soczewki_kontaktowe_okulary_admed

W przypadku gdy nasz wzrok się pogarsza a wizyta u okulisty potwierdza wadę wzroku, otrzymujemy zalecenie noszenia okularów. Mamy także możliwość wybrania soczewek kontaktowych, które są obecnie łatwo dostępne i można za ich pomocą korygować wszystkie najpopularniejsze wady wzroku. Wiele osób zastanawia się co wybrać, soczewki kontaktowe czy okulary? Niezależnie od tego co wybierzemy, nasza decyzja powinna być świadoma, dlatego warto zapoznać się z zaletami i wadami każdej z opcji.

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to cieniutkie, przeźroczyste, zaokrąglone soczewki, które umieszcza się na powierzchni oka, najczęściej w celu skorygowania wady wzroku. Nie zawsze jednak taki jest cel ich noszenia – dostępne są soczewki zmieniające kolor tęczówki, które można nosić nie mając żadnej wady wzroku. Soczewki SA niewątpliwie wygodniejsze w użytkowaniu niż okulary – poza początkowymi trudnościami w ich założeniu, nie powodują żadnego dyskomfortu czy niewygody. Są niezauważalne i bardzo dobrze korygują wadę wzroku. Nasze pole widzenia nie jest ograniczone przez oprawki okularów więc jest szersze, jakość widzenia przez soczewki nie jest uzależniona od panującej pogody – w trakcie deszczu nie parują, co jest normą w przypadku okularów. Soczewki idealnie sprawdzają się w przypadku uprawiania sportów takich jak narciarstwo, piłka nożna czy gra w tenisa. Należy jednak mieć świadomość, że noszenie soczewek przez dłuższy okres czasu przyczynia się do wysuszania oczu a także ich podrażniania.

 

Rodzaje soczewek kontaktowych

 

Soczewki dzielimy w zależności od posiadanej wady wzroku na:

  • Soczewki sferyczne  – korygują krótkowzroczność (soczewki rozpraszające) i nadwzroczność (soczewki skupiające);
  • Soczewki toryczne – korygują astygmatyzm;
  • Soczewki progresywne – umożliwiają widzenie z bliska i daleka jednocześnie, dla osób które mają problemy z widzeniem z bliska (presbiopia).


Należy pamiętać o tym, że soczewki powinny być bardzo dokładnie dobrane przez okulistę lub optometrystę. Dzięki właściwemu doborowi soczewka kontaktowa dobrze układa się na oku i zapewnia ostre widzenie.

Soczewki kontaktowe dzielą się także ze względu na czas ich użytkowania. I tak możemy zakupić:

  • Soczewki jednodniowe – po użyciu, wyrzuca się je, w związku z czym uważane SA za najbardziej higieniczne;
  • Soczewki wielokrotnej wymiany – tygodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Po zdjęciu czyści się je i przechowuje w specjalnym płynie.
  • Soczewki Day&night – noszone przez całą dobę, nie są zalecane przez specjalistów jako najbardziej inwazyjne dla oka.

 

Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe?

Pomimo pełnego dostępu do oferty soczewek kontaktowych, ich zakup i użytkowanie powinno być zawsze poprzedzone szczegółowym wywiadem przeprowadzonym przez lekarza okulistę. To on bowiem może ocenić stan zdrowia naszych oczu i ewentualnie występujące przeciwwskazania do ich noszenia. Do podstawowych przeciwwskazań należą:

  • Alergie,
  • Stany zapalne oczu,
  • Zwiększona skłonność do zapalenia spojówek,
  • Cukrzyca,
  • Jaskra,
  • Zaburzenia hormonalne.

 

Jakie są koszty zakupu soczewek kontaktowych i okularów?

Zanim zadecydujemy o zakupie soczewek lub okularów, warto wcześniej poznać koszty jakie będziemy musieli ponieść. W przypadku soczewek kontaktowych koszty musimy ponosić na bieżąco i wysokości zależnej od wybranego typu soczewek (zdecydowanie mniejszy będzie koszt soczewek wielorazowych od tych jednodniowych). Okulary kupujemy raz na jakiś czas (najczęściej jest to okres minimum roku) ale jednorazowy koszt, jaki musimy przeznaczyć na ten cel jest wyższy i zalećny od marki oprawek oraz, co ważniejsze, jakości szkieł. Dobrej jakości szkła z różnymi powłokami ochronnymi nie należą do tanich. Dodatkowo należy mieć na uwadze fakt, że okulary możemy przez przypadek zniszczyć, co generuje na nowo te same koszty. W przypadku zmiany wady także musimy wymienić szkła (oprawki wedle uznania). Porównując zatem koszt soczewek kontaktowych wielorazowego użytku do kosztu okularów, te pierwsze z pewnością wypadną korzystniej. Jeśli wybierzemy soczewki kontaktowe jednorazowe ich koszt może być porównywalny z kosztem zakupu okularów lub wyższy. Zależy to od wielu czynników, więc trudno to jednoznacznie oszacować.

Soczewki vs okulary

Soczewki kontaktowe, pomimo licznych zalet, nie są dla każdego. Ich długotrwałe noszenie męczy oczy i przyczynia się do ich wysuszania. Idealnym kompromisem jest używanie soczewek kontaktowych tak często jak tego potrzebujemy, ale dobrze mieć także okulary, które możemy założyć, gdy na przykład dopadnie nas infekcja oka. Okulary są także bardziej zalecane do pracy przed komputerem, ponieważ dzięki odpowiednim filtrom, chronią nasze oczy.