsu i całego tułowia, kończyn, szycie jelit i naczyń krwionośnych, weterynaria.
2/0 – chirurgia estetyczna i ginekologiczna, chirurgia skóry torsu, całego tułowia i kończyn o znacznym napięciu skóry, szycie powięzi, tkanki tłuszczowej i naczyń krwionośnych, urologia.
0 – chirurgia ginekologiczna, położnictwo, chirurgia skóry tułowia i kończyn przy znacznym napięciu skóry, zamknięcie powłok jamy brzusznej (np. powięzi i otrzewnej ściennej).
1 – zamykanie linii białej w weterynarii, chirurgia skóry tułowia i kończyn przy znacznym napięciu skóry, szycie powłok jamy brzusznej w położnictwie, chirurgia ginekologiczna.
Podczas zabiegów położniczych, w których konieczne jest zamknięcie powięzi, można stosować nici o większych rozmiarach. 

Duże rozmiary:
2 – położnictwo, zamknięcie ściany brzucha (głównie powięzi), chirurgia ortopedyczna, zabiegi ginekologiczne, weterynaria.
3 i 4 – ortopedia, zamknięcie ściany brzucha.
5 i 7- zamknięcie ściany brzucha, ortopedia.
6 – weterynaria, zamknięcie ściany brzucha, ortopedia (zabiegi zespoleń w obrębie kości).

Źle dobrany materiał szewny może być powodem zakażeń pooperacyjnych a także nieestetycznej pamiątki po zabiegu w postaci brzydkiej blizny. Zabieg z użyciem zbyt cienkich nici może powodować efekt cięcia tkanek podczas pasażu a także rozejście się brzegów rany w okresie gojenia. Wybór zatem w każdym przypadku musi być dokładnie przemyślany.