ciąża_badania_przed_zajściem_w_ciążę_admed

Decyzja o ciąży jest jedną z najważniejszych w życiu przyszłych rodziców. Niesie ze sobą radość, oczekiwanie i ogrom miłości ale także bardzo dużą odpowiedzialność za życie i zdrowie małego człowieka. Jest coś co każda kobieta może zrobić, aby do ciąży przygotować się jak najlepiej. Zbadać się.

 

Jakie badania powinna wykonać kobieta przed zajściem w ciążę?

 

Ponieważ dla zdrowia dziecka to zdrowie mamy jest najważniejsze, warto odpowiednio się przygotować aby nasze dziecko miało optymalne warunki do rozwoju. Zaleca się aby kobieta przeprowadziła kontrolę zdrowia na kilku płaszczyznach:

 

Ginekologicznej – wizyta u ginekologa powinna być pierwszym krokiem zanim zostanie podjęta decyzja o zajściu w ciążę. Podstawowe badania jakie wykona lekarz w tej sytuacji to USG narządów rodnych oraz cytologia. Jeżeli zostanie stwierdzony jakikolwiek stan zapalny, musi on zostać wyleczony przed zajściem w ciążę.

 

Genetycznej - jeśli istnieją ku temu przesłanki (obciążenie w rodzinie). Badania te są dosyć kosztowne, jednak w tego typu przypadkach warto je wykonać w celu oceny ryzyka urodzenia dziecka z wadami genetycznymi.

 

Stomatologicznej – ponieważ leczenie zębów w czasie ciąży może być problematyczne (nie powinno się przyjmować znieczulenia) a drugiej strony, w ciąży zęby bardzo często psują się o wiele częściej niż w pozostałych okresach życia kobiety, to wizyta u stomatologa w celu kontroli i wyleczenia ubytków jest dosyć istotna z punktu widzenia całościowego zdrowia kobiety.

Badania krwi – lekarz rodzinny lub ginekolog powinien zlecić kobiecie planującej zajście w ciążę badania krwi, uwzględniające:

  • morfologię,
  • poziom żelaza,
  • poziom glukozy,
  • hormony tarczycy (TSH, FT3, FT4)
  • czynnik krzepnięcia krwi,
  • badanie na grupę krwi (mamy i taty) w celu wykluczenia konfliktu serologicznego
  • badania z krwi na przeciwciała toksoplazmozy, cytomegalii oraz różyczki (zachorowanie na te choroby w ciąży może być bardzo groźne dla rozwijającego się płodu)
  • badanie moczu


Warto zaznaczyć, że kobiety planujące ciąże a będące obciążone chorobami przewlekłymi, wymagającymi przyjmowania leków, powinny być w stałym kontakcie ze swoim lekarzem prowadzącym i wykonać wszelkie badania przez niego zlecone (wykraczające poza podstawowy zestaw). Choroba powinna być także uregulowana, tylko wtedy ciąża będzie przebiegać prawidłowo.

 

Jak powinna wyglądać dieta przyszłej mamy?

 

Ponieważ okres ciąży bardzo mocno obciąża ciało kobiety, niezwykle ważne jest aby dostarczać w diecie jak najwięcej składników odżywczych. Oznacza to nic innego jak pełnowartościową, dobrze zbilansowaną dietę, uzupełnioną o ewentualnie potrzebne suplementy zalecone przez lekarza. Jeżeli mamy problem z komponowaniem zdrowych posiłków a chcemy mieć pewność, że każdego dnia dostarczamy sobie komplet niezbędnych witamin, możemy skorzystać z porad dobrego dietetyka, który pomoże ułożyć wartościowy jadłospis.