Gonioskopia - co to za badanie?
Gonioskopia – na czym polega? Czy gonioskopia jest bolesna? Gonioskopia jest jednym z wielu badań okulistycznych wykonywanych przy podejrzeniu jaskry lub nadciśnienia ocznego. Stosowany jest również przy urazach gałki ocznej. W ten sposób można ocenić kąt filtrowania i sprawdzić włókna nerwowe pod kątem uszkodzeń.

Gonioskopia to badanie kąta rogówki (rogówki) oka. Kąt drenażu to miejsce, w którym ciecz wodnista spływa z gałki ocznej. Ten płyn, który jest stale wytwarzany w oku, utrzymuje napięcie w gałce ocznej. Od jej prawidłowego odpływu zależy, czy w oku utrzymane zostaną prawidłowe parametry ciśnienia. W przeciwnym razie zbyt duże ciśnienie w oku może spowodować ucisk włókien nerwowych, czego skutkiem jest zanik nerwu wzrokowego.

Co to jest gonioskopia?

Gonioskopia polega głównie na sprawdzeniu kąta filtrowania za pomocą specjalnej soczewki zwanej gonioskopem. Dzięki niemu pacjenci są odpowiednio kwalifikowani np. do operacji zapobiegającej zaostrzeniom jaskry. Gonioskopia pozwala lekarzom oszacować ryzyko zamknięcia kąta drenażu poprzez wizualizację budowy oka. Okuliści używają 5-stopniowego otwarcia tego kąta, aby dokonać tego oszacowania. 

Interpretacja wyników gonioskopii

Nie ma ryzyka zamknięcia kąta w stopniach 4 i 3 wg Shaffera. Poziom 4 oznacza, że ​​szerokość kąta mieści się w przedziale 35-45, wyrażonym w 3 stopniach, czyli jest to kąt pomiędzy 25 a 35. Niskie ryzyko zamknięcia kąta wynosi 2 stopnie przy kącie 20. Jednak poziom 1 to wysokie ryzyko przy kącie 10 i wyłączony przy kątach poniżej 10.

Co może wykryć gonioskopia?

Gonioskop to soczewka umieszczana na uprzednio znieczulonym oku. Dzięki niemu okuliści mogą: Oceń, jak otwarty jest kąt; Dowiedz się, jaki jest kształt części tęczówki; Uzyskać informację o ilości barwnika w beleczkach. Ocenia również, czy występują przednie zrosty i jaka jest ogólna ocena struktury zwizualizowanej na materiale z urządzenia. Czy gonioskopia jest bolesna? Gonioskopia wykonywana jest w znieczuleniu, więc nie boli. Możesz odczuwać ucisk, ale nie ból. Jeżeli po badaniu pojawi się ból oka i będzie się on utrzymywał przez dłuższy czas, należy zgłosić to lekarzowi. Inne objawy, które mogą wystąpić po teście to: czerwone oczy, oczy lekko zamglone, Lub uczucie ciała obcego pod powiekami. Zwykle szybko mijają i są wynikiem podrażnienia oka podczas badania.

Gonioskopia jak przebiega

Ze względu na kontakt soczewki z rogówką podczas gonioskopii konieczne jest wcześniejsze znieczulenie oka. Oczywistym faktem jest to, że pacjentom nie wolno posiadać własnych soczewek korekcyjnych. Gdy oko jest znieczulone, pacjent opiera podbródek i czoło o lampę szczelinową i patrzy w kierunku wskazanym przez okulistę. Nie powinien wykonywać żadnych gwałtownych ruchów ani przechylać głowy. Podczas badania pacjent może mieć wrażenie, że oczy są zamglone, ale jest to stan przejściowy.