bóle_dłoni_admed

Dłonie są każdego dnia narażane na rozmaite obciążenia, w związku z tym powszechne są także schorzenia dotykające właśnie rąk. Niejednokrotnie rozpoznanie jest żmudne i okupione wieloma wizytami u lekarzy różnych specjalizacji, ponieważ sam ból rąk, sztywność stawów dłoni, mrowienie czy drętwienia palców, nie mają jednej przyczyny. Często zdarza się, że ból czy inne dolegliwości wynikają z przeciążenia dłoni i nie wiążą się z konkretną chorobą – wystarczy bardziej zadbać o dłonie aby szybko się zregenerowały.

 

Przyczyny bólów dłoni

Istnieje szereg chorób, w których występuje ból rąk, kluczowe więc dla właściwego leczenia jest trafne postawienie przez lekarza diagnozy. Do najczęstszych chorób związanych z bólami dłoni należą:

Choroby zwyrodnieniowe stawów

Choroba ta wiąże się z zachodzącymi w organizmie zmianami degradacyjnymi, takimi jak ubytek chrząstki stawowej. Zmiany te mają związek z urazami, długotrwałymi przeciążeniami dłoni, związanymi z wykonywaną pracą bądź aktywnością fizyczną nadwyrężającą tą część ciała, a także z innymi chorobami współistniejącymi. Chory może odczuwać silny ból w trakcie poruszania palcami, natomiast gdy dłonie są nieruchome, ból ustaje. Wiąże się to z pocieraniem o siebie uszkodzonych powierzchni chrząstki. Postępująca choroba może doprowadzić do znacznego ograniczenia ruchomości ręki.

Choroby kręgosłupa (odcinek szyjny)

Dyskopatia odcinka szyjnego kręgosłupa może być przyczyną mrowienia, drętwienia, problemami z czuciem a także siłą mięśni – tak zwana niezdarność może wynikać właśnie z tej przyczyny, gdyż osobom cierpiącym na zmiany w kręgosłupie, częściej niż innym coś wypada z rąk.

Zespół cieśni nadgarstka

Zespół cieśni nadgarstka należy do tzw. neuropatii, czyli ucisku nerwów lub ich uszkodzeniu. Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest nieprawidłowa pozycja dłoni w trakcie czynności, które są często powtarzane. Klasycznym przykładem jest praca przy komputerze z nieprawidłowo zaplanowanym miejscem pracy, szycie czy jazda na rowerze. Choroba objawia się bólem środkowej części nadgarstka, okolic kciuka, palca wskazującego i serdecznego, który wywołany jest stanem zapalnym. Następuje także osłabienie siły dłoni, co jest przyczyną wypadania przedmiotów z dłoni. W nocy pacjenci doświadczają drętwienia oraz mrowienia chorej ręki.  Jeśli choroba jest zdiagnozowana na wczesnym etapie, najczęściej objawy przechodzą samoczynnie po rehabilitacji, często jednak potrzebne są leki przeciwzapalne a w ostateczności przeprowadza się zabieg operacyjny, usuwający przyczynę wystąpienia cieśni nadgarstka.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, której objawy zazwyczaj dosyć szybko postępują. Jest to choroba bardzo poważna i często utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Do jej objawów należą:

  • Stany podgorączkowe;
  • Poranna sztywność stawów;
  • Obrzęki i guzki stawów;
  • Drętwienia w obrębie rąk;
  • Brak apetytu i utrata wagi;
  • Przewlekłe zmęczenie.

W wyniku dalszego rozwoju choroby pojawiają się przykurcze mięśni, zniekształcenie stawów obu rąk i niemożność ich wyprostowania, bóle stawów, karku czy zawroty głowy. Do leczenia RZS stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, glikokortykosteroidy a także leki biologiczne. Pacjent jest także poddawany zabiegom rehabilitacyjnym i fizjoterapią.