Nawilżacz powietrza czy aby na pewno jest nam niezbędny?

W okresie zimowym, gdy włączamy już ogrzewanie, w naszych domach i mieszkaniach jest coraz wyższa temperatura, a wilgotność powietrze spada.  Suche powietrze ma bardzo negatywny wpływ zarówno na nasze zdrowie jak i ogólne samopoczucie. Dlatego nawilżacz powietrza jest niezbędny w każdym mieszkaniu, które jest korzysta się z ogrzewania lub klimatyzacji. W takich mieszkaniach wilgotność powietrze jest bardzo niska. Przebywanie w pomieszczeniu ze zbyt suchym powietrzem skutkuje kaszlem, suchym nosie, swędzeniu oczu oraz podrażnieniu gardła. Nasz sen również jest bardziej niespokojny oraz przerywany. Odporność również narażona jest na osłabienie przez takie powietrze częściej jesteśmy narażeni na przeziębienia. Ponad to w pomieszczeniach z niską wilgotnością powietrza unosi się bardzo duża ilość bakterii oraz wirusów, a także kurzu, które my wdychamy.

 

Odpowiednia wilgotność w mieszkaniu to ?

Najkorzystniejsza jest wilgotność na poziomie od  40% do 60%, wtedy najlepiej nam się oddycha. W mieszkaniach w których działa ogrzewanie lub klimatyzacja, wilgotność powietrze jest zazwyczaj dużo mniejsza. Pomiaru nawilżenia można dokonać higrometrem lecz nie liczni mają go w domu. Łatwiejsze rozwiązanie to domowa stacja pogody, która wskazuje nawilżenie w poszczególnych pomieszczeniach.

 

Alergicy a nawilżacz powietrza

Suche powietrze nasila objawy alergii takich jak: katar, suchość w górnych drogach oddechowych oraz bole gardła. Odpowiednio nawilżone powietrze może skutkowanie zmniejszeniem objawów alergii, co daje ulgę.


Rodzaje nawilżaczy powietrza:

  • Nawilżacz do powieszenia na grzejnik - jest to najprostszy oraz ekologiczny sposób. Do pojemnika wlewa się wodę, wiesza na grzejniku, a ta pod wpływem temperatury zaczyna parować i nawilżać powietrze. Taki nawilżacz jest bardzo tani ale jego minusem jest to,  że działa tylko w sezonie grzewczym, gdyż wymaga gorącego grzejnika.

  • Nawilżacze parowe - bardzo bezpieczny dla zdrowia  oraz prosty w działaniu.  Posiada małą grzałkę, która odgrzewa wodę i wytwarza w ten sposób parę. Wytwarza więcej pary niż pierwsza wersja nawilżacza i nie ma konieczności posiadania gorącego kaloryfera. Minusem tego urządzenia jest duże zużycie prądu oraz dźwięki gotującej się wody. Ten rodzaj urządzenia może też podnieść temperaturę w mieszkaniu.

  • Nawilżacze ultradźwiękowe - woda mechanicznie rozbijana jest na cząsteczki poprzez ultradźwięki.  Plusem jest cicha praca i mały pobór prądu. Te modele niestety są dość drogie i wymagają korzystania z wody destylowane, która również ma swoją cenę. Dla ludzi ten sprzęt jest cichy natomiast dla zwierząt jego dźwięk jest drażniący i nieprzyjemny.

  • Nawilżacze ewaporacyjne - jak sama nazwa wskazuje, wykorzystuje tak zwaną ewaporację, jest to proces naturalnego odparowywania wody. Ten model posiada wiatrak, wymuszający przepływ powietrza przez zanurzony w wodzie filtr. Ponad to taki nawilżacz częściowo oczyszcza powietrze z kurzu oraz jest bardzo energooszczędny. Minusem natomiast jest konieczność regularnej wymiany filtrów oraz dość wysoka cena w porównaniu do pozostałych rodzajów.



Reasumując nawilżacz powietrze jest niezbędny w każdym mieszkaniu, w którym wilgotność jest poniżej 40%. Każdy sam może podjąć decyzje jaki rodzaj nawilżacza jest dla niego najlepszy przez wzgląd na cenę samego sprzęty czy zużycie energii.