Marker stanu zapalnego jelit czyli kalprotektyna
Badanie poziomu kalprotektyny jest pierwszym testem wykonuwanym, gdy pacjent zgłasza długo trwające dolegliwości jeśli chodzi o jelita. Daje to możliwość odróżnienia zespółu jelita drażliwego od  innych chorób związanych z przewodem pokarmowym, które wymagają leczenia, a dzięki niemu wiele osób uniknie bardzo nieprzyjemnego badania zwanego kolonoskopią.


Czym jest kalprotektyna?

Kalprotektyna (CLP) jest to białko ostrej fazy. Można je zauważyć głównie w białych krwinkach neutrofilach, jak i w monocytach czy makrofagach. Jego funkcja to między innymi regulator w wszelkich procesach zapalnych oraz hamowanie wzrostu oraz procesu przylegania tzw. patogennych bakterii do komórek śluzowych naszych jelit. Ponad to zapoczątkowuje drogę neutrofili do miejsca gdzie występuje stan zapalny.


Kiedy należy wykonać badanie poziomu kalprotektyny?

Większość chorób jelit oraz układu pokarmowego bardzo często przebieg ze zbliżonymi objawami. Lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu badań laboratoryjnych na poziom kalprotektyny, w przypadku gdy pacjent skarży się na takie dolegliwości jak:

  • silny ból brzucha,
  • biegunka lub zaparcia, które występują najczęściej naprzemiennie,
  • wzdęcia oraz gazy.


Kalprotektynę lekarz może zlecić aby:

  • odróżnić choroby zapalne w jelitach od np. zespołu jelita drażliwego oraz wybrania pacjentów, którzy wymagają badań bardziej inwazyjnych,
  • ocenić stopień zaawansowania choroby jelit,
  • monitorować efekty wdrożonego leczenia.

Jak przygotować się do badania kalprotektyny w kale?

Badanie nie wymaga szczególnych przygotować ze strony pacjenta. Należy jedynie przygotować próbkę około 2 gramów czyli wielkość ziarnka fasoli i umieścić je w sterylnym, czystym oraz plastikowym pojemniczku, który można kupić zarówno w aptece jak i hurtowni medycznej, a następnie dostarczyć do laboratorium. W przypadku gdy pacjent nie dostarczy próbki bezpośrednio po tym jak ją pobierze, musi ją przechowywać w temperaturze między 2 a 8 stopni.


Badanie, test

Wszystkie placówki medyczne, które przeprowadzają badanie kalprotektyny zaopatrują się w test na kalprotektynę, który dostępny jest np. w hurtowni medycznej.
To nieinwazyjny oraz bardzo szybki chromatograficzny test immunologiczny do jakościowego wykrycia kalprotektyny w pobranych próbkach kału ludzkiego. Może być on przydatny przy diagnozowaniu zaburzeń zapalnych przewodu pokarmowego.

Właściwości testu:

  • bardzo szybki wynik po 10 minutach,
  • specyficzność na poziomie 93%,
  • czułość na poziomie 94%,
  • przeznaczony wyłącznie do użytkuprofesjonalnego.