wrastający_paznokieć_jak_zapobiegać_wrastaniu_paznokci_admed

Każdy kto doświadczył problemu wrastających paznokci, wie z jakim dyskomfortem łączy się  ta dolegliwość. Czasem dochodzi do tego, że wrastający paznokieć może powodować problemy z chodzeniem. Jak zatem zapobiegać wrastającym paznokciom lub radzić sobie z już powstałym problemem?

Przyczyny wrastania paznokci


Do podstawowych przyczyn wrastania paznokci należą:

  • Nieprawidłowe ich obcinanie – paznokcie u stóp powinny być skracane na prosto, bo t pozwala im swobodnie rosnąć. Nadawanie im zaokrąglonego kształtu może przyczynić się do ich wrastania,
  • Częste noszenie butów na wysokim obcasie lub zbyt ciasnego obuwia,
  • Niewłaściwa pielęgnacja i higiena stóp – bród zbierający się pod paznokciami może powodować choroby skóry ale także wrastanie paznokci,
  • Uszkodzenia palców i paznokci, które powstają w wyniku obcinania paznokci, usuwania brudu pod paznokciami ostrym narzędziem lub też uderzenia w palce stóp,
  • Skłonności genetyczne,
  • Nadwaga lub nagły, duży przyrost masy ciała,
  • Grzybica stóp i paznokci.


Jakie są objawy wrastających paznokci?

W przypadku problemu wrastających paznokci objawy pojawiają się niemal natychmiast, więc od razu powinno się rozpoznać przyczynę i postarać się ją wyeliminować. Podtsawowymi objawami przy wrastającym paznokciu są:

  • Ból,
  • Obrzęk, opuchlizna w kącikach palców,
  • W przypadku gdy paznokieć zrani skórę może pojawić się krwawienie,
  • Ropna wydzielina może pojawić się w dalszym etapie, gdy problem wrastającego paznokcia nie został rozwiązany i pojawiła się infekcja bakteryjna.

 

Jak zapobiegać wrastaniu paznokcia?

Najważniejszym zaleceniem jest zwracanie uwagi na właściwe obcinanie paznokci. Paznokcie u stóp musza być skracane na prosto i nie powinny być ani zbyt krótkie ani za długie. Ważne jest także aby nie podrażniać skóry wokół paznokci poprzez wyrywanie lub obcinanie odstających skórek.

Zaleca się także upewnienie się, czy obuwie, które nosimy nie jest dla nas za ciasne, bądź za duże. W jednej i drugiej sytuacji jest to niekorzystne dla naszych stóp. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, których stopa bardzo szybko rośnie, ponieważ ich również dotyczy problem wrastających paznokci. Już u niemowląt zdarza się, że paluszek jest opuchnięty a powodem jest właśnie nieprawidłowo rosnący paznokieć. W tym przypadku także najważniejsza jest profilaktyka polegająca na właściwym obcinaniu paznokci.

Jeśli chcemy zadbać o nasze stopy, ograniczmy także chodzenie na obcasach. Wpływa ono negatywnie nie tylko na nasze paznokcie, które mogą w konsekwencji wrastać, ale także na zdrowie naszego kręgosłupa.

Bardzo dobrym sposobem aby utrzymywać stopy i paznokcie w dobrej kondycji, jest wykonywanie pielęgnacji stóp w specjalistycznym gabinecie – u pedicurzystki bądź u podologa w razie potrzeby. Oczywiście jeśli mamy odpowiednie umiejętności, nic nie stoi na przeszkodzie aby samemu regularnie wykonywać pedicure. To zapewni nam na stałe dobry stan naszych stóp i paznokci oraz stanowi profilaktykę wrastających paznokci.