objawy_raka_piersi_admed

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet stanowiąc niemal 25% wszystkich zachorowań. Rak piersi jest ściśle związany z poziomem rozwoju cywilizacyjnego w społeczeństwie. Niestety zarówno liczba zachorowań jak i liczba zgonów ciągle wzrasta, co związane jest z niedostateczną świadomością i profilaktyką. W przypadku wcześnie wykrytego raka piersi, szanse na wyzdrowienie są całkiem spore, dlatego zachęcanie kobiet do samobadania i szerzenie wiedzy dotyczącej pierwszych objawów raka piersi jest kluczowe.

Czym jest rak piersi?

Rak piersi związany jest z patologicznym rozrostem komórek, znajdujących się w piersiach, najczęściej w przewodach mlekowych lub w tkance gruczołowej piersi. Spośród wszystkich zachorowań na raka piersi, około 7-10% jest związanych z mutacją genów, przekazywanym w ramach dziedziczenia. Najczęściej występujące mutacje genów to BRCA1 i BRCA2. Kobiety będące nosicielkami któregoś z tych genów, są znacznie bardziej narażone na zachorowanie na raka piersi niż kobiety nie posiadającego tych genów.

Jakie są najczęstsze pierwsze objawy raka piersi?

Aby rak piersi mógł być w pełni wyleczony, kluczowe jest obserwowanie swojego ciała na co dzień. W przypadku jakichkolwiek, nawet najdrobniejszych niepokojących objawów, należy natychmiast udać się do lekarza na odpowiednie badania. Nieprawidłowo namnażające się komórki w piersiach, przenoszone są poprzez krwiobieg i układ limfatyczny do innych części ciała, dlatego czas jest naprawdę bardzo istotny i może działać na naszą niekorzyść. Należy zaznaczyć, że jeśli zauważymy u siebie któryś z poniższych objawów, nie jest to jednoznaczne z diagnozą raka piersi.Najczęściej występujące objawy raka piersi są następujące:

  • Wyczuwalny w trakcie samobadania guz;
  • Nietypowy wyciek z brodawki;
  • Wciągnięta skóra brodawki (jeśli pojawiła się nagle);
  • Owrzodzenia brodawki;
  • Zmiana kształtu piersi;
  • Zmiana wyglądu skóry piersi;
  • Wyczuwalnie powiększone węzły chłonne pod pachami;

 

Jaka jest podstawowa i najskuteczniejsza profilaktyka raka piersi?

Jedną z najbardziej podstawowych, prostych i darmowych form profilaktyki, jest co miesięczne samobadanie piersi. Zalecany czas to kilka dni po zakończeniu miesiączki. Każda dorosła kobieta powinna wykonywać takie badanie przez całe swoje życie, gdyż to ono właśnie może uratować nam nasze zdrowie. Zalecane jest przyjmowanie różnych pozycji w trakcie badania, tak aby można było to zrobić w najdokładniejszy sposób. Poza dotykiem, bardzo ważne jest także ocena wizualna piersi i obserwacja czy zaszły jakieś zmiany. Jeśli w trakcie badania pojawi się cokolwiek niepokojącego, na dalszą część badań należy zgłosić się do lekarza specjalisty, który z pewnością zaleci wykonanie niezbędnych badań takich jak USG piersi czy mammografia u kobiet po menopauzie. Jeżeli nie znajdujemy u siebie w trakcie samobadania niczego niepokojącego i tak należy pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa, które powinny mieć miejsce przynajmniej raz w roku.