Huczny, ale bezpieczny Sylwester!
Przed nami jedna z najgorętszych nocy w roku! Mimo, że temperatura na zewnątrz w nocy z 31.12 na 01.01 zwykle spada poniżej zera, to parkiety na całym świecie są rozgrzane do czerwoności. Szał zabaw i świętowania nadejścia nowego roku często przesłaniają wielu ludziom kwestie własnego bezpieczeństwa. Choć spożycie większej niż zwykle ilości alkoholu dodatkowo potęguje wrażenie bezkarności w działaniu. Jest to szczególnie niebezpieczne w okolicy samej północy, kiedy to w grę włączają się tzw. fajerwerki! 

Realne zagrożenie

Mimo, że wykorzystywanie materiałów pirotechnicznych jest regulowane przepisami kodeksu wykroczeń, oraz prawa lokalnego (np. uchwałami rad gmin czy zarządzeniami wojewody) Jest to m.in. opisane w art. 51 kodeksu wykroczeń zakłócanie ciszy, spokoju i porządku publicznego. Warto pamiętać, że czyn ten może być karany przez całą dobę, a nie tylko w czasie tzw. ciszy nocnej. Jednak przepisy lokalne mogą dopuszczać wykorzystanie materiałów pirotechnicznych w czasie Sylwestra i Nowego Roku, tradycja zobowiązuje. Jednak nawet najlepszy przepis nie zwalnia z myślenia i odpowiedzialności za siebie i innych. Fajerwerki stanowią materiały wybuchowe i w każdej chwili może dojść do niechcianego wypadku. Co roku słyszymy o wielu poszkodowanych w wyniku sylwestrowych wystrzałów osobach. 

Na ratunek!

W razie wypadku z udziałem pirotechniki, należy bezwzględnie wezwać karetkę (112 lub 999). Jednak do czasu przybycia służb, konieczna jest pierwsza pomoc osobie poszkodowanej. Często kluczowe są minuty, a nawet sekundy jeśli w grę wchodzi obfite krwawienie. Jego zatamowanie może być kluczowe dla uratowania zdrowia lub nawet życia poszkodowanego.

Pierwsza pomoc

Najczęściej urazy spowodowane materiałami pirotechnicznymi dotyczą dłoni, rąk i twarzy i są to oparzenia. Oparzeniem nazywamy uszkodzenie skóry (zatem również głębiej położonych tkanek lub narządów) spowodowane działaniem ciepła, substancji żrących, prądu lub promieni UV. Rozległe oparzenia mogą prowadzić do wstrząsów a nawet śmierci. Dlatego osoby z rozległymi oparzeniami pod żadnym pozorem nie można pozostawić bez opieki! Aby nasza pomoc skuteczna, warto pamiętać aby pod żadnym pozorem: 

  • nie przekłuwać powstałych pęcherzy
  • nie zdejmować odzieży z poparzonych miejsc
  • jeśli dojdzie do zapłonu poszkodowanego, nie używać gaśnic do jego gaszenia
  • nie smarować poparzonych miejsc maściami i kremami 
Opatrunek

Rany powstałe na ciele należy bezwględnie opatrzyć. Niezbędne do tego celu, w zależności od wielkości obrażeń mogą być gazy, kompresy, plastry. Jeśli dojdzie np. do naderwania ręki, konieczne może być ustabilizowanie jej powyżej serca. Jeśli na dłoniach znajduje się biżuteria, warto szybko ją zdjąć, ponieważ powstająca opuchlizna może to bardzo szybko uniemożliwić. Przy unieruchamianiu ręki bardzo pomocna może okazać się chusta trójkątna. 

Leczenie oparzeń

Kiedy poszkodowany szczęśliwie przejdzie do fazy rekonwalescencji po urazie warto wykorzystać specjalistyczne opatrunki na oparzenia, które przyspieszą gojenie się rany. Mogą to być kompresy zawierające parafinę czy srebro. Oprócz przyspieszenia gojenia, zmniejszają one dolegliwości bólowe, szczególnie przy zmianie opatrunku.
Lepiej zapobiegać niż leczyć

To stare, polskie porzekadło jest pełne prawdy i warto wziąć je sobie do serca. W czasie tegorocznej zabawy sylwestrowej (i każdej następnej!) zwróćmy szczególną uwagę na nasze bezpieczeństwo. Cały zespół Admed życzy Wam wystrzałowej zabawy sylwestrowej i jak najlepszego Nowego Roku! A fajerwerki niech wybuchają tylko tam gdzie powinny, a więc wysoko nad naszymi głowami!