starzenie_mózgu_admed

Podobnie jak całe ciało człowieka, także mózg podlega procesom starzenia. Mózg, który najmocniej rozwija się przez pierwsze 20 lat, już po 30 roku życia zaczyna, na początku całkowicie niezauważalnie, starzeć się. Zaczynają zanikać neurony i połączenia nerwowe pomiędzy nimi. Jednak mózg, właściwie stymulowany, może nadal działać na najwyższych obrotach a nawet może być bardziej wydajny niż w wieku 20 lat. Z naszej strony potrzebne są konkretne działania, tak aby przez kolejne dziesięciolecia móc cieszyć się pełnią możliwości jakie daje nam nasz mózg.

Jakie są objawy starzenia się mózgu?

Wraz z upływem czasu, w wyniku kurczenia się masy szarej mózgu, nasze funkcje poznawcze ulegają pogorszeniu. Nasza pamięć staje się coraz bardziej zawodna, w związku z czym trudniej nam przyswajać nowe informacje czyli uczyć się. Nie oznacza to, że uczenie się staje się niemożliwe – po prostu nasz mózg potrzebuje więcej czasu na efektywne przyswojenie nowych informacji. W normalnych warunkach, gdy jesteśmy zdrowi, starzenie mózgu jest procesem niezauważalnym, gdyż postępuje bardzo wolno.

Jak spowolnić starzenie się mózgu?

Ponieważ starzenie się organizmu jest procesem fizjologicznym, nie da się całkowicie powstrzymać starzenia się mózgu, jednak zdecydowanie da się go spowolnić i opóźnić. Podobnie jak nasze ciało, mózg potrzebuje ćwiczeń aby mógł być utrzymywany w formie, a także najlepszego paliwa. Naukowcy od długiego czasu przeprowadzają badania i poddają analizie mózgi u starszych osób, badając je za pomocą rezonansu magnetycznego. Część z badanych osób stosuje wiele metod usprawniających parce mózgu a część w zasadzie nie robi w tym celu nic. Wyniki badań są jednoznaczne – dbanie o siebie, w tym o nasz mózg to najlepsza droga do lepszej sprawności umysłowej w starszym wieku. Oto co możemy zrobić aby nasz mózg był wydajny a połączenia nerwowe nie zanikały tak szybko.

Regularna aktywność fizyczna

Sport jest dobry na wszystko. Pod wpływem ruchu całe ciało regeneruje się i jest utrzymywane w dobrej formie. Mózg dzięki aktywności jest lepiej dotleniony, zwiększa się także jego plastyczność, dzięki czemu nasze możliwości poznawcze zachowują się na wysokim poziomie. Sport nie musi być (a nawet nie powinien) wyczynowy. Wszystko co sprawia nam przyjemność i jest wykonywane regularnie jest genialne dla naszego zdrowia. Nie musi to być także godzina poświęcana na sport każdego dnia – nawet 15 minutowa poranna gimnastyka poprawi działanie mózgu a nam poprawi się po niej nastrój. Sport możemy uprawiać niezależnie od wieku, choć z pewnością rodzaj i poziom aktywności powinien być dopasowany do możliwości ciała.

Paliwo dla mózgu czyli dieta

Dieta jest ważna dla kompleksowego zdrowia człowieka, dlaczego miałoby być inaczej z mózgiem? Mózg potrzebuje wielu składników odżywczych, ponieważ jego praca jest bardzo intensywna. Bardzo ważne są zarówno witaminy jak i tłuszcze, ze szczególnym uwzględnieniem kwasów Omega 3 i Omega 6 w odpowiednich proporcjach. Są one niezbędna dla utrzymania mózgu w dobrej formie a także chronienia go przed chorobami degradacyjnymi.

Gimnastyka dla mózgu

Ćwiczenia dla mózgu to bardzo szerokie pojęcie. Kryją się za nim nie tylko łamigłówki czy informacje do zapamiętywania, ale także różnego rodzaju doznania, najlepiej takie, które są dla nas czymś nowym. Mózg zwiększa aktywność gdy wykonujemy czynności, których nie zna, które nie należą do rutyny. Tak więc zarówno podróże, jak i nowe znajomości czy nauka nowych umiejętności, świetnie wpływają na polepszenie formy mózgu, poprzez wytwarzanie nowych połączeń nerwowych.

Otaczanie się ludźmi

Badania zdecydowanie wskazują, że osoby samotne są bardziej narażone na problemy z pamięcią i szybsze starzenie się organizmu. Przebywanie w towarzystwie osób, które kochamy lub lubimy, jest relaksujące dla mózgu, rozmowa z innymi pozwala także na wymianę informacji i poznawanie na przykład nowych hobby. To wszystko składa się na fakt, że osoby towarzyskie rzadko cierpią na demencję.