stres_nerwica_zaburzenia_lekowe_admed
Nerwica jest chorobą dotykającą coraz większe grupy ludzi, jednak nie jest łatwa do zdiagnozowania. Nerwica daje bardzo dużo objawów somatycznych, co powoduje, że chory szuka u siebie różnych innych chorób, co nie poprawia samopoczucia.

Czym jest nerwica?Nerwica jest nietypowym zaburzeniem psychicznym, a to dlatego, że jej objawy nie dotyczą wyłącznie sfery emocjonalnej. Nerwica jest chorobą, z którą wiąże się największa liczba objawów somatycznych, co powoduje trudności diagnostyczne lub też znacznie wydłuża postawienie właściwej diagnozy. Nerwica pojawia się najczęściej u osób pomiędzy 25 a 45 rokiem życia, częściej chorują kobiety.

 

Jakie są objawy nerwicy?Najważniejszym objawem nerwicy jest lęk, przyjmujący różne postacie. Mogą to być fobie (gdy wydarzenia/ludzie/przedmioty wywołują nieuzasadniony lęk), natręctwa, ciągły niepokój, zamartwianie się, hipochondria (przesadne dbanie i zamartwianie się o swoje zdrowie, czasem także przekonanie o byciu chorym pomimo diagnostyki zaprzeczającej temu), zaburzenia pamięci, koszmary senne, które pojawiają się razem z objawami fizycznymi takimi jak:
  • Nadciśnienie,
  • Kołatania serca,
  • Problemy ze snem,
  • Nadmierne pocenie się,
  • Bóle głowy,
  • Impotencja,
  • Problemy skórne,
  • Suchość w ustach,
  • Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak niestrawność, bóle, wzdęcia, mdłości a także wymioty.

Najczęściej chorzy mają świadomość nieadekwatności swoich lęków, jednak nie są w stanie się ich wyzbyć. Ponieważ chorzy na nerwicę mają objawy somatyczne na tyle poważnie wyglądające, że często dodatkowo wmawiają sobie poważną chorobę, która w rzeczywistości nie występuje. Jednak skala i natężenie objawów fizycznych może być na tyle duża, że nawet dla osoby postronnej chory na nerwicę wydaje się chorować np. na serce czy inne poważne choroby. Chorzy zanim trafią do psychologa, kierowani są do lekarzy takich specjalizacji jak kardiolog, gastrolog, dermatolog, neurolog, ponieważ objawy jednoznacznie wskazują na określone dolegliwości i schorzenia. Pacjent może być przez długi czas odsyłany do kolejnych specjalistów zanim zostanie postawiona właściwa diagnoza.

Co jest przyczyną nerwicy?Bardzo często do nerwicy prowadzi przeciążenie długotrwałym stresem, nadmiernymi wymaganiami a także presja czasu i otoczenia. Także jednorazowe, traumatyczne przeżycie może zapoczątkować nerwicę. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że czas trwania zaburzeń jest podstawą diagnozy. Lęk czy niepokój wywołany trudną sytuacją i trwający przejściowo, nie jest nerwicą i mija samoistnie.
 

Jak leczyć zaburzenia nerwicowe?W leczeniu nerwicy najbardziej wskazana jest psychoterapia, ponieważ tylko ona może dojść do przyczyny lęków i ją rozwiązać. Wspomagająco stosuje się leki, jednak służą one jedynie ograniczeniu objawów, nie lecząc choroby. Pacjent musi nauczyć się technik, które najlepiej na niego działają przy  radzeniu sobie z lękami. Wymaga to dużo pracy nad sobą i często we współpracy z psychologiem przynosi bardzo dobre efekty. Bardzo pomocne są różne techniki relaksacyjne, włączając w to metody oddechowe oraz medytacyjne. Warto uczyć się i próbować, w ten sposób pacjent najszybciej odnajdzie metodę lub kilka metod przynoszące mu największe korzyści.