Czy węgiel aktywny jest dobry?

Małe, czarne tabletki zawierające węgiel aktywny są bardzo często stosowanym środkiem w przypadku zatruć pokarmowych i biegunek. Ta silnie adsorpcyjna substancja ma jednak szereg innych zastosowań. Do czego można wykorzystać węgiel aktywny, jak go stosować i czy może on nam zaszkodzić?

Węgiel aktywny jest również znany jako węgiel leczniczy czy aktywowany. Jego uzyskanie jest możliwe przy wykorzystaniu m.in. miazgi drzewnej, torfu, węgla kopalnego czy choćby skorup orzechów. Aktywność adsorpcyjną uzyskuje się dzięki wykorzystaniu pary wodnej lub kwasów. Początki wykorzystywania węgla w medycynie sięgają starożytności, kiedy to sproszkowany węgiel stosowano przy opatrywaniu ran co wspomagało i przyspieszało proces gojenia.

Ulga w biegunce

Węgiel aktywny znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu biegunki, ponieważ wykazuje wysokie zdolności łączenia się z innymi substancjami. Łączy się z bakteriami i toksynami które pojawiły się organizmie i wywołały biegunkę i pomaga pozbyć ich z organizmu ponieważ sam nie wchłania się do tkanek a zostaje wydalony bezpośrednio z układu pokarmowego, o czym świadczy czarne zabarwienie stolca.  Jednak węgiel wchłania również pozytywnie oddziałujące substancje, np. witaminy czy enzymy trawienne, dlatego należy spożywać go przez krótki okres czasu, a jeśli nie przyniesie to ulgi, należy bezwzględnie sięgnąć po pomoc lekarza!

Opatrunki z węglem aktywnym

Oprócz tabletek, możemy w aptekach spotkać węgiel aktywny jako składnik opatrunków na rany. Opatrunki z węglem leczniczym mają działanie antybakteryjne i oprócz pochłaniania wysięku niwelują nieprzyjemny zapach związany z wysiękiem. Dlatego są one bardzo skuteczne w przypadku trudno gojących się ran, owrzodzeń czy odleżyn.

Śnieżnobiały uśmiech


Jak to? Czarny węgiel ma wybielać zęby? Dokładnie tak! Pasta z węglem aktywnym świetnie poradzi sobie z osadami z herbaty, kawy, papierosów czy wina. Struktura węgla zawartego w paście jest porowata co sprawia, że proces czyszczenia i wybielania zębów jest tu mechaniczny. Dlatego stomatolodzy zalecają ostrożność w stosowaniu węgla aktywnego do wybielania zębów, ponieważ raz uszkodzone szkliwo się nie regeneruje i wymaga interwencji stomatologicznej i sztucznego wypełniania.
 

Wykorzystanie węgla w kosmetyce

Węgiel aktywny znalazł również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Doskonałym przykładem na jego wykorzystanie są specjalne gąbki służące do czyszczenia skóry. Zawartość węgla aktywowanego dodaje gąbce zdolności adsorpcyjne dzięki czemu gąbka wchłania więcej zanieczyszczeń z głębszych warstw skóry. Węgiel znajdziemy również w wielu tonikach, serum czy maskach do twarzy, które nie tylko oczyszczają skórę z toksyn ale również zwężają pory czy pochłaniają nadmiar sebum.

Szerokie zastosowania węgla aktywnego sprawiają, że coraz chętniej sięgamy po ten związek chemiczny przy różnych dolegliwościach i nie tylko. Warto jednak pamiętać że jego stosowanie może przynieść również negatywne skutki, jak choćby zaparcia czy wymioty. Nie powinno się również stosować węgla z niektórymi lekami, ponieważ może on hamować ich działanie. Z kolei przyjmowanie np. tabletek z węglem w trakcie posiłku może osłabić działanie i skuteczność czarnego złota.