Gruźlica co musisz o niej wiedzieć?
Gruźlica jest od jakiegoś czasu chorobą bardzo zakaźną oraz zaraźliwą. Uznaje się ją za zakaźną gdyż bodźcem, który wyzwala proces gruźliczy jest kwasooporny prątek gruźliczy ludzkiej, nazywany także prątkiem Kocha. Natomiast jest chorobą zaraźliwą, ponieważ tzw. zarazek, który powoduje gruźlicę przenosi się bezpośrednio z człowieka na innego człowieka.


Jakie są przyczyny gruźlicy?

Jako bezpośrednią przyczynę tej choroby określa się infekcję, która jest wywołana przez bakterię tzw. prątek gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis).
Istnieją również inne, pokrewne gatunki tych prątków, natomiast nie stanowią one bezpośredniego zagrożenia osobą dorosłym, u których nie zaobserwowano zaburzeń układu immunologicznego. Jeśli chodzi o pacjentów, którzy cierpią na niedobór odporności czyli np. AIDS w czasie trwania infekcji HIV, może skutkować zakażeniem również innymi typami prątków. Wtedy mowa nie o gruźliczy, a mykobakteriozie. Ta odmiana jest odpowiedzialna za rozwój wszelkich infekcji płucnych oraz zajęcie naszych węzłów chłonnych.


Zakażenie gruźlicą

Do zakażeń gruźlicą dochodzi szczególnie drogą kropelkową czyli przez wdychanie jej prądków. Wydostają się one z organizmu osoby zakażonej w czasie mówienia czy kaszlu oraz kichania. Ryzyko zakażenia jest większe jeśli z chorą osobą przebywamy długo i blisko.

Gruźlicę nazywa się chorobą społeczną, ponieważ da się zauważyć duży związek z warunkami życia chorych:

1. problem z niedożywieniem,
2. bardzo złe warunki życia oraz mieszkania,
3. nieodpowiednie warunki sanitarne,
4. ubóstwo i bieda.


Jakie są objawy gruźlicy?

Wielu pacjentów nie ma żadnych dolegliwości chorobowych więc do diagnozy najczęściej dochodzi przypadkiem. Objawy mogą mieć także bardzo ogólny charakter, a wynika to z reakcji organizmu osoby chorej. Drugą opcją są bardzo specyficzne objawy choroby dla zaatakowanego narządu. Ponieważ najczęściej gruźlica atakuje płuca, objawy można zaobserwować na dolnych drogach oddechowych.

Do charakterystycznych przyczyn należą:

1. silne poty najczęściej w nocy,
2. powtarzający się stan podgorączkowy,
3. kaszel, który utrzymuje się nawet do 3 tygodni, na początku suchy, a później wilgotny z wydzieliną śluzowo-ropną,
4. plucie krwią,
5. problemy z oddychaniem czyli tzw. duszności,
6. silne bóle w klatce piersiowej,
7. zmniejszająca się masy ciała,
8. dreszcze,
9. blada skóra,
10. silne osłabienie organizmy, a także szybkie męczenie się przy każdym wysiłku.


Diagnozowanie

Oczywiście w celu zdiagnozowania choroby należy udać się do lekarza specjalisty. Przeprowadzi on niezbędne badania. Na rynku dostępne są także testy, które dają możliwość diagnozowania gruźlicy. To szybki test kasetkowy na obecność Gruźlicy, w opakowaniu jest 1 sztuka. Próbkę pobiera się z krwi pełnej, surowicy lub osocza. To bardzo szybkie badanie immunologiczne do jakościowego wykrycia przeciwciał anty-TB (przeciw gruźlicy) (izotypów IgG, IgM i IgA).

Właściwości testu:

• bezbolesne pobranie próbki do badania,
• bardzo szybki wynik bo już po 10 minutach,
• swoistość na poziomie 99%
• wrażliwość na poziomie 86,4%
• czułość na poziomie 96,7 %
• Przeznaczony do użytku wyłącznie profesjonalnego.