chirurgiczna_dezynfekcja_dloni_produkty_do_dezynfekcji_admed
Zalecenia stosowania podchlorynu wapnia do dezynfekcji rąk zostały wprowadzone do procedur dla pracowników medycznych już w 1847 roku przez doktora Ignaaza Semmelweisa. Pokazał tym samym, że zmniejszenie występowania zakażeń szpitalnych jest tak naprawdę proste i zależne od ludzi.
Niezmiennie, po tylu latach profilaktyka higieny rąk nadal pozostaje główną kwestią jeśli chodzi zapobieganie zakażeniom występujących w placówkach medycznych. Higiena rąk jest w głównej mierze zależna od świadomości oraz chęci stosowania się personelu do ustalonych zaleceń. Wytyczne WHO dotyczące higieny rąk w opiece zdrowotnej są kompleksowym zbiorem reguł dotyczących prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk. W praktyce powinny one być rozpowszechnione wśród pracowników służby zdrowia a także przez nich stosowane. W każdym pomieszczeniu służącym do higieny rąk jest wywieszona instrukcja dezynfekcji zgodnie z techniką Ayliffe’a, na stanowisku do mycia dostępne są środki do dezynfekcji rąk. Niestety wciąż nie ma pewności, że wszyscy pracownicy stosują zalecenia w praktyce, warto zatem sięgać po inne środki edukacyjne.

Jak edukować personel w kwestii higieny rąk?


Zasady higieny rąk i procedury według których powinno się powstępować przy dezynfekcji powinny być przekazywane pracownikom służby zdrowia w wielu formach i kanałach. Tylko właściwie wyedukowany personel będzie mógł zapobiegać rozprzestrzenianiu się zakażeń.

Grafiki systematyzują wiedzę


Im więcej informacji podanych w ciekawej formie tym większa szansa, że przyciągną uwagę. Suche fakty wypunktowane w kilku liniach są nudne i raczej nikt nie zajmie się ich czytaniem. Natomiast grafika ukazująca miejsca najczęściej pomijane w trakcie dezynfekcji na pewno przemawia do wyobraźni, powinna być udostępniana gdzie to tylko możliwe.

Ilość użytego płynu ma znaczenie


Kolejną ważną rzeczą jest ilość środka użytego do dezynfekcji. Zgodnie z wytycznymi powinno to być od 3 do 5 ml. Mniejsza ilość może sprawić, że środkiem nie pokryjemy całych dłoni, co spowoduje niepełną dezynfekcję. Produkty na bazie alkoholu dodatkowo szybko parują, co sprawia że jest go mniej niż użyliśmy.


Ważna jest technika mycia


Technika mycia jaką stosujemy jest bardzo istotna, najbardziej rekomendowaną jest schemat Ayliffe’a, który jest zgodny z normą PN EN 1500. Kolejno następujące ruchy powinny być powtarzane po 5 razy. Szczególną uwagę powinniśmy poświęcić miejscom trudnym do dezynfekcji (grzbietowa część kciuka i opuszki palców). W trakcie kolejnych ruchów często brakuje nam środka dezynfekcyjnego, nic nie stoi na przeszkodzie aby go uzupełnić i dokończyć procedurę wg schematu tak, aby zapewnić całkowite pokrycie powierzchni dłoni.


Czas mycia dłoni


Kolejnym czynnikiem zwiększającym pełna dezynfekcję dłoni jest czas w jakim wykonujemy procedurę dezynfekcji. Zalecany czas to 30 sekund, jednak zważywszy na fakt, że każdą czynność wykonujemy po 5 razy, należałoby przyjąć 60 sekund jako realny czas w którym możemy przeprowadzić pełną dezynfekcję. W przypadku gdy skórę odkażamy, po wykonaniu wszystkich kroków wcieramy preparat aż do wyschnięcia, co pozwala na lepsze wniknięcie w naskórek.


Właściwa pielęgnacja skóry


Niemałą rolę w procesie dezynfekcji ma stan naszej skóry. Gdy nasza skóra jest przesuszona, podrażniona lub posiada zmiany chorobowe, jej odkażanie może być nieprzyjemne i bolesne, dlatego staramy się zrobić to szybko, co z kolei sprawia, że proces nie jest wykonany dokładnie. Dlatego właściwa pielęgnacja, nawilżanie natłuszczanie rąk mają ogromną rolę w całym procesie dezynfekcji.