paradontoza_zdrowe_zęby_objawy_pardontozy_admed

Jedną z najczęstszych chorób przyzębia jest paradontoza. Szacuje się, że w Polsce na paradontozę choruje około 60 % społeczeństwa. Brak świadomości zagrożeń wynikających z tego schorzenia sprawia, że większość osób nie zdaje sobie z nich sprawy i często bagatelizuje je. Tymczasem schorzenie to może doprowadzić do chorób niezwiązanych bezpośrednio z zębami.

Czym jest paradontoza?


Paradontoza jest choroba przyzębia, która wbrew obiegowym opiniom, nie dotyczy tylko osób starszych a także nie jest w całości uwarunkowana genetycznie. Coraz częściej choroba jest diagnozowana u osób młodych, a nawet u dzieci. Choroba na początku rozwija się niezauważalnie a jej główna przyczyną jest nieusuwany na bieżąco kamień nazębny. Bakterie, które namnażają się w jamie ustnej na skutek nieprawidłowej jej higieny, atakują tkanki przyzębia. Kamień nazębny bowiem to nic innego, jak utwardzona i zmineralizowana płytka bakteryjna, która nie została usunięta z zębów za pomocą szczotkowania.


Jakie są przyczyny paradontozy?



Przyczyną paradontozy są zaniedbania higieniczne i według szacunków w 99% to kamień nazębny odpowiada za paradontozę. Do pozostałych przyczyn należą:

  • Cukrzyca,
  • Nieprawidłowo dopasowana proteza,
  • Palenie papierosów,
  • Osłabienie układu odpornościowego,
  • Wady zgryzu,
  • Próchnica,
  • Obciążenie genetyczne,
  • Zaburzenia hormonalne.

 

Jakie są objawy paradontozy?



Paradontoza rozwija się przez jakiś czas bezobjawowo. Objawy, gdy się pojawią świadczą o tym, że choroba rozwijała się już jakiś czas. Do najczęstszych objawów paradontozy należą:

  • Krwawienie z dziąseł w czasie mysia zębów,
  • Ból i obrzęk dziąseł,
  • Nieprzyjemny zapach z ust,
  • Nadwrażliwość na ciepło / zimno,
  • Widoczne szyjki zębowe,
  • Ruchomość zębów.


Jak leczyć paradontozę?



Leczenie paradontozy jest dwukierunkowe. Podstawowym zaleceniem jest wzmożona dbałość o higienę jamy ustnej, która ma na celu usunięcie bakterii. Należy zwrócić uwagę na szczoteczkę – musi być ona miękka, oraz na pastę do zębów. Najlepiej stosować pastę zaleconą przez swojego stomatologa. Stomatolog przeprowadza także skaling i piaskowanie zębów, co pomoże oczyścić zęby z płytki nazębnej. Następnie, w przypadku zaawansowanej paradontozy i ostrego stanu zapalnego, stomatolog może zalecić przyjmowanie antybiotyków. Czasem jednak zdarza się, że powyższe metody nie wystarczą. Dzieje się tak w przypadku bardzo zaawansowanej paradontozy, która zajęła już głębsze warstwy tkanek. Wówczas niezbędny staje się zabieg chirurgiczny, który usuwa chorą tkankę a następnie odbudowuje ją. W sytuacji gdy paradontoza jest wyjątkowo głęboka, stosuje się leki stymulujące tkankę do wzrostu, co daje bardzo dobre rezultaty.

W każdym przypadku leczenia paradontozy, niezwykle ważna jest dyscyplina pacjenta i jego dbałość o higienę. Należy także zniwelować wszystkie możliwe przyczyny powstawania paradontozy, w tym palenie papierosów.

 

Jakie mogą być skutki paradontozy?



Najbardziej bezpośrednim ale, też bolesnym skutkiem paradontozy, jest utrata zębów. W ekstremalnych przypadkach osoba cierpiąca na paradontozę, może stracić nawet wszystkie zęby. To w naturalny sposób zaburza takie czynności jak jedzenie czy mowa. Ma także wpływ na wygląd całej twarzy. Jednak czasem choroby przyzębia wpływają na rozwój chorób serca czy stawów a także utrudniają leczenie cukrzycy. Coraz więcej jest doniesień naukowców na temat związku paradontozy z choroba Alzheimera. Wyniki badań wskazują, że bakterie namnażające się w jamie ustnej mogą przenikać do mózgu i zwiększać ryzyko choroby Alzheimera. U osób z chorobami przyzębia ryzyko zachorowania jest nawet do 70% wyższe. Jako, że profilaktyka paradontozy jest nieskomplikowana, warto zadbać o zęby aby uniknąć paradontozy i związanych z nią problemów.