Szyny Zimmera i Kramera oraz Splint
Palce są bardzo kontuzjogenne nie tylko u zawodowych sportowców: siatkarzy, piłkarzy ręcznych czy koszykarzy. Mogą one się przytrafić niemal każdemu podczas wykonywania codziennych czynności. Uraz mimo, że mały, jest zazwyczaj nie tylko bolesny, ale utrudnia również normalne funkcjonowanie. Większość obowiązków wykonywana jest rękoma, sprawne dłonie są zatem niezbędne do ich realizacji. Chodzi tu zarówno o pracę fizyczną, jak również tą przy komputerze. Na rynku znaleźć można coraz więcej innowacyjnych rozwiązań, które mogą ułatwić codzienność. Od aparatów Stacka, po bardziej zaawansowane mini-szyny. Wybór modelu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Szyna Zimmera jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem podczas kontuzji palców rąk. Będzie odpowiednia w złamaniach i pęknięciach kości oraz urazach stawów. Wyróżnia się wysoką skutecznością mimo niedużych rozmiarów. Nie unieruchamia całej dłoni, tylko poszczególne poalce, nie krępuje jej ruchów, a przy tym dobrze chroni przed ewentualnym urazem. Aparat jest niezwykle lekki i elastyczny dzięki konstrukcji z aluminium i pianki. Dzięki ruchomej formule można odpowiednio dopasować stopień docisku, używając tylko bandaża lub plastra do uzyskania lepszej stabilizacji. Miękka warstwa piankowa zapobiega tworzeniu odcisków w trakcie długotrwałegom użytkowania. Przeciwdziała poceniu i sprawia, że palec, jest w pełni chroniony, bez uczucia dyskomfortu. Posiada dobry przepływ powietrza, to natomiast ma korzystny wpływ na proces gojenia i stan samej skóry. Stabilizator jest alternatywą dla niewygodnego gipsu. Dobrze wyposażyć się w model, który odznacza się zarówno skutecznością, jak i wygodą użytkowania.

Zastosowanie:
złamanie palców
skręcenie stawów palców
stabilizacja stawów międzypaliczkowych
uszkodzenie prostownika
złamanie kości paliczków dalszych, środkowych, bliższych
złamania awulsyjne

Zalety produktu:
lekka, aluminiowa formuła
elastyczna szyna mocująca
możliwość samodzielnej aplikacji
piankowe wyłożenie
stabilizacja samego palca, bez konieczności unieruchomienia całej dłoni

Kiedy na skutek upadku lub innego wypadku nastąpi złamanie kości należy możliwie jak najszybciej ją unieruchomi. Można w ten sposób zapobiec ewentualnym powikłaniom czy też pogłębieniu się problemu. Wypadek zdarzyć się może w różnych warunkach, niestety często w tych trudnych. Interwencja zespołu medycznego jest wtedy konieczna, aby skutecznie pomóc poszkodowanemu. Ratownicy potrzebują odpowiedniego sprzętu. W celu usztywnienia i unieruchomienia kończyny najlepiej sprawdzi się szyna Kramera.

Szyna usztywniająca Kramera
Kończyna unieruchamiana jest w celu bezpiecznego transportu poszkodowanego do szpitala lub innego punktu medycznego. Szyna Kramera jest dość prostym w użyciu narzędziem, który umożliwia unieruchomienie kończyny dolnej lub górnej. Każdy ratownik medyczny bez problemu poradzi sobie z jej założeniem. Cechuje się ona dużą elastycznością, lekkością i giętkością. Używając jej możliwe jest ograniczenie ryzyka wystąpienia innych urazów. Pomaga złagodzić ból i zwiększa komfort pacjenta podczas transportu.

Z założenia można je wykorzystać na wiele sposobów, przy różnego rodzaju złamaniach. Wielkość szyn ma jednak znaczenie. Można je dowolnie zginać i profilować, nadając w ten sposób odpowiedni kształt, to jednak ze względu na ich rozmiary nie każda pasuje do wszystkich złamań. Najlepiej zatem jest mieć na wyposażeniu zestaw szyn w etui, aby móc je odpowiednio dopasować pacjentowi w każdych okolicznościach i bez względu na rodzaj złamania. Szynę wybieramy, dopasowując ją do danej kości. Wyróżniamy szyny Kramera przedramienno-ramienne, przedramienno-dłoniowe, stopowo-udowe i stopowo-podudziowe.

Szyna usztywniająca Kramera ma swoje zastosowanie nie tylko w ratownictwie medycznym. Znajduje się także często na wyposażeniu ośrodków sportowych, szkół, w miejscach, w których odbywają się niebezpieczne prace na wysokości oraz tam, gdzie uprawiany jest sport.

Warto również wspomnieć o szynie usztywniającej typu Split. Szyna ta zapewnia usztywnienie kończyn w przypadku kontuzji, m.in. złamań oraz zawsze kiedy nie ma możliwości założenia gipsu. Rdzeń szyny wykonany jest z aluminium, zaś pianka z polietylenu.
Zastosowanie - unieruchamianie, usztywnianie złamań, zwichnięć itp. urazów kończyn.

Zalety:
szyna jest lekka, elastyczna, wodoodporna, przenikliwa dla promieni X.
może być wielokrotnie używana.
szyna złożona jest na płasko co umożliwia łatwiejsze schowanie w podręcznej apteczce.