ból_głowy_admed

Ból głowy dotyka wielu z nas, często nawet kilka razy w tygodniu. Zwykle radzimy sobie z nim zażywając jeden z popularnych leków przeciwbólowych. Jednak stosowanie ich w nadmiernej ilości może przyczynić się do powstania problemów zdrowotnych w naszym układzie pokarmowym. Wiadomo, że ból głowy zwykle nie jest czymś co można zignorować i normalnie funkcjonować. Jak zatem sobie radzić?

Domowe sposoby na ból głowy

Jest wiele różnego rodzaju sposobów, pomagających zmniejszyć lub usunąć ból głowy – w zależności od jego pochodzenia i intensywności. Działanie poszczególnych metod jest indywidualne, warto wypróbować, która może być dla nas najbardziej pomocna.

  • Nawadnianie organizmu to jedna z podstawowych metod walki z bólem głowy. Tak naprawdę, niejednokrotnie ból głowy wywołuje właśnie niedostateczne nawodnienie organizmu. Nawadniać organizm można na różne sposoby, najbardziej polecane jest picie wody i naparów ziołowych a także soków owocowo – warzywnych. Polecana jest także woda ze szczyptą soli. Jeśli zauważymy, że pijąc więcej wody rzadziej zmagamy się z bólem głowy, oznaczać to może że to odwodnienie wywoływało ból.
  • Kawa często pomaga jeśli ból głowy jest spowodowany zmianami ciśnienia. Kofeina zawarta w kawie zwęża naczynia krwionośne co może pomóc w pozbyciu się bólów głowy.
  • Ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe są bardzo pomocne gdy cierpimy na ból głowy. Rozciąganie ciała i kręgosłupa, głębokie wdychanie i wydychanie powietrza często pomaga pozbyć się bólu głowy, zwłaszcza napięciowego. Napięcie ramion, barków i szyi są bardzo częstym powodem bólów głowy, nie rzadko napięcia w stawie skroniowo – żuchwowym wyzwalają migreny. Rozluźnienie tych stref często przynosi ulgę, przy tego typu problemach zaleca się codzienne ćwiczenia i masaże.
  • Akupresura jest kolejną naturalną metodą walki z bólem głowy. Według medycyny chińskiej, uciskanie pewnych punktów na dłoniach i stopach pomaga zwalczać ból w określonych lokalizacjach. Uciskanie dłoni pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym powinno przynieść ulgę w bólu głowy. Ucisk powinien trwać od 30 do 60 sekund i być powtarzany przed 30 minut.
  • Masaż głowy to jeden z najczęściej wykonywanych automasaży. Uciskanie czoła i okolic skroni, gdzie często jest zlokalizowany ból. Delikatne pociąganie za włosy na całej powierzchni głowy także może przynieść ulgę.
  • Niekiedy ulgę w bólu mogą przynieść chłodne okłady na czoło lub okolice karku.
  • Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dieta może przyczyniać się do powstawania bólów głowy. Jeżeli spożywamy produkty, których nie tolerujemy (nietolerancje pokarmowe) organizm może reagować bólem głowy. Dodatkowo dieta uboga w składniki odżywcze, takie jak magnez, także może prowadzić do powstania bólów głowy. Bardzo często histamina zawarta w produktach spożywczych przyczynia się do bólu głowy u osób na nią uczulonych