jęczmień_gradówka_stan_zapalny_powiek_admed

Poza zapaleniem spojówek, jęczmień i gradówka to najpopularniejsze dolegliwości oczu. Nie są one groźne dla naszego wzroku o ile właściwie się z nimi obchodzimy. Stan zapalny powiek może przybrać postać jęczmienia lub gradówki. Jak je rozróżnić i jak sobie pomóc?

Czym jest jęczmień?

Jęczmień to potoczna nazwa miejscowego stanu zapalnego gruczołów łojowych powiek, umiejscowionych w tarczkach powiek. Stan zapalny powieki jest wywoływany najczęściej przez nadmierne namnożenie się bakterii gronkowca. Najczęściej zakażamy się pocierając oczy, lub w przypadku kobiet, niedokładnie zmywając makijaż. Wówczas następuje zablokowanie gruczołów znajdujących się na brzegu powiek i wydzielina która nie ma jak wypłynąć tworzy grudkę. Miejsce to jest bolesne przy dotyku a także obrzęknięte i zaczerwienione, może powodować ograniczenia widzenia. Jęczmień najczęściej ustępuje samoistnie po kilku dniach.

Czym jest gradówka?

Gradówka jest najczęściej konsekwencją nie wyleczonego jęczmienia i nazywana jest czasem jęczmieniem wewnętrznym. Jednak gradówka może powstać także samoistnie, i na początku być mylona z jęczmieniem. W odróżnieniu od jęczmienia, gradówka nie wywołuje bólu, nawet przy dotyku miejsce to wykazuje żadnej nadwrażliwości. Czasami pojawieniu się gradówki towarzyszy uczucie pisaku pod powieką, pieczenie, świąd, uczucie ciała obcego pod powieką, wydzielina ropna pojawiająca się po przebudzeniu a także zmęczenie oczu.

Co sprzyja powstaniu gradówki i jęczmienia?

Gradówka i jęczmień powstają gdy mają sprzyjające ku temu warunki. Wówczas bakterie gronkowca mogą się rozwinąć i spowodować stan zapalny. Najczęściej powodem pojawienia się tych schorzeń są:

  • Obniżenie odporności, np. na skutek przeziębienia co zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji oka;
  • Przebywanie w zapylonym miejscu;
  • Ekspozycja na substancje chemiczne;
  • Zatarcie oka kremem lub innym kosmetykiem;
  • Niedbałe zmycie makijażu.

 

Jak sobie pomóc domowymi sposobami?

Zalecane jest ogrzewanie oka w miejscu gdzie powstała zmiana zapalna kilka razy dziennie po kilka minut. Można to robić za pomocą specjalnego, dostępnego w sklepach kompresu na oczy, ciepłego (nie gorącego!) jajka, którym można jednocześnie masować oko a także za pomocą świeżo przeprasowaniej szmatki. Ważne jest aby okład był suchy i dłużej utrzymywał ciepło. Zaleca się także stosowanie nawilżających kropli do oczu bądź soli fizjologicznej.

Starym sposobem (choć o nieznanej skuteczności) jest pocieranie powieki złota obrączką. W tej metodzie chodzi o masaż oraz kontakt ze złotem mającym właściwości bakteriobójcze. Wiele osób mówi, że tym sposobem pozbyło się jęczmienia – spróbować nie zaszkodzi, jednak trzeba pamiętać aby obrączkę zdezynfekować.

 

Kiedy należy pójść do lekarza?

Przedłużająca się infekcja, ból, dyskomfort i brak poprawy w wyglądzie oka powinny skłonić nas do umówienia wizyty u okulisty. Lekarz po obejrzeniu oka najczęściej przepisuje maść bądź krople zawierające antybiotyk. Wskazane są także suche, ciepłe okłady na oko. Czasami gdy jęczmień lub gradówka nie ustępują pomimo wdrożonego lekarza, chirurgiczne nacięcie ropnia może się okazać koniecznością.