Jakie nawyki pogarszają funkcje mózgu?

Mózg jest ludzkim super komputerem, który zawiaduje pracą całego organizmu za pośrednictwem układu nerwowego. Jako że od pracy mózgu zależy niemal wszystko w naszym ciele, od bicia serca, poprzez ciśnienie krwi i równowagę hormonalną aż po możliwość poruszania się, zdecydowanie powinniśmy o niego dbać. Często, nawet nieświadomie, popełniamy błędy, które źle wpływają na jego pracę, prowadząc  do pogorszenia się jego stanu.

Nawyki pogarszające pracę mózgu

Objawy tego, że nasz mózg nie pracuje na najwyższych obrotach to między innymi zmęczenie, obniżona koncentracja czy rozdrażnienie. Jeśli zachowania i nawyki, wpływające negatywnie na pracę mózgu są powtarzane przez dłuższy okres czasu, w efekcie krok po kroku doprowadzają do pogarszania się jego funkcji a także rozwoju chorób mózgu. Oto lista najczęstszych i najgroźniejszych w skutkach dla mózgu nawyków.

Brak śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Powiedzenie :śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem a kolację oddaj wrogowi” ma w sobie wielką mądrość. Śniadanie dostarcza nam energii na cały dzień i sprawia że nasz mózg sprawnie funkcjonuje przez cały dzień. Oczywiście bardzo ważne jest to aby na śniadanie zjadać wartościowe pokarmy. Węglowodany, takie jak pieczywo pełnoziarniste czy płatki zbożowe oraz kasze z dodatkiem pełnowartościowego białka i tłuszczu, sprawią że będziemy przepełnieni energią a nasz mózg właściwie odżywiony. Regularne omijanie śniadania sprawia, że zaczynamy zapominać, mamy problemy z koncentracją.

Zbyt mało snu

Naukowcy potwierdzają, że zbyt mała ilość snu uszkadza mózg. W wyniku deficytu snu, następuje przyspieszona śmierć komórek. Dzieje się tak, gdy permanentnie nie dosypiamy, tak zwane komórki glejowe, znajdujące się w mózgu, stają się bardziej aktywne, co prowadzi do uszkodzenia zdrowych komórek i w efekcie, ich obumierania. Podobny proces zachodzi w chorobie Alzheimera.

Nadmiar cukru i przetworzonego jedzenia w diecie

Cukier bardzo negatywnie wpływa na nasz mózg. Jego nadmiar, bądź też duży udział w diecie (codzienne spożycie) sprawia, że pogarsza się nasza pamięć i koncentracja. Podobnie jest z produktami przetworzonymi, zwierającymi niekorzystne kwasy tłuszczowe trans – powodują one nawet, że częściej zapada się na choroby związane z układem nerwowym, w tym na depresję.

Stres

Stres, zwłaszcza długotrwały, ogranicza nasze zdolności umysłowe. Udowodniono, że pod wpływem stresu połączenia pomiędzy komórkami ulegają zniszczeniu. To kolejna przyczyna, która może doprowadzić do rozwoju depresji.

Nałogi – palenie papierosów i picie alkoholu

Palenie papierosów skutkuje niedotlenieniem mózgu, a także pogorszeniem struktury kory mózgowej. U palaczy staje się ona cieńsza, co może prowadzić do wielu zaburzeń, takich jak problemem z koncentracją i zapamiętywaniem czy problemy z właściwym wysławianiem się. Palenie wpływa także na rozwój takich chorób, jak choroba Alzheimera czy też mutacji w zakresie komórek mózgowych, prowadzących do powstawania chorób nowotworowych. Alkohol z kolei zaburza reakcje chemiczne zachodzące z mózgu, ponieważ zabija neurony i redukuje szybkość z jaką przekazywane są impulsy  nerwowe. Często występujące zaburzenia, to problemy z mową oraz pamięci a przy dużym nadużywaniu alkoholu mogą wystąpić omamy czy urojenia.

Brak aktywności fizycznej i umysłowej

Zarówno aktywność fizyczna jak i umysłowa są niezbędne do utrzymania mózgu z dobrym stanie. Wszelkiego rodzaju wyzwania takie jak zagadki czy łamigłówki skłaniające do myślenia, ale także czytanie książek czy nauka języków obcych, są niezwykle cenne dla mózgu. Także codzienna praca, jeśli daje nam możliwości rozwoju, jest zbawienna dla mózgu. Z kolei brak aktywności fizycznej sprawia, że mózg jest słabo dotleniony, a to objawiać się może ciągłym zmęczeniem, bólami głowy, brakiem energii czy zaburzeniami koncentracji.