ból_piersi_admed

Ból piersi dotyczy sporej części kobiet, począwszy od dziewcząt w okresie dojrzewania a kończąc na kobietach znajdujących się w okresie menopauzalnym. Ból piersi jest przypadłością, która często wzbudza niepokój kobiet, jednak najczęściej niepotrzebnie.

Ból piersi, zwany mastalgią, może mieć różne nasilenie. Może towarzyszyć kobiecie stale, bądź dawać dyskomfort tylko przy dotyku, a także może pojawiać się raz na jakiś czas. Ból ten może być odczuwany w jednej piersi lub obu jednocześnie.

 

Jakie są przyczyny bólu piersi?

 

Najczęściej ból piersi pojawia się u kobiet na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki. Wówczas piersi powiększają się, mogą być obrzęknięte i bardzo tkliwe. Powodem tego typu bólu piersi są zmiany hormonalne zachodzące w trakcie trwania cyklu miesiączkowego – jest to zespół napięcia przedmiesiączkowego. Ból ten najczęściej ustępuje wraz z pojawieniem się miesiączki. Bóle piersi związane ze zmianami hormonalnymi nazywa się bólami cyklicznymi.

Drugą najczęstsza przyczyną bólów piersi są zmiany w piersiach takie jak torbiele, zmiany włóknisto- torbielowate (mastopatia). Są to tak zwane bóle niecykliczne.

Do pozostałych przyczyn ból piersi (niecyklicznych) można zaliczyć:

  • Ciąża i okres laktacji;
  • Duży wysiłek fizyczny;
  • Noszenie źle dopasowanego stanika;
  • Urazy piersi;
  • Poszerzenie przewodów mlekowych;
  • Okres menopauzy;
  • Zmiany nowotworowe, najczęściej w zaawansowanym stadium.

 

U kogo najczęściej pojawia się ból piersi?

 

Ból piersi dotyczy około 80% kobiet w różnym wieku. Kobiety w wieku pomiędzy 20 a 40 rokiem życia najczęściej dotyka ból piersi o podłożu hormonalnym. Kobiety będące w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze zmagają się z bólem piersi wynikającym z dużych zmian hormonalnych a także z powodu rozrostu gruczołów piersiowych. W okresie karmienia w piersiach mogą się pojawiać zastoje pokarmu, które powodują bardzo nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Kobiety będące w ciąży powinny zadbać o odpowiedni stanik, gdyż piersi w tym czasie powiększają się nawet o kilka rozmiarów. Noszenie zbyt ciasnego stanika zwiększa dyskomfort kobiety.

U kobiet w wieku 30-50 lat bardzo często pojawiają się zmiany torbielowate, które poprzez ucisk powodują ból piersi. Bardzo rzadko wczesne zmiany nowotworowe objawiają się bólem piersi, najczęściej są to już zaawansowane, duże zmiany.

 

Diagnozowanie bólu piersi

 

Piersi powinno się badać samodzielnie raz w miesiącu, a w przypadku dużej ilości zmian torbielowatych wskazane jest częstsze USG piersi. Regularne samobadanie pozwoli poznać swój organizm i łatwiej wychwycić wszelkie niepokojące zmiany. Powodem do niepokoju i natychmiastowej wizyty u lekarza są następujące objawy towarzyszące bólowi piersi:

 

  • Powiększenie węzłów chłonnych;
  • Obrzęk i zaczerwienienie piersi;
  • Wciągnięcie sutka (objaw ten jest fizjologiczny u niektórych kobiet (występuje od „zawsze”) i wówczas po konsultacji z lekarzem nie powinien budzić niepokoju;
  • Wydzielina z brodawek (poza okresem karmienia);
  • Gorączka;
  • Zaognienie piersi.

 

Lekarz w trakcie wizyty zbada piersi a także może wykonać USG lub mammografię w zależności od wskazań i wieku kobiety. Niezwykle ważna jest regularna kontrola piersi u lekarza, w zależności od zaleceń jest to zazwyczaj raz do roku. Jeśli ból jest bardzo silny lekarza może zalecić leczenie farmakologiczne, na rynku są dostępne leki homeopatyczne pozwalające zmniejszyć uczucie dyskomforu czy też suplementy zawierające olejek z wiesiołka, witaminy z grupy B i E.  Jak zawsze i w tym przypadku może pomóc zmiana stylu życia – więcej ruchu na co dzień, zdrowa, lekka dieta i rezygnacja z używek (kawa, tytoń, alkohol). W przypadkach gdy bólowi towarzysza poważne zaburzenia hormonalne, lekarz najczęściej zaleca terapię hormonalną.