Jak przetrwać długą jazdę samochodem?
Choć wielu z nas podróżuje samochodem codziennie - do pracy, po zakupy czy na trening to jednak dłuższa trasa, np. wakacyjny wyjazd to zupełnie inna sytuacja i obciążenie dla kierowcy.  Warto wiedzieć, jak się przygotować do długiej jazdy, aby dojechać do celu bezpiecznie, nie stwarzając zagrożenia dla siebie i innych. 

Przygotuj samochód do jazdy!



Mimo że obecne kary za brak ważnego badania technicznego są bardzo wysokie, to wciąż wiele pojazdów porusza się drogami bez wykonania takiego badania. Często kierowcy unikają stacji diagnostycznej ponieważ wiedzą, że ich samochód nie zdałby tego podstawowego egzaminu. Jednocześnie muszą być wyjątkowo lekkomyślni, żeby poruszać się takim pojazdem świadomie. Jeśli chcesz, aby Twój wyjazd był bezpieczny, musisz upewnić się czy samochód jest sprawny. We własnym zakresie możesz wykonać kontrolę ciśnienia w oponach, poziomu oleju, płynu chłodniczego, hamulcowego i w razie potrzeby uzupełnić braki. Brak z pozoru mało istotnego płynu do spryskiwaczy, może w złych warunkach pogodowych okazać się dużym problemem. 


Przygotuj siebie!



Podróż samochodem to nie rewia mody. Pamiętaj aby założyć wygodny strój, przede wszystkim buty. Szczególnie latem, pamiętaj o zabraniu okularów przeciwsłonecznych, a najlepiej jeśli będziesz mieć dodatkową parę w jednym ze schowków w samochodzie, tak by były zawsze pod ręką. Na przestrzeni kilkuset kilometrów pogoda może się diametralnie różnić, więc warto mieć przygotowaną np. kurtkę przeciwdeszczową. Pakując się do wyjazdu, wszystkie niezbędne przedmioty czy posiłki i napoje umieść w zasięgu ręki, tak aby w czasie prowadzenia pojazdu nie poszukiwać nerwowo np. ładowarki do telefonu. Dzień przed podróżą nie przemęczaj się oraz wyśpij się.


Właściwy posiłek.

Pamiętaj że Twoja podróż rozpoczyna się dużo wcześniej (nawet kilka godzin) zanim wsiądziesz za kierownicę. Przed podróżą warto unikać ciężkostrawnych potraw, aby organizm nie miał kłopotów z trawieniem, co zwykle powoduje uczucie senności. Jednocześnie należy dostarczyć organizmowi niezbędnej energii, warto sięgać po posiłki bogate w węglowodany, np. makarony czy ryż. Również w czasie podróży, warto od czasu do czasu zjeść np. banana. Owoce świetnie sprawdzają się w podróży, ponieważ dostarczają nam niezbędnej energii a jednocześnie nie zalegają w żołądku i nie powodują uczucia dyskomfortu trawiennego. Warto pamiętać, że spożywanie czekoladowych batonów czy picie energetyków nie jest najlepszym pomysłem. Stanowią one zastrzyk energii ale efekt ich działania jest krótkotrwały i po chwili zmęczenie wraca ze zdwojoną siłą. Dlatego takie rozwiązania powinny być przez nas traktowane wyłączenie jako akcja ratunkowa, pozwalająca dojechać do najbliższej stacji benzynowej czy punku MOP. 


Zaplanuj przerwy!



W czasie przygotowywania planu podróży, koniecznie uwzględnij przerwy na odpoczynek. Brak tachografu w Twoim samochodzie nie zwalnia Cię z obowiązkowego odpoczynku. Choć mandat za brak odpoczynku nie grozi kierowcy osobówki, to cena jaką będzie musiał zapłacić jeśli zaśnie za kierownicą może być znacznie wyższa. Rozporządzenie unijne nr 561/2006 nakazuje kierowcom zawodowym 45 minut odpoczynku po 4,5 godziny jazdy. Warto wziąć to pod uwagę przy planowaniu podróży. Pamiętaj, że tankowanie pojazdu nie stanowi przerwy, ponieważ nasz umysł wciąż pracuje na najwyższych obrotach. Dlatego jeśli zatrzymaliśmy się na tankowanie, dobrze jest przejechać od dystrybutora na parking i wykonać kilka prostych ćwiczeń i okrążeń wokół stacji lub choćby samochodu. 


Nie bądź bohaterem!


Jeśli tylko poczujesz zmęczenie zatrzymaj się w najbliższym możliwym miejscu. Warto przerwać jazdę i opóźnić dotarcie do celu, ale dojechać bezpiecznie. Autostrady i drogi ekspresowe są szczególnie niebezpieczne, ponieważ monotonne krajobrazy i otoczenie jest nużące dla kierowcy i niezależnie od pory dnia i nocy znacznie łatwiej spada poziom czujności kierowcy oraz zwiększa się szansa na zaśnięcie za kierownicą. Dlatego jeśli w takiej sytuacji masz możliwość, zamień się fotelami z jednym z pasażerów i pozwól mu przejąć ster. Próby udowodnienia swoich zdolności i wytrzymałości mogą okazać się tragiczne w skutkach.
Każda podróż ma swój cel. Pamiętaj aby dojechać do niego bezpiecznie, nie za wszelką cenę. Mimo pozycji siedzącej i braku wysiłku fizycznego, prowadzenie pojazdu to ciężka praca, jaką musi wykonać nasz organizm. Dlatego zadbaj o swoje dobre samopoczucie i nie próbuj pokonać siebie za kierownicą. Dzięki temu zajedziesz dalej i bezpieczniej.