komary_ukąszenia_komara_admed

Latem często przebywamy na zewnątrz, także wieczorami, kiedy aktywność komarów wzrasta, bowiem zdecydowanie wolą one zmierzch i noc niż słoneczny dzień.  Często przyjemne przesiadywanie nad jeziorem czy na tarasie przerywa nam zmasowany atak komarów, który nie pozwala cieszyć się  relaksującymi chwilami. Okazuje się jednak, że nie wszystkich komary gryzą tak samo. Bywają osoby, które siedząc z osobami pogryzionymi, same nie czują żadnych ukąszeń. Czy jest coś, co szczególnie przyciąga komary?

Co przyciąga komary do konkretnej osoby?

Istnieje wiele teorii na to, dlaczego niektóre osoby są bardziej preferowane przez komary od innych. Z naukowego punktu widzenia, znana teoria o upodobaniach komarów do konkretnej grupy krwi (najczęściej wymienia się grupę krwi 0 jako najbardziej atrakcyjną) nie znalazła potwierdzenia w badaniach.

Komar potrafi zlokalizować człowieka z bardzo dużej odległości, przyciąga go bowiem wydychany z powietrzem dwutlenek węgla oraz ciepło wydzielane przez człowieka. Badania wskazują, że komar potrafi wywęszyć człowieka z odległości 30 metrów (niektóre badania wskazują, że jest to nawet 50 metrów).

Substancją, która najbardziej przyciąga komary do człowieka jest jego zapach potu. Według naukowców, największym powodzeniem wśród komarów cieszy się słodki zapach potu, za który odpowiada duża zawartość kwasu mlekowego, dwutlenku węgla, amoniaku i innych składników potu. Na zapach i skład potu wpływ ma także rodzaj bytujących na skórze mikrobów, zwłaszcza gdy jeden z nich jest dominujący.  Faktem jest, że każdy kto mocno się poci, na przykład w czasie upałów czy uprawiania sportów, jest bardziej narażony na ukąszenia komarów.

Komary bardzo lubią i łatwo wyczuwają podwyższoną temperaturę ciała, dlatego najmocniej mogą być pokąszone kobiety w ciąży, osoby z gorączką czy osoby aktywne fizycznie. Picie gazowanych napojów, ze względu na dużą zawartość dwutlenku węgla, także działa na komary nęcąco.

 

Czy naprawdę komary bardziej nas gryzą?

Wielu specjalistów uważa, że nie ma osób częściej gryzionych przez komary, są za to osoby o większej wrażliwości na ugryzienia. Takie osoby mocniej odczuwają nie tylko samo ukąszenie, ale pozostaje po nim także większy ślad, który mocniej swędzi. Także silne rozdrapywanie śladów po ukąszeniu przyczynia się do mocniejszego odczuwania dyskomfortu.

W jaki sposób odstraszyć komary?

Jest kilka sprawdzonych sposobów na zminimalizowanie ukąszeń przez komara, do których należą:

  • W trakcie upałów zaleca się częste branie prysznica;
  • Zaleca się noszenie jasnych ubrań, które wolniej i słabiej się nagrzewają na słońcu niż czarne lub granatowe;
  • Unikać z treningów w godzinach wzmożonej aktywności komarów oraz w miejscach gdzie można ich spotkać najwięcej (las, jeziora, cień);
  • Nie zaleca się picia napojów gazowanych;
  • Moskitiery w oknach zdecydowanie zminimalizują ilość komarów w pomieszczeniach;
  • Szereg roślin takich jak kocimiętka, mięta, koper włoski, lawenda czy tzw. komarzyca, wykazuje działanie odstraszające komary. Najlepiej ustawić rośliny w wielu miejscach w domu i na tarasie, co zdecydowanie zmniejszy ilość insektów;
  • Olejki eteryczne takie jak cedrowy, z goździków, z trawy cytrynowej, z geranium czy mięty pieprzowej skutecznie odstraszają komary i inne insekty. Podobnie jest ze świecami, zawierającymi olejki z wymienionych roślin.