rzucenie_palenia_admed

Palenie jest nałogiem niebezpiecznym dla zdrowia i trudnym do rzucenia. Niejednokrotnie kolejne próby kończą się niepowodzeniem. Nie należy się jednak zrażać – metod na skuteczne rzucanie tego nałogu jest całkiem spor. Jakie działania w trakcie rzucania palenia są najskuteczniejsze?

Co pomoże rzucić palenie?

Rzucenie palenia to bardzo trudne i wymagające od nas wielkiej siły woli zadanie. Dlatego im lepiej się do tego przygotujemy, tym większa szansa na powodzenie.

  • Przygotowania do porzucenia nałogu palenia powinny rozpocząć się w naszej głowie. Przygotowanie mentalne jest ważną częścią całego procesu. Czytanie informacji o tym jak możemy się czuć w trakcie odstawiania papierosów, może być bardzo pomocne, bo będziemy przygotowani na nieprzyjemne chwile. Z pewnością musimy też sami chcieć i czuć, że palenie papierosów nie wychodzi nam na dobre i zmotywować się do rzucenia nałogu. Warto przygotować sobie plan, jak zamierzamy wychodzić z nałogu. Najczęściej wybierane opcje to natychmiastowe zaprzestanie palenia lub zmniejszanie liczby papierosów wypalanych w ciągu dnia.
  • Należy przyjąć do wiadomości fakt, że rzucanie palenia będzie dla nas trudne ale przemijające. Najbardziej wymagające siły charakteru są pierwsze dni, gdy poza chęcią zapalenia męczą nas tzw. objawy odstawienne. Ten czas warto sobie zaplanować, tak abyśmy byli czymś zajęci, najlepiej czymś co bardzo lubimy robić.
  • Wiele osób uważa, że papieros ich wycisza, uspokaja, co nie jest prawdą, choć faktycznie tak może się wydawać. U palacza brak Nętne w walce z nałogiem.ikotyny w organizmie powoduje stres i spadki koncentracji, w wyniku których sięgamy po papierosa. Działa on chwilowo uspokajająco ale tak naprawdę to uzależnienie od papierosów wyzwala w nas napięcie psychiczne. Warto znaleźć coś, co pomoże nam rozładować negatywne emocje w inny sposób niż sięgnięcie po papierosa. Może to być sport, malowanie czy cokolwiek innego co sprawia, że nasze myśli przestają krążyć wokół myśli o papierosie.
  • Utarło się przekonanie, że po rzuceniu palenia musimy przytyć. Faktycznie odruch sięgania po papierosa pozostaje i zamiast niego zaczynamy sięgać po jedzenie. Jeżeli jemy zdecydowanie więcej niż potrzebujemy lub jedzenie jest niezdrowe, faktycznie waga może pójść w górę. Można temu zaradzić pozwalając sobie na podjadanie zdrowych przekąsek. Problem, omówiony wyżej, czyli co zrobić z rękoma (zazwyczaj sięgało się po papierosa) jest także istotny. Warto zająć ręce czymś, co pozwoli nam dodatkowo się odstresować. Może to być zabawka relaksująca, taka jak gniotek czy poppit.
  • Pomoc rodziny i otoczenia jest bardzo ważna. Okazywanie wsparcia i wyrozumiałości dla naszych gorszych dni, jest ważne i pomaga łatwiej przejść przez cały proces. Nie da się ukryć, że rzucanie palenia niesie ze sobą przykre emocje, z którymi osoba żegnająca się z nałogiem, może sobie nie radzić.


Jakie korzyści odniesiemy po rzuceniu palenia?

Wiele słyszy się o tym, że palenie papierosów ma bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Faktycznie papierosy potrafią zrujnować organizm, natomiast dobra wiadomość jest taka, że po zaprzestaniu palenia papierosów nasze ciało zaczyna się oczyszczać. Oto lista największych korzyści jakie uzyskamy rzucając palenie:

  • Zwiększa się nasza wydolność;
  • Obniża się puls i ciśnienie tętnicze;
  • Smaki i zapachy są intensywniej odczuwalne;
  • Poprawia się stan skóry;
  • Zmniejszamy ryzyko zachorowania na poważne choroby, w tym nowotwory;
  • Przestajemy „pachnieć” tytoniem;
  • Oszczędzamy czas;
  • Oszczędzamy spore kwoty pieniędzy.