Kaniule i ich rodzaje
Kaniule, to cienkie rurki, które są stosowane w medycynie do wprowadzania płynów, leków lub pobierania próbek. Stanowią kluczowy element w opiece zdrowotnej. Istnieje wiele rodzajów kaniul, każdy dostosowany do konkretnych potrzeb i zastosowań. Posiadają one szeroki wachlarza zastosowań i dlatego kaniule mogą występować w wielu rodzajach, rozmiarach i kształtach. W poniższym artykule przyjrzymy się różnym rodzajom kaniul używanych w medycynie oraz ich zastosowaniom.


Igły typu motylek i multifly


Często, w przypadku krótkich infuzji czy pobierania krwi zastosowanie tradycyjnych kaniul nie będzie konieczne. Igły typu motylek cechują się niewielkim rozmiarem i stosunkowo deliktaną budową. Dlatego doskonale sprawdzają się np. w czasie pobierania próbek krwi u dzieci lub pacjentów o deliktatnych żyłach. Ich dodatkowym atutem jest obecność drenu, do którego podłącza się wlew kroplowy lub strzykawkę. Dzięki temu, nie ma konieczności działalnia przy samym wkłuciu, co obniża ryzyko podrażniania skóry czy narażania pacjenta na ból. Z kolei igły typu multifly, są specjalnie zaostrzone w trzech płaszczyznach, co znacznie zmniejsza opór tkanek, ułatwia wkłucie oraz minimalizuje odczucia bólowe.  


Kaniule do podawania leków


Standardowo, kaniula może być wykorzystana do podawania leków, płynów a także do pobierania krwi. Jest to plastikowa rurka, którą umieszcza się w żyle z wykorzystaniem stalowej igły. Igła zostaje usunięta, zaś kaniula (wenflon) pozostaje w żyle i umożliwia podłączanie kolejnych kroplówek, lub wstrzykiwanie leków bez konieczności ponownego wkłuwania. Wenflony pozwalają również na pobieranie krwi. W przypadku choćby leczenia szpitalnego, ma to korzystny wpływ na samopoczucie pacjentów, ale również ergonomię pracy personelu medycznego. Przyjmuje się jednak, że kaniula nie powinna pozostawać w żyle pacjenta dlużej niż 72 godziny. Jeśli wcześniej dojdzie do zabrudzenia lub zatkania wenflonu, musi on zostać wymieniony. 


Kaniule z  portem do wstrzykiwań


Dzięki zastosowaniu portu do wstrzykiwań, można bez przerywania wlewu kroplowego wykonywać dodatkowe wstrzyknięcia leków. Pozwala to na szybkie działanie w razie konieczności, a także zmniejsza stres u pacjenta. 


Kaniule bezpieczne


Wszelkiego rodzaju iniekcje wiążą się z ryzykiem zakażenia, mimo zachowania środków ostrożności. Najwięcej ostrożności wymaga z pewnością moment usuwania igły po wkłuciu, kiedy to osoba wykonująca wkłucie może doprowadzić do zakłucia. Przez to, wydawałoby się niewielkie uszkodzenie skóry, może dojść do poważnych konsekwencji zdrowotnych. z pomocą przychodzą kaniule bezpieczne, np. z automatycznym zatrzaskiem blokującym, który osłania igłę tak, aby uniemożliwić zakłucie. 


Kaniule proste


Kaniule proste, które nie posiadają skrzydełek sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymagana jest najwyższa precyzja i stabilność. Będą to m.in. karetki czy oddziały SOR. Kaniule proste często posiadają igły o fazowanych krawędziach oraz precyzyjnym szlifie i pozwalają na niemal bezbolesne wkłucie. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że nie wymagają stosowania specjalnych oklein, zabezpieczających skrzydełka, a wystarczy zamocować je z użyciem tradycyjnego plastra. 

Kaniule do żył centralnych


Istenieje możliwość wprowadzania specjalnych systemów kaniul do żył głównych. Do najpopularniejszych cewników tego typu należą systemy Hickmann i Broviac. Są wykorzystywane w sytuacjach, w których przewiduje się utrzymywanie dostępu do żyły głównej dłużej niż 30 dni. Ich założenie musi odbywać się w sterylnych warunkach sali operacyjnej, aby zapewnić bezpieczeństwo pacjenta. 


Mandryn (obturator)

Aby zapewnić bezpieczne zamknięcie kaniuli w przypadku zakończenia infuzji, stosuje się mandryn, inaczej obturator. Chroni on wewnętrzne światło kaniuli przed formowaniem się skrzepów po zakończeniu infuzji. Aby ułatwić dobór odpowiedniego rozmiaru, kolory mandrynów są tożsame z kolorami kaniul. 


Różnorodność kaniul w medycynie jest niezwykle istotna dla zaspokojenia potrzeb wielu pacjentów oraz zapewnienia skutecznej opieki zdrowotnej. Innowacje w dziedzinie technologii kaniul umożliwiają coraz bardziej precyzyjne i bezpieczne interwencje, co przekłada się na poprawę jakości opieki medycznej na całym świecie.