Co jest lepsze dla naszego zdrowia – wanna czy prysznic?

Dużo czynników ma wpływ na dokonanie wyboru między wanna a prysznce. Kąpiel w wannie, tak samo jak mycie w kabinie prysznicowej ma swoje wady i zalety. Dobrze jednak mieć świadomość jaki ma to wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Jaką więc podjąć decyzję?

 

Plusy zdrowotne kąpieli w wannie

Wanną jest bardzo lubiana ze względu na możliwość długich kąpieli, wylegiwania w gorącej wodzie, co daje możliwosć relaksu oraz rozluźnienia fizycznego oraz psychicznego. Kąpiele nas odprężają po ciążkim dniu w pracy, dom itp. Ową czynność można urozmaicić poprzes olejki eteryczne, sole do kapieli, świece zapachowe itp. Wieczorne kąpiele są wstanie poprawić nasze samopoczucie, złagodzić bóle mięsniowe oraz uspokoić a nawet mogą ułatwić nam zasypianie.

 

Odczywamy wielu korzyści płynących z kąpiele w wannie, natomias są też jej minusy. Mianowicie trzeba pamiętać, że kąpiel w gorącej wodzie ma negatywny wpływ na naszą skórę. Naskórek po długich kąpielach może ulec wysuszeniu lub podrażnieniu, ponadto przyspiesza swoje starzenie. Natomiast jeśli chcemy zwiekszyć napięcie skór oraz ja ujędrnik polecane są kąpiele w zimnej wodzie. Pamietajmy również, że produkty wytwarzające duża ilość piany, zwiększają ryzyko wysuszenia oraz osłabienia naturalnej wartsty ochronnej skóry.

 

Jak już wspomniałam alternatywna do kąpieli w gorącej wodzie, jest kąpiel w zimnej wodzie, pamietajmy że taka kąpiel nie poiwnna być zbyt długa. Zanurzenie ciała w zimnej wodzie przyspiesza nasz metabolizm oraz zmniejszają obrzęki oraz łagodzą bóle mieśni po wyczerpujących treningach na siłowni itp.

 

Czy krótki prysznic jest zdrowy?

Krótkie prysznice są dobry pomysłem na każdy dzień, skraca to czas kontaktu skóry z wodą oraz kosmetykami, co chronią ją przed wysuszeniem i utrzymuje ją w lepszej kondycji. Ponad to krótkie 5 minutowe prysznice zmniejszaja zużycie wody w domowym gospodarstwie, a więc oszczędności. Tak samo jak kąpiel w zimnej wodzie, tak i zimne prysznice, porawiaja kążenie krwi w organizmie oraz stan włosów i układu odpornościowego. Kolejnym plusem zimnych prysznicy jest zmniejszenie świądu skóry oraz zamykanie rozszerzonych probów.

 

Natrysk pod ciepłą czy zimną wodą?

 

Interesującym pomysłem jest natrysk mieszany. Polewanie ciała raz ciepłą raz zimna wodą wpływa korzystnie na nasz układ limfatyczny, poprawiają wygląd skóry oraz jej napięcie i wygładzenie. Ponad to łagodza zmęczenie oraz stres dnia codziennego. Korzystając z prysznica naprzemiennego trzeba pamiętać aby najpierw lać ciepłą wodę potem stopniowo ochładzać ciała poprzez polewania coraz zimniejsza wodą. Ochładzanie należ rozpocząć od nóg oraz rąk. Taki prysznic nie powinien zbyt długo trwać.

 

Ciekawym rozwiązaniem są również kabiny z hydromasażem, które nie tylko relaksują ale wspomagają leczenie różnych schorzeń np. reumatyzmu,nadciśnienia i niedociśnienia, bezsenności czy nerwicy oraz zapalenia stawów czy rozstępów.

 

Jaką wodę wybrać zimną czy gorącą ?

Trzeba pamiętać, że woda do kąpieli czy prysznicą dla każdej sooby jest Należy mieć świadomość, że nie dla każdego odpowiednia będzie kąpiel czy prysznic w wodzie o skrajnych temperaturach. Osoby mające problemy z krążeniem, sercem, krzepliwością oraz kobiety w ciąży powinny zachować szcególną ostrożność. Jeśli chodzi o mężczyzn to gorąca kąpiel może mięć negatywny wpływ na ich płodność,a u kobiet podczas miesiączki może zwiększyć się krwawienie.

 

Wanna czy prysznic ?

 

Każdy z osobna musi zastanowić się jak jego organizm reaguje na poszczególne bodźce i w jakiej jest kondycji. Osoby cierpiące na różne choroby powinny skonsultować się z lekarzem jaka temperatura wody poczas kąpieli byłaby dla nich indywidualnie najlepsza.