dezynfekcja_plyn_do_dezynfekcji_dezynfekcja_rak_admed
Wiemy, że przestrzeganie zasad higieny i dezynfekcji rąk jest podstawą zapobieganiu zakażeniom szpitalnym. Zgodnie z rekomendacjami WHO, dezynfekcja rąk jest znacznie częściej zalecana niż mycie rąk. Stosowanie mydeł częściej niż środki do dezynfekcji powoduje podrażnienia na rękach, ponadto stopień redukcji z drobnoustrojów jest dużo mniejszy w przypadku mydła.
Jednym z ważniejszych elementów wpływających na bezpieczeństwo pracy personelu, jest rodzaj używanego do dezynfekcji rąk środka. Dobór środka powinien zależeć od zawartości substancji czynnych, pomocniczych oraz ich bezpiecznego wpływu na skórę użytkowników.
Zgodnie z danymi Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi, grupa zawodowa najczęściej zgłaszająca reakcję na szkodliwe działanie środków do dezynfekcji, są pielęgniarki. Najpowszechniej występującą reakcją jest zapalenie skóry wynikające z podrażnienia, objawiające się swędzeniem, zaczerwienieniem czy suchością. Notowane są także przypadki pękania skóry i krwawienie. Kolejną reakcją na środki dezynfekcyjne jest alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, które występuje w wyniku nadwrażliwości skórnej na określone składniki produktu. W skrajnych przypadkach alergicznego kontaktowego zapalenia skóry może dojść do zaburzeń ze strony układu oddechowego oraz anafilaksji.

Substancje stosowane do produkcji środków do dezynfekcji

Substancje najczęściej stosowane do produkcji dezynfekatorów to:

  • Alkohole (etylowy, propylowy, izopropylowy) – to grupa substancji aktywnych najlepiej tolerowanych przez skórę, w tym etanol charakteryzuje się najmniejszą toksycznością. Im wyższa wartość NDS (Najwyższe Dopuszczalne Stężenie) oraz NDSCh (Najwyższe Dopuszczalne Stężenie Chwilowe), tym dany produkt jest bezpieczniejszy. W przypadku preparatów alkoholowych alergiczne kontaktowe zapalenia skóry występuje niezwykle rzadko.
  • Chlorheksydyna - jest pochodną biguanidu, należy do związków kationowych i najczęściej występuje w postaci soli (octan, glukonian). W preparatach do dezynfekcji rąk, zazwyczaj występuje w roztworach alkoholowych ponieważ ma wąskie spektrum.  Glukonian chlorheksydyny powoduje częste alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, może się też przyczyniać do ciężkich reakcji alergicznych występujących z dusznościami a także wstrząsu.
  • Chlorek benzalkoniowy BAC (benzalkonium) - Z uwagi na wysoką skuteczność mikrobójczą jest substancją chętnie stosowaną w preparatach do dezynfekcji narzędzi, powierzchni oraz rąk. Jednak w przypadku rąk  zastosowanie benzalkonium powinno być ograniczone. W kontakcie ze skórą związek ten może powodować podrażnienia prowadzące do kontaktowego zapalenia skóry oraz reakcje alergiczne. Bardzo niebezpieczne dla zdrowia jest kontakt benzalkonium ze zranioną skórą. Do najczęściej opisywanych objawów po kontakcie z benzalkonium należą: nieżyt nosa, kaszel, wysypka, świąd, duszności. W przypadku tej substancji także może dojść do wstrząsu anafilaktycznego.


Substancje zapachowe w produktach do dezynfekcji

Obecnie na rynku znajduje się około 3 tysięcy różnych substancji zapachowych, z czego ok. 100 wykazuje potencjał alergizujący, należąc do jednych z najczęstszych czynników alergicznego kontaktowego zapalenia skóry. Mogą także powodować wyprysk kontaktowy, pokrzywkę kontaktową czy rumień wielopostaciowy. Substancje zapachowe mogą przyczynić się do powstania astmy lub nieżytu nosa.
Niezwykle ważne jest aby zarówno substancje czynne, pomocnicze a także pielęgnacyjne były dobrane w taki sposób aby zapewnić najlepszą skuteczność mikrobójczą oraz komfort użytkowania. Jeśli tak będzie,  przyczyni się to do częstszego stosowania środków do dezynfekcji przez personel medyczny, a w efekcie do wzrostu dyscypliny higieny rąk w placówkach medycznych.