Kleszczowe zapalenie opon mózgowych

Kleszczowe zapalenie opon mózgowych to choroba wirusowa często jej przebieg jest bardzo ostry. Dotyczy zakażenia odśrodkowego układu nerwowego. Powodowane jest przez wirusa z grupy B, który przedostaje się do organizmu człowieka na skutek ukąszenia przez zakażonego kleszcza. Nie tylko ludzie chorują na KZM, zwierzęta również narażone są na zakażenie owym wirusem. Najwięcej zachorowań można zaobserwować w okresie letnim, mianowicie w czerwcu oraz lipcu.

KZM objawy

Nie każdy kleszcz przenosi wspomnianego wirusa, dlatego nie każde ukąszenie równoznaczne jest z zakażeniem. Jeśli wirus przeniknie do organizmu to pierwsze objawy można zaobserwować po tak zwanym okresie intubacji czyli około 7 dniach. Charakteryzują się one popularnymi dolegliwościami takimi jak :

 • gorączka,
 • osłabienie organizmu,
 • nudności oraz wymioty,
 • biegunka,
 • bóle mięśni oraz głowy.

Dolegliwości ustępują po 5-7 dniach, wtedy też znaczna część pacjentów bo aż 70-80% zdrowieje, czyli układ odpornościowy sam eliminuje wirusa. Pozostała część chorych 20% po 7 dniach przechodzi w kolejną poważniejszą fazę choroby czyli neuroinfekcje.


Typowe objawy dla KZM to :

 • wysoka gorączka,
 • silne bóle głowy,
 • sztywność i bolesność karku,
 • zaburzenia świadomości oraz utraty przytomności,
 • drgawki,
 • nadwrażliwość na światło, a nawet oczopląs,
 • nudności, wymioty.


Jeśli zaobserwujemy tego typu objawy powinniśmy niezwłocznie udać się do szpitala, ponieważ infekcja, której się nie leczy prowadzi do zagrożenia zdrowia oraz życia. Powikłania po neuroinfekcji spowodowanej ukąszeniem kleszcza, mogą trwać nawet ponad rok i charakteryzować się poprzez:

 • zaburzenia czucia obwodowego,
 • niedowładów kończyn,
 • trudności z koncentracją,
 • problemów z pamięcią,
 • częstych bólów głowy.

Śmiertelność KZM w Europie wynosi ok. 0.5 do 2%.


Przyczyny KZM

Jak już wspomniałam do zakażenia dochodzi poprzez ukąszenie kleszcza, a także przez wypicie niepasteryzowanego mleka, które pochodziło od zwierzęcia chorującego na KZM. Drugi sposób zakażenia jest bardzo rzadko odnotowywany ale możliwy.
Kleszcze przyczepiają się do naszych rąk lub nóg i stamtąd przenoszą się niezauważone w zgięcia dużych stawów. Ukłucie kleszcze zazwyczaj jest bezbolesne i niezauważane przez człowieka.

Usuwanie kleszcza

Aby usunięcia kleszcze ze skóry należy użyć pincetą lub kleszczołapek. Sposób użycia kleszczołapek :
Najpierw trzeba chwycić  kleszcza tuż przy skórze nie uszkadzając jego ciała. Potem należy kilka razy przekręcić szczypce w prawo oraz lewo, delikatnie ciągnąc do góry. Kleszcz odczepia się po dwóch lub trzech obrotach.  Cały "zabieg" trwa kilka minut i wymaga jedynie zastosowania środka dezynfekującego po wyjęciu owada takiego jak octanisept.


Środki ostrożności ! Wyjmując kleszcza nie należy:

 1. Wyrywać go siłą ponieważ może to doprowadzić do pozostawienia fragmentów jego ciała w skórze, co może powodować stany zapalne, bóle i infekcje.
 2. Zgniatać owada gdyż istnieje ryzyko wprowadzenia śliny kleszcza lub refluksu jego treści jelitowej wraz z patogenami do organizmu żywiciela.
 3. Przypalać, zaduszać spirytusem, eterem, tłuszczem itp.


Rodzaje Kleszczołapek

Kleszczołapki w kształcie długopisu dzięki specjalnej konstrukcji umożliwiają skuteczne, proste i bezpieczne usuwanie kleszczy z powierzchni skóry. Pozbywają się kleszcza wbitego w ciało naszego zwierzaka lub własne bez ryzyka uszkodzenia jego odwłoku. Zapobiega to wypuszczaniu większej ilości toksyn, które są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i jednocześnie zmniejsza ryzyko zarażeniem chorobami odkleszczowymi jak borelioza. Ergonomiczny kształt i małe rozmiary pozwalają na przechowywanie szczypczyków przy sobie np. w portfelu, plecaku lub torebce.

Kleszczołapki w kształcie haczyków dzięki specjalnej konstrukcji umożliwiają skuteczne, proste i bezpieczne usuwanie kleszczy z powierzchni skóry. Pozbywają się kleszcza wbitego w ciało naszego zwierzaka lub własne bez ryzyka uszkodzenia jego odwłoku. Zapobiega to wypuszczaniu większej ilości toksyn, które są niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i jednocześnie zmniejsza ryzyko zarażeniem chorobami odkleszczowymi jak borelioza. Ergonomiczny kształt i małe rozmiary pozwalają na przechowywanie haczyków przy sobie np. w portfelu, plecaku lub torebce. Występują w trzech rozmiarach, co umożliwia usunięcie kleszcza niezależnie od jego wielkości i miejsca wkłucia.