Jak wybrać fotel do pobierania krwi ?
Fotel do pobierania krwi lub do iniekcji, a jeszcze inaczej fotel do szczepień jest meblem medycznym, który charakteryzuje się wysokiej jakości wykonaniem oraz bardzo dokładnie przemyślaną konstrukcją. Wspomniana budowa fotela musi gwarantować maksimum bezpieczeństwa w czasie wykonywania poszczególnych zabiegów. O czym należy pamiętać wybierając tego typu fotel?


Jakie należy spełniać warunki aby móc pobierać krew?

Pobieranie krwi jest rutynowym zabiegiem, który na przykład kobiety w ciąży muszą wykonywać bardzo regularnie. Takie badanie daje możliwość oceny stanu zdrowia pacjenta. Niestety wiele osób bardzo boi się pobierania krwi. Niektóre osoby w momencie wkłucia czują ból, pieczenie lub swędzenie. Czasem można odczuwać delikatne pulsowanie. W celu zagwarantowania bezpieczeństwa w czasie zabiegu, ale również komfortu pacjentom oraz personelowi medycznemu, należy zadbać aby zabieg wykonany został w sterylnych warunkach. Jeśli natomiast mowa o komforcie to pacjent powinien przyjąć wygodna pozycję, a rękę z odsłoniętym miejscem wkłucia musi położyć na specjalnej podpórce.



Stanowisko do pobierania krwi i jego przygotowanie do zabiegu

Pobieranie krwi to zadanie wykonywane zazwyczaj przez pielęgniarkę, położną czy lekarza, w gabinetach lub szpitalach, a także w punktach oddawania krwi oraz stacjach krwiodawstwa. Pełną krew pobiera się tzw. metodą konwencjonalną, a składniki krwi metodą aferezy. Odgórnie ustalono, że krew pobiera się z żyły znajdującej się w zgięciu łokcia, ponieważ żyły w tym właśnie miejscu są najbardziej widoczne. Sam zabieg pobierania krwi trwa zazwyczaj około 5 minut. W tym czasie należy zjąć się pacjentem i zadbać o jego dobre samopoczucie oraz komfort. Fotel do pobierania krwi musi zatem dać możliwość zapewnienie profesjonalnych stanowisk, które są funkcjonalne, wytrzymałe oraz bezpieczne.


Na co trzeba zwrócić uwagę pod czas wyboru wspomnianego fotela?

  • Konstrukcja - najlepsza jest prosta konstrukcja, która umożliwia bardzo szybkie oraz proste czyszczenie i dezynfekcje fotela. Fotele do pobierania krwi muszą spełniać wymogi placówek medycznych, co za tym idzie gwarantować bezpieczeństwo, higienę, a także komfort pacjenta i lekarza.

   

  • Podłokietniki - zarówno podczas pobranie krwi jak i wykonanie szczepień należy ustabilizować rękę, do czego idealnie sprawdzi się odpowiednio zaprojektowany podłokietnik. Konstrukcja zatem musi być stabilna konstrukcją i ergonomiczna. Podłokietniki można regulować zazwyczaj w zakresie 180 stopni, czyli podnieść lub obniżyć. Dzięki temu zabiegi są prostsze. Wspomniane podłokietniki mogą być albo z jednej albo z drugiej strony, jest również opcja aby były z obu stron jednocześnie.


         

  • Szeroki zagłówek - widok igły dla wielu osobach jest przerażający i wolą nie patrzeć. Ustabilizowanie ciała, a w szczególności ręki jest bardzo istotne. Natomiast odpowiednie oparcie głowy jest tak samo ważne, ponieważ w momencie stresu można odchylić głowę w prawo lub lewo, przód lub tył. Szeroki zagłówek daje pewność, że zabieg będzie przeprowadzony sprawnie oraz bezpiecznie.
       
       

  • Półka boczna - można na niej położyć niezbędny sprzęt typu gazik, igła, strzykawka, probówka itd.
       

   

  • Regulowany podnóżek -  gwarantuje pacjentowi komfort podczas zabiegu.
   
     
  • Kółka boczna -  dają możliwość przewożenia fotela pomiędzy salami w razie potrzeby.