Jak szybko uporać się ze skaleczeniem?

WPROWADZENIE

Skaleczenia towarzyszą ludzkości od zarania dziejów i mogą stanowić kłopotliwy incydent w pracy, w trakcie urlopu, wycieczki czy jakiejkolwiek formy spędzania czasu wolnego.

STANDARY POSTĘPOWANIA W RANACH OSTRYCH


Każda rana – w tym każde skaleczenie wymaga oczyszczenia, odkażenia i zastosowania właściwego środka, który zoptymalizuje proces gojenia.

OCZYSZCZANIE RANY


Do oczyszczeni rany możemy użyć wody, natriumchloratum, solutioRInger albo sięgnąć po płyn z substancją antybakteryjną – taki jak: Octenilin, Prontosan, Sutrisept, Microdacyn czy Granudacyn. Należy pamiętać, że zgodnie z ulotkami w/w produktów służą one do oczyszczania oraz nawilżania ran i nie stanowią tym samym antyseptyków sensu stricto. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia (Dz.U. z 24.08.2005) do grupy antyseptyków zaliczane są produkty lecznicze. Można zatem uważać co się komu rzewnie podoba i odnosić się do literatury anglosaskiej, która nieco inaczej definiuje pojęcie antyseptyku, natomiast profesjonalni pracownicy opieki zdrowotnej (lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni) są zobowiązani do przestrzegania krajowych regulacji i przepisów prawa obowiązujących na terenie RP.

ODKAŻANIE


Do właściwego odkażenia małej powierzchownej rany czy skaleczenia należy zatem zastosować lek o potwierdzonej skuteczności. Takim lekiem jest Octenisept – z zarejestrowanym wskazaniem do odkażania i wspomagającego leczenia małych, powierzchownych ran. Octenisept wykazuje skuteczność w czasie poniżej 1 minuty:i możemy go stosować – zgodnie z ChPL-em – u dzieci i dorosłych w każdym wieku. Jako produkt leczniczy Octenisept stanowi ponadto wybór niezwykle bezpieczny. Wiadomo powszechnie, że proces rejestracyjny dla leków jest najbardziej restrykcyjny i obliguje producenta do przedłożenia stosownej dokumentacji potwierdzającej skuteczność i bezpieczeństwo preparatu, który ma zostać wprowadzony na rynek jako lek.

OPTYMALIZACJA PROCESU GOJENIA


Po skutecznym odkażeniu rany Octeniseptem, warto sięgnąć po Octenisept w żelu, który pozwoli na uzyskanie maksymalnie pozytywnych efektów gojenia. Badania potwierdzają, że Octenisept w żelu redukuje poziom bólu, skraca czas gojenia – nawet 15-krotnie oraz optymalizuje proces bliznowacenia, czyli zapewnia z jednej strony skuteczną eliminację skutkó1) skaleczenia, a z drugiej – korzystnie wpływa na aspekty estetyczne, które w dzisiejszym świecie dla większości (jeżeli nie dla każdej i każdego z nas) mają bardzo istotne znaczenie.

PODSUMOWANIE


Octenisept w sprayu w połaczeniu z Octeniseptem w żelu stanowią tym samym godny uwagi tandem, którego stosowanie skutkuje akceleracją i optymalizacją procesu gojenia oraz pozwala uniknąć powstawania blizn.