osłabienie_wątroby_admed

Wątroba jest oczyszczalnią organizmu człowieka i jednym z najważniejszych organów, jednocześnie najbardziej niedocenianym organem. Zajmuje najwięcej miejsca w całej jamie brzusznej i nieustannie pracuje, abyśmy nie odczuwani dyskomfortu po zjedzeniu zbyt ciężkich posiłków. Wątroba posiada jako jedyny organ umiejętność regenerowania się, jednak nawet i tu są pewne granice. Gdy przez wiele lat nasza dieta jest ciężkostrawna, obfituje w słodycze i używki, wątroba zaczyna ulegać osłabieniu i przestaje spełniać swoje funkcje prawidłowo, dając przy tym subtelne objawy.

Jakie funkcje spełnia wątroba?

Wątroba jest umiejscowiona po prawej stronie jamy brzusznej, tuż pod żebrem. Jest największym gruczołem i bierze udział w ponad 500 procesach. W wątrobie między innymi następuje przemiana składników odżywczych, gromadzenie witamin A, D, E i K oraz żelaza, produkcja hormonów, przetwarzanie glukozy czy neutralizacja toksyn.

 

Kiedy może dojść do osłabienia wątroby?

W sytuacji gdy wątroba pracuje ponad siły, po pewnym czasie zaczyna szwankować. Zdecydowanie przyczynia się do tego stanu:

  • Ciężkostrawna dieta z dominującym tłuszczem odzwierzęcym;
  • Stres – słynne powiedzenie „coś Ci leży na wątrobie” nie wzięło się znikąd. Na wątrobę stres działa zabójczo, co dowodzi temu jak bardzo ciało i umysł są ze sobą powiązane;
  • Nadmierne stosowanie leków;
  • Stosowanie używek, takich jak alkohol i papierosy.


Należy zaznaczyć, że choć uszkodzenia wątroby kojarzą się głównie z nadużywaniem alkoholu to nie jest to do końca prawda. Notuje się coraz więcej przypadków niealkoholowej marskości wątroby czy też stłuszczenia wątroby, że należy podkreślić, że na jej złą formę wpływa całokształt stylu życia.

 

Jakie mogą być objawy osłabienia funkcji wątroby?

Wątroba bardzo długo nie daje specyficznych objawów uszkodzenia. Ponieważ nie jest unerwiona, ból może się pojawić na skutek jej powiększenia i uciskania sąsiednich organów. W takiej sytuacji choroba jest już w zaawansowanej postaci, jednak wsłuchując się dokładnie w organizm, możemy zauważyć pierwsze objawy tego, że coś się dzieje złego z wątrobą.

  • Problemy trawienne - należą do pierwszych symptomów niedomagającej wątroby. Wzdęcia, odbijanie, bóle brzucha, zaparcia na przemian z biegunkami to objawy, które powinny nas skłonić do zastanowienia się nad swoimi codziennymi nawykami. Problemy z produkcją odpowiedniej ilości żółci prowadzą do wymienionych wyżej dysfunkcji jelitowych, których z wątrobą raczej nie łączymy a to właśnie jej osłabienie wpływa na pracę niemal całego organizmu. Bardziej zaawansowane schorzenia prowadzą w następstwie do nietolerancji pokarmowych, które z kolei zaostrzają problem.
  • Opuchlizna ciała to dosyć częsta przypadłość, której nie kojarzymy z wątrobą. Obrzęki na twarzy, dłoniach czy nogach są skutkiem zatrzymania sodu w organizmie, który następuje w wyniku zaburzeń pracy wątroby. Kolejnym, bardziej zaawansowanym objawem mogącym świadczyć o marskości wątroby, jest powiększenie obwodu brzucha, który staje się bolesny i tkliwy a w jamie brzusznej gromadzi się płyn.  Warto pamiętać, że obrzęki mogą być także spowodowane innymi dolegliwościami jednak zawsze powinny wzbudzić nasz niepokój.
  • Swędzenie skóry bez wyraźnej przyczyny (np. suchość), może być przyczyną zastoju żółci (cholestazy). Świąd skóry jest szczególnie nasilony w przypadku przewlekłej cholestazy wewnątrzkomórkowej. W jej wyniku kwasy żółciowe gromadzą się obrębie komórek wątroby (hepatocytów).
  • Przemęczenie organizmu i zaburzenia neurologiczne to kolejny, niespecyficzny objaw niedomagającej wątroby. Mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, szybka męczliwość, bóle mięśni i stawów, problemy z koncentracją, bezsenność, wahania nastroju, stany lękowe czy nawet depresja. Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia miesiączkowania oraz spadek libido.