wysokie_tętno_wysoki_puls_admed

Tętno, zwane także pulsem, jest ważnym wskaźnikiem naszego zdrowia. Prawidłowe tętno u dorosłego człowieka powinno się kształtować w zakresie 60-100 uderzeń na minutę. Czasem zdarza się, że tętno spoczynkowe jest wyższe niż podana norma. Co może być przyczyną takiego stanu?

 

Czym jest tętno?

 

Tętno, inaczej puls, to rytmiczny ruch naczyń krwionośnych zgodny z częstotliwością bicia serca. Tętno zmienia się w zależności od okoliczności w jakich przebywamy. Gdy jesteśmy w spoczynku tętno jest niższe, w trakcie wysiłku fizycznego podnosi się aby po chwili wrócić do prawidłowego poziomu. W trakcie snu tętno spada a gdy jesteśmy w sytuacji stresującej – podnosi się. Zdarza się, że wysokie tętno towarzyszy różnym schorzeniom, dlatego jego poziom należy kontrolować. Pomiar tętna powinno się przeprowadzać w spokoju, po uspokojeniu oddechu, pozostając w bezruchu. Tętno możemy zmierzyć przy pomocy ciśnieniomierza, specjalnego aparatu, zegarka z taką funkcją bądź samodzielnie przykładając palec do tętnicy szyjnej i licząc liczbę uderzeń w ciągu 10 sekund (włączamy stoper w zegarku). Następnie wynik mnożymy przez 6 i otrzymujemy ilość uderzeń serca na minutę..

 

Od czego zależy wysokość tętna?

 

Wysokość pulsu jest zależna od kilku czynników a należą do nich:

  • Wiek – puls u noworodków potrafi osiągać nawet 160 uderzeń na minutę, u starszego dziecka normą jest tętno 80-120 uderzeń na minutę, u osoby dorosłej za normę uważa się tętno w przedziale 60-100 uderzeń na minutę, natomiast w osób starszych obniża się ono do poziomu około 60 uderzeń na minutę.
  • Płeć – u większości mężczyzn tętno jest niższe niż u kobiet.
  • Tryb życia – jest to jedyna z wymienionych zmienna na którą mamy wpływ. U osób uprawiających sport tętno spoczynkowe jest niższe niż u osób prowadzących siedzący tryb życia, dlatego osobom ze zbyt wysokim tętnem zaleca się uprawianie aktywności fizycznej przynajmniej 3 razy w tygodniu a najlepiej codziennie.

 

Jakie czynniki chorobowe przyczyniają się do podniesienia tętna?

 

Poza wymienionymi wcześniej czynnikami podnoszącymi puls takimi jak stres i wysiłek fizyczny, problemy zdrowotne również mogą mieć wpływ na podniesienie pulsu. Do czynników chorobowych podniesionego pulsu należą:

 

  • Anemia z niedoboru żelaza lub witaminy B12 (niedokrwistość);
  • Wysoki poziom cholesterolu;
  • Nadczynność tarczycy;
  • Niewydolność serca;
  • Posocznica;
  • Zakrzepy i zatory w krążeniu płucnym;
  • Hipoglikemia;
  • Nerwica.

 

Sposoby na obniżenie tętna

 

Jeżeli tętno powyżej normy utrzymuje się dłuższy czas, koniecznie należy to skonsultować z lekarzem. Może się okazać, że wysoki puls jest jednym z objawów poważniejszych schorzeń. Są także sposoby na obniżenie pulsu, które pomóc mogą każdemu i niezależnie od okoloczności powinno się je wdrożyć w codzienne życie.

  • Zmiana sposobu odżywiania się – każdy posiłek powinien obfitować w świeże warzywa, owoce, zaleca się jedzenie chudego mięsa a także tłustych morskich ryb pochodzących z dobrego źródła (źródło cennych kwasów Omega 3). Zaleca się wyeliminowanie alkoholu oraz papierosów, przetworzonego jedzenia oraz cukru z diety.
  • Radzenie sobie ze stresem poprzez stosowanie rozmaitych technik relaksacyjnych (medytacja, praca z oddechem) Pomóc sobie można pijąc rozmaite mieszanki ziół o działaniu uspokajającym a także adaptogeny takie jak ashwagandh czy różeniec górski – obecnie jest ich dostępnych na rynku całkiem sporo, można wypróbować ich działanie na sobie.
  • Aktywność fizyczna świetnie reguluje tętno a przy tym jest dobrym sposobem na rozładowanie stresu. Warunkiem powodzenia jest tutaj systematyczność.