Monitorowanie EKG przy użyciu HOLTERA

Problemy z sercem coraz częściej dotykają coraz to większej liczby osób szczególnie w młodym wieku. Przyczyną jest niewłaściwy styl życia, nadmiar stresu, przepracowanie i przemęczenie. Tymczasem problemy z sercem mogą prowadzić do zagrożenia życia.



BADANIE EKG metodą HOLTERA.

Holter EKG pozwala na całodobowe monitorowanie rytmu serca, podczas codziennych aktywności tj. praca, sen, obowiązki domowe czy niewielka aktywność fizyczna. Zapis rejestruje 24-, 48-, 72h pracę mięśnia sercowego.
Badanie EKG metodą holtera wykonywane jest zazwyczaj u pacjentów z podejrzeniem zaburzeń rytmu serca, zgłaszających nierówną pracę serca, kołatanie, zasłabnięcia, omdlenia lub u pacjentów z podejrzeniem choroby niedokrwiennej. Jako badanie kontrolne zalecane jest także osobom z rozrusznikiem serca.


Jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować ?


Holter EKG to niewielkie i lekkie urządzenie, wielkości telefonu komórkowego. Umieszczany jest za pomocą paska na biodrach pacjenta, co pozwala na wygodne noszenie go przy sobie przez cały dzień. Na klatce piersiowej pacjenta naklejane są elektorydy, które rejestrują pracę serca. W przypadku mężczyzn, u których zarost występuje na klatce piersiowej, prosimy o ogolenie się dzień wcześniej, lub ewentualne zabranie maszynki ze sobą na umówioną wizytę. Dzień wcześniej i w samym dniu badania, warto zrezygnować z nakładania kremu/balsamu na klatkę piersiową. Samo założenie Holtera zajmuje zaledwie kilka minut.
Z holterem Pacjent udaje się do domu lub pracy - należy pamiętać, żeby nie wprowadzać żadnych ograniczeń w rytmie danego dnia tak, aby zapis był jak najbardziej wiarygodny z Państwa codziennością. Na następny dzień (po upływie 24h) należy zgłosić się na zdjęcie urządzenia.

Podczas badania przy użyciu Holtera należy pamiętać m.in. o tym by:
 -  nie brać kąpieli w czasie noszenia urządzenia, żeby nie zalać go wodą,
 -  przez cały czas należy odnotowywać wszystkie sytuacje, w których nastąpiły reakcje na bodźce takie jak emocje czy wysiłek fizyczny.
Każdorazowo należy odnotować godzinę i powód wystąpienia emocji oraz wysiłku (wejście po schodach, ćwiczenia, emocje podczas oglądania filmu, serialu czy meczu).

Takie sytuacje będą wyjaśniały przyczyny zarejestrowanego przez urządzenie zbyt wysokiego tętna. W przypadku wykrycia nieprawidłowości w pracy serca, powstaje konieczność skierowania pacjenta na dodatkowe badania lub leczenie w przypadku uzyskania konkretnej diagnozy.