próchnica_choroby_przyzebia_konsekwencje_nieleczonej_prochnicy_admed

Próchnica dotyka znacznej części społeczeństwa, a nieleczona może nieść poważne skutki dla zdrowia całego organizmu, głównie dla układu oddechowego i układu krążenia. Właśnie dlatego dbałość o higienę jamy ustnej i regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym może nas ustrzec przed wieloma przykrymi skutkami zaniedbań.

Czym jest próchnica?


Próchnica jest chorobą bakteryjną zębów, niszcząca ich twarde tkanki. Bakterie rozwijają się dzięki dostarczanym z pożywieniem cukrom rafinowanym a także tym pochodzącym z owoców. Dodatkowo jama ustna stanowi sprzyjające rozwojowi bakterii  środowisko. Bakterie osadzają się na zębach tworząc płytkę nazębną, która powinna być regularnie usuwana.  Próchnice mogą także powodować przyjmowane na stałe niektóre leki, tabletki do ssania, syropy na bazie cukru czy antybiotyki, które niszczą naturalną florę bakteryjną. Próchnica, która nie zostanie wyleczona na początku jej rozwoju, może doprowadzić nawet do zniszczenia miazgi zęba a w ostateczności do utraty zęba. Statystyki są bezlitosne – aż 99% Polaków w wieku 35-44 lat ma próchnicę. Dla porównania, w Skandynawii znanej z wysokiego poziomu świadomości w dbaniu o higienę jamy ustnej na próchnicę cierpi zaledwie 15% społeczeństwa z podanego wyżej przedziału wiekowego. Dodatkowo około 98% Polaków cierpi na różnego rodzaju choroby przyzębia.

 

Jakie są konsekwencje nieleczonej próchnicy?


Utrata zęba lub konieczność leczenia kanałowego to niestety nie jedyny problem – bakterie niszczące zęby mogą przedostać się do krwiobiegu, powodując groźne choroby jak zapalenie mięśnia sercowego czy nawet sepię. Szacuje się, że u osób z chorobami dziąseł i przyzębia ryzyko wystąpienia chorób serca wzrasta o 25-70%. Ponadto nieleczona próchnica może prowadzić do takich problemów zdrowotnych jak bóle głowy, stawów, chorób nerek a także może przyczynić się do wzrostu ryzyka rozwoju cukrzycy. Naukowcy zauważyli, że cukrzyca typu 2 rozwija się częściej u osób z chorobami przyzębia, w tym paradontozą, niż u osób mających zdrowe dziąsła. Poziom glukozy ulega obniżeniu po wyleczeniu chorób przyzębia.

Dodatkowym powikłaniem nieleczonej próchnicy może być rozwój stanów zapalnych zatok. Bakterie z nieleczonych zębów górnych mogą bez trudu zawędrować do zatok szczękowych powodując ich choroby.

Nieleczona próchnica może się przyczynić do znacznego pogorszenia stanu naszego zdrowia. Leczenie i zapobieganie jej powstaniu jest niezwykle proste, wystarczy odpowiednia, codzienna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne u stomatologa aby ustrzec się przed jej groźnymi następstwami.