Narzędzia niezbędne  w gabinecie laryngologicznym
Odpowiednie wyposażenie gabinetu laryngologicznego to gwarancja bezpieczeństwa i najlepszej opieki dla pacjentów. Podstawą takiej działalności są wyroby medyczne w tym narzędzia ze stali lub jednorazowe niezbędne do wykonania badania pacjenta. Diagnostyka u laryngologa najczęściej jest bezbolesna a niektóre schorzenia można zdiagnozować już podczas pierwszej wizyty u tego lekarza. Wszelkiego rodzaju sprzęty, narzędzia znacząco skracają czas badania i ułatwiają pracę lekarzom. Czego nie może zabraknąć w gabinecie laryngologicznym ?


Zacznijmy od uszu


Wszelki ból, szum w uszach, źle wyglądające wydzieliny z ucha powiny dać nam znak, że potrzebujemy wizyty u lekarza specjalisty laryngologa. Lekarz badanie uszu przeprowadzi za pomocą specjalistycznego OTOSKOPU. Jest to niewątpliwie jedno z najważniejszych urządzeń w takim gabinecie i na pewno niezbędne - można go nazwać specjalistycznym wziernikiem, który pozwala na ocenę stanu ucha zewnątrznego, środkowego, błony bębenkowej. Do otoskopu używane są najczęściej WZIERNIKI jednorazowe, dlatego możemy być pewni bezpieczeństwa zabiegu. Badanie uszu może być także wykonawane za pomocą WZIERNIKÓW SIEGLA, które pozwalają na obejrzenie błony bębenkowej w powiększeniu i ulatwiają ocenę jej ruchomości za pomocą zwiększenia ciśnienia powietrza w przewodzie, dzięki umieszczonemu przy wzierniku balonowi. Ważnym elementem wyposażenia będa także tzw. pętle do usuwania woszczyny - produkt dostepny w kilku rozmiarach do dopasowania w zależności od wielkosci przewodu słuchowego, służący do usuwania nadmiaru woskowiny. Pętle dostępne także w wersji ze stali nierdzewnej: tzw. Haczyk. 
Otoskop jest najczęściej używany do oglądania wnętrza ucha w celu poszukiwania nagromadzonej woskowiny, oznak infekcji ucha oraz diagnozowania innych problemów.
Jeśli zgłaszasz się do lekarza lub laryngologa ze skargą na ból ucha lub dyskomfort, otoskop jest prawdopodobnie pierwszym urządzeniem, które zostanie użyte do obejrzenia Twoich uszu.








Sprawy nosowe


Ocena struktur zatok nosa, błony śljuzowej jak i całej jamy nosowej odbywa się za pomocą WZIERNIKA NOSOWEGO. Wziernik jest dostępny w różnych rozmiarach co jest bardzo ważne, ponieważ nawet dorośli mają innej wielkości jamy nosowe i produkty takie zawsze są dopasowywane indywidulnie. Wzierniki mają doskonale wyprofilowane rękojeści co ułatwia pracę lekarzowi. Celem badania jest ocena stanu jam nosowych ale też zatok bocznych nosa, małżowin, błony śluzowej - badanie to nazywamy rynoskopią. Pomaga ono w diagnozie wielu chorob i wszelkich urazów tego obrębu np. skrzywienia przegrody nosowej, polipów, infekcji górnych dróg oddechowych, znalezienia ew. ciała obcego. 



Gardłowo


Szpatułki laryngologiczne są używane w wielu gabinetach lekarskich, nie tylko laryngologicznych. Służą do podtrzymania języka aby znacząco ułatwić badanie gardła. Narzędzia powinny być całkowicie gładkie. Uzupełniając asortyment medyczny do gabinetu lekarz laryngolog nie może zapomnieć o lusterku laryngologicznym - jest to produkt składający się z rękojeści i zwierciadła. Dostępny także w wersji wielorazowej z wytrzymałej stali nierdzewnej (rękojeść, lusterko właściwe). Wiele narzędzi laryngologicznych (często przydatnych podczas zabiegów operacji) jest ze stali nierdzewnej, jednak w mniejszych gabinetach raczej spotkamy się z produktamim jednorazowymi, sterylnymi. Dobrym wyborem będzie także gotowy, sterylny zestaw laryngologczny składający się z wziernika do ucha, szpatułki językowej oraz wziernika do nosa. 





Laryngoskopia obejmuje badanie krtani, dzieli się ją na pośrednią i bezpośrednią. Co ciekawe pierwsze takie badanie było wykonane już w XIX wieku! Badanie pozwala zdignozować zapalenia, urazy mechaniczne, ew. guzy, zaburzenia rozwojowe, znaleźć zmiany patologiczne w gardle. Laryngoskopię bezpośrednią wykonuje się za pomocą Laryngoskopu czyli specjalistycznego wziernika krtaniowego, dzięki któremu możliwe jest obejrzenie krtani. Urządzenie składa się z rękojeści w której są baterie oraz łyżki lub inaczej zwanej łopatki zawierającej światłowód. Laryngoskopia pośrednia wykonywania jest za pomocą lusterka, lampy czołowej nałożonej na głowę laryngologa. Lusterko jest nagrzewane aby nie zaparowało podczas badania - lekarz robi to za pomocą palnika lub ciepłej wody.




Nie trzeba się obawiać instrumentów, których używa Twój laryngolog. Wszelki sprzęt jest po to aby ułatwić diagnozę i pomóć w doborze leczenia.