Wstydliwa choroba jaką jest prostata?
Prostata jest nieodłącznym elementem życia każdego mężczyzny po mniej więcej 50 roku życia. W związku z pojawiającymi się w tym okresie problemami z zaburzeniami hormonalnym, gruczoł prostaty niestety nie jest wstanie pracować tak samo jak wcześniej. Skutkuje to problemami z nietrzymaniem moczu, które są bardzo niekomfortowe dla każdego człowieka. W celu jak najlepszej ochrony przed zapaleniem gruczołu krokowego, należy poddawać się regularnym badaniom prostaty oraz bardzo uważnie obserwować swoje ciało oraz organizm i zachodzące z wiekiem zmiany.


Czym jest prostata i gdzie się znajduje?

Prostata, nazywana jest także gruczołem krokowym, jest to narząd mięśniowo-gruczołowy i wchodzi w skład układu płciowego u każdego mężczyzny. Prostata zlokalizowana jest w miedniczy mniejszej, tuż poniżej pęcherza moczowego. Natomiast cewka moczowa biegnie przez miąższ, przez to wzrost prostaty skutkuje problemami związanymi z oddawaniem moczu. Zaś tylna część stercza przylega bezpośrednio do odbytnicy, przez to badanie prostaty przeprowadza się przez per rectum.


Prostata i jej funkcje

Prostata to bardzo ważny element układu płciowego u mężczyzn. Odpowiedzialna jest za produkcję wydzieliny, która jest nośnikiem plemników. Wspomniana wydzielina jest koloru białego, a jej zapach wyczuwalny jest w spermie. Wspomniany płyn jest nie tylko nośnikiem plemników, ale spełnia również funkcje odżywcze. Kształtem prostata porównywana jest do orzecha, ponieważ jest to delikatnie spłaszczony stożek. Zbudowany jest z dwóch płatków, połączonych węziną i zlokalizowane są w mocnej torebce składającej się z mięśni gładkich, Podczas szczytowanie wspomniane mięście sie kurczą i daje możliwość na ejakulację.


Przyczyny prostaty

Problemy związane z prostatą są nierozłącznym elementem starzenia organizmu każdego mężczyzny. Przerost prostaty występuje na skutek zmian hormonalnych oraz obniżeniem poziomu testosteronu i stałym poziomem estrogenów. Na problemy z prostatą wpływ mają również uwarunkowania genetyczne, a także zła dieta.


Objawy prostaty

Problemy z prostata nie koniecznie objawia się bólem krocza lub gorączką, te objawu występują dopiero przy bardzo ostrzy zapaleniu gruczołu krokowego. Początkowe objawy, które mogą uchronić mężczyznę przed ostrymi stanami zapalnymi to:
  • różnego rodzaju bóle w pobliżu krocza, mianowicie w pachwinach oraz podbrzuszu,
  • ból w czasie oddawania moczu,
  • ból w trakcie wytrysku,
  • parcie w pęcherzu.
Jeśli zauważysz takie objawy natychmiast udaj się do lekarza, który przez badanie per rectum określi jakie są przyczyny wymienionych objawów.


Jak przebiega badanie prostaty?

W związku z tym, że tylna część stercz przylega do odbytu, najskuteczniejszym sposobem badanie jest wykonanie tego przez odbyt. Skutkuje to niepokojem, strachem oraz dużym skrępowaniem u mężczyzn, co często ma wpływ na unikanie badania. Mimo, że jest ono nieprzyjemne, pamiętajmy że badanie nie jest inwazyjne i nie powoduje bólu ani żadnego przygotowania.

Badanie można przeprowadzić także poprzez USG. To badanie także można wykonać przez odbyt lub tzw. powłoki brzuszne koniecznie z pełnym pęcherzem. USG wykonywane przez odbyt wymaga uprzedniego wykonania lewatywy. Dzięki niej oczyszczony zostaje dolny odcinek układu pokarmowego.

Kolejnym sposobem na badaniem prostaty jest zrobienie testu PSA. Polega on na badaniu krwi, umożliwia to wykrycie chorób stercza poprzez określenie stężenia PSA czyli białka, które wytwarzane jest przez komórki prostaty. Zaleca się je wykonać szczególnie u osób, które narażone są na wstąpienie nowotworu gruczołu krokowego