prostata_admed

Prostata to słowo, które słyszał każdy, jednak niewiele osób prawidłowo je klasyfikuje. Większość sądzi, że prostata to choroba a tymczasem jest to gruczoł krokowy, nazywany tez sterczem, w którego posiadaniu znajduje się każdy mężczyzna. Prostata pełni ważne funkcje w układzie moczowo-płciowym mężczyzny, takich jak produkcja płynu, w którym znajdują się plemniki.

Jakie problemy związane są z przerostem prostaty?

Gdy mężczyzna kończy 50-60 rok życia, gruczoł prostaty zaczyna ulegać naturalnemu, łagodnemu przerostowi. Proces ten ma wpływ na zaburzenia aktywności seksualną oraz na problemy z układem moczowym mężczyzny, takimi jak problemy z oddawanie moczu, który jest skutkiem ucisku gruczołu na cewkę moczową. Łagodny przerost gruczołu krokowego jest procesem fizjologicznym i nie wiąże się z poważną chorobą, jednak aby do niej nie doprowadził, pacjent powinien znajdować się pod opieką lekarza.

 

Objawy chorób prostaty

W niektórych przypadkach, w wyniku przerostu prostaty, może jednak dojść do rozwoju stanu chorobowego w jej obrębie. Bardzo ważne jest aby mężczyzna był świadom tego jak mogą wyglądać nieprawidłowości i w razie ich pojawienia się, zgłosił się na odpowiednie badania. Najczęstsze objawy łagodnego przerostu prostaty to:

  • Częstsze niż zwykle oddawanie moczu;
  • Parcie na mocz;
  • Ból w trakcie oddawania moczu;
  • Popuszczanie moczu;
  • Kilkukrotne wybudzanie się w nocy w związku z parciem na mocz;
  • Słaby strumień moczu
  • Ból w okolicy krocza i lędźwi;
  • Czasem krew w moczu;
  • Zaburzenia erekcji.

 

Należy zaznaczyć, że objawy łagodnego przerostu prostaty mogą bardzo przypominać poważniejszą chorobę, którą jest rak prostaty. Rak prostaty rozwija się najczęściej w części krocza położonej najbliżej odbytu, stąd wstępne badanie lekarskie jest przeprowadzane palpacyjnie przez odbyt, którego wynik jednak nie zawsze jest jednoznaczny. Najważniejszym badaniem diagnostycznym jest badanie z krwi całkowitego stężenia swoistego antygenu sterczowego (PSA). W przypadku gdy wynik badania jest niepokojący, lekarz zleca wykonanie biopsji gruczołu krokowego.

Jak wygląda leczenie łagodnego przerostu prostaty?

Podstawowe leczenie stosowane przy łagodnym przeroście prostaty odbywa się za pomocą farmaceutyków, takich jak leki z grupy alfablokerów i inhibitorów enzymu 5-alfareduktazy. Leki te służyć mają obniżeniu napięcia mięśni gładkich gruczołu krokowego.

Warto pamiętać, że chorobom stercza sprzyja niewłaściwa dieta oraz nadwaga. W trakcie leczenia należy zwrócić uwagę na zmianę nawyków żywieniowych, jeżeli wcześniej były one niewłaściwe. Zdecydowanie warto także zwrócić uwagę na liczne zioła, które wspomagają pracę tego gruczołu. W początkowej fazie przerostu gruczołu potrafią one przynieść znaczną poprawę, dlatego gotowa mieszkanka takich ziół zalecana jest dla mężczyzn po 50 roku życia.