termometr_bezdotykowy_admed

Termometry bezdotykowe są niezwykle wygodne, łatwe w obsłudze i przydatne. Osoby, które przywykły do używania termometrów rtęciowych (i zazwyczaj są ich gorącymi zwolennikami), trudno jest przekonać do tego, że właściwie dobrany termometr bezdotykowy jest niezawodny. Poniżej kilka informacji na temat działania termometrów bezdotykowych oraz porady jak wybrać urządzenie, które będzie nam służyło przez lata.

Jak mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Każde urządzenie ma swoją specyfikę działania, dlatego w pierwszej kolejności należy zapoznać się z instrukcją obsługi wybranego przez nas termometru bezdotykowego. Zalecenie producenta mogą dotyczyć w szczególności odległości mierzenia temperatury, tutaj rozbieżności mogą być naprawdę spore, od 2 do nawet 15 cm.

Kolejną istotną sprawą jest unikanie obszarów skóry pokrytej większą ilością włosów, jak na przykład brwi czy klatka piersiowa w przypadku mężczyzn.

W przypadku wykonywania odczytu temperatury, w dobrych modelach nie zajmuje to więcej niż 2 sekundy. Warto zwrócić na to uwagę w trakcie wybierania odpowiedniego termometru bezdotykowego dla siebie. W trakcie wykonywania pomiaru nie wolno poruszać termometrem do momentu pojawienia się na wyświetlaczu wyniku.

Błędem jest wykonywanie pomiaru przez ubranie – wówczas wynik nie będzie wiarygodny.

Wynik pomiaru może być także zaburzony w przypadku osób, które weszły do pomieszczenia gdzie występuje znacząca różnica temperatury w stosunku do tej panującej na zewnątrz. Podobnie nieprawidłowy wynik możemy uzyskać, gdy wyjmujemy termometr z miejsca gdzie panowała znacząco inna temperatura.

Należy pamiętać, aby temperatury nie mierzyć chwilę po wykonywaniu aktywności fizycznej, lub też po wyjściu z gorącej kąpieli. Temperatura musi być mierzona w spoczynku, zawsze na suchej skórze.

Jeśli mamy małe dzieci, najlepiej wybrać termometr z funkcją dopasowywania się do wieku dziecka. Jak wiadomo, dzieci mają wyższą temperaturę wyjściową niż dorośli, dlatego ta funkcja jest niezwykle przydatna, nie wprowadza przekłamań do wyników.

Jaki termometr bezdotykowy wybrać?

Przy wyborze termometru bezdotykowego należy się kierować swoimi potrzebami. Innego termometru będą potrzebować rodzice małych dzieci a innego starsze osoby. Funkcje dostępne w termometrach są różne i głównie od nich, jak i jakości marki zależna jest cena. Koszt jaki musimy ponieść kupując termometr bezdotykowy szybko nam się zwróci. Wygoda i komfort użytkowania termometrów bezdotykowych przekonają największego sceptyka. Na rynku wybór termometrów bezdotykowych jest ogromny, począwszy od najprostszych modeli, które mają za zadanie dokładnie zmierzyć temperaturę, aż do zaawansowanych technologicznie, które maja także funkcje mierzenia temperatury płynów czy obiektów a ich obsługa jest możliwa z poziomu aplikacji zainstalowanej na smartfonie.