Fizjoterapia stomatologiczna na czym polega?
Rehabilitacja stomatologiczna to dział rehabilitacji zajmujący się leczeniem układu czaszkowo-szyjnego i żuchwowego. Stosowany jest w celu łagodzenia bólu pojawiającego się w okolicy oraz przeciwdziałania skutkom przewlekłych chorób i urazów. Jest to stosunkowo młoda dziedzina fizjoterapii, ale zyskuje na popularności ze względu na korzyści terapeutyczne, jakie oferuje oraz zwiększającą się częstość występowania schorzeń stawów skroniowo-żuchwowych i karku wynikających ze stylu życia.

Na zaburzenia te mają wpływ takie czynniki jak: stres, zła dieta, mała aktywność fizyczna, żucie gumy, nawykowe obgryzanie długopisem czy paznokciami. Mogą być również spowodowane zaniedbaniem higieny jamy ustnej prowadzącym do próchnicy i braków w uzębieniu, nieleczonej wady zgryzu czy zaniku kości.
Aby usunąć ból w stawie skroniowo-żuchwowym, musimy najpierw znaleźć przyczynę i zlikwidować ból, czyli wyleczyć próchnicę, wypełnić zęby lub zlikwidować wadę zgryzu. Rehabilitacja stomatologiczna może być wówczas wykorzystana do wspomagania leczenia i poprawy funkcji danego obszaru. Rehabilitacja to także porady dotyczące zmiany trybu życia i złych nawyków. Fizjoterapię stomatologiczną stosuje się również przed i po zabiegach twarzoczaszki.

Czym jest rehabilitacja stomatologiczna?

Rehabilitacja stomatologiczna obejmuje różnego rodzaju ćwiczenia i zabiegi, od terapii manualnej po terapię odpowiednim sprzętem, mające na celu wyeliminowanie zaburzeń i chorób narządu żucia oraz całego układu jamy ustnej i szczęki, odpowiedzialnego nie tylko za żucie, ale także za mówienie, połykanie , oddychanie i wyrażanie emocji.
System ten obejmuje tkankę przyzębia, staw skroniowo-żuchwowy, układ mięśniowo-szkieletowy oraz inne tkanki i narządy jamy ustnej i twarzy, takie jak kości czaszkowo-twarzowe, mięśnie (masserus, nadgnykowy, mimiczny, język i podniebienie), naczynia krwionośne i naczynia limfatyczne, nerwy, błony śluzowe i ślinianki pod kontrolą ośrodkowego układu nerwowego. Rehabilitacja stomatologiczna może dotyczyć dowolnej z tych dziedzin i jest stosowana w zasadzie w każdej gałęzi stomatologii, w tym w endodoncji (zajmującej się diagnostyką i leczeniem chorób miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych), ortodoncji (zajmującej się ortodoncją okluzyjną, szczękowo-twarzową deformacje i nieprawidłowości ortodontyczne), protetyka czy chirurgia szczękowo-twarzowa. Celem rehabilitacji endodontycznej jest wyeliminowanie dyskomfortu stawu skroniowo-żuchwowego spowodowanego przedłużonym otwieraniem ust podczas leczenia, np. leczenia kanałowego.

Dzięki odpowiednim ćwiczeniom pacjenci odczują ulgę i będą lepiej tolerować przebywanie w jednej pozycji przez dłuższy czas podczas zabiegów stomatologicznych. W przypadku ortodoncji rehabilitacja stomatologiczna może zmniejszyć lub nawet wyeliminować dyskomfort związany z ortodoncją, czyli noszeniem aparatu, który może obejmować bóle głowy, twarzoczaszki, zaburzenia czucia, bóle stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet szumy uszne, zaburzenia widzenia czy zawroty głowy. Stosuj odpowiednie techniki fizjoterapeutyczne, aby leczenie ortodontyczne było wygodniejsze i skuteczniejsze.
Fizjoterapia stomatologiczna poprzedzona jest konsultacją ze specjalistą, szczegółowym wywiadem oraz niezbędnymi badaniami klinicznymi. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta może pojawić się zespół rehabilitacji stomatologicznej składający się z kilku specjalistów, najczęściej protetyków, dentystów i ortodontów.

Jakie są metody odbudowy zębów?

Rehabilitacja stomatologiczna obejmuje różne rodzaje leczenia, w zależności od rodzaju schorzenia i indywidualnych potrzeb pacjenta. Metody te można podzielić na dwie grupy, jedna grupa to fizjoterapia, terapia manualna i leczenie wad postawy, druga grupa to fizjoterapia, która jest wykonywana przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Terapia ruchowa to forma ćwiczeń, która wzmacnia mięśnie i poprawia ruchomość stawów. Ćwiczenia nie zawsze dotyczą tylko twarzy, często obejmują również odcinek piersiowy i szyjny kręgosłupa. Mięśnie w tych obszarach są spokrewnione z mięśniami w okolicy szczęki i żuchwy, a ich stan może wpływać na choroby w tym obszarze. Możesz także skorzystać z masaży twarzy i głowy, aby rozluźnić mięśnie i zmobilizować stawy. Wzmacnianie mięśni twarzy i poprawa czucia ukierunkowane są na ćwiczenia z zakresu profilaktyki ruchowej.
Fizykoterapia obejmuje zabiegi laserowe, terapię ultradźwiękową, terapię ciepłem lub TENS (przezskórna stymulacja nerwów). Metody te są szczególnie skuteczne, mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Fizjoterapia stomatologiczna to także kinematic taping, czyli motion taping, który polega na stosowaniu specjalnie skonstruowanych plastrów, które przykleja się do określonych części ciała. Metodę tę stosuje się w leczeniu bólu i dysfunkcji w obrębie okolicy czaszkowo-żuchwowej oraz odcinka szyjnego kręgosłupa. Pomaga przy napiętym lub przeciążeniu mięśnia żwacza, a także przy neuralgii nerwu trójdzielnego i porażeniu nerwu twarzowego. Takie podejście jest również odpowiednie przed operacjami, takimi jak operacja plastyczna rozszczepu wargi, a bardziej ogólnie operacjami ortognatycznymi (tj. operacjami mającymi na celu zmianę położenia szczęki lub żuchwy).
Czas trwania rehabilitacji stomatologicznej zależy od rodzaju i stopnia dysfunkcji. Dobierany jest indywidualnie przez specjalistów dla każdego pacjenta.

W leczeniu jakich schorzeń może pomóc fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapię stomatologiczną należy stosować, gdy występują choroby i zaburzenia narządu żucia, objawiające się takimi objawami jak: ból zęba, szczęki, jamy ustnej, twarzy lub głowy, trzaski i skoki w stawie skroniowo-żuchwowym. Problemy z połykaniem i żuciem, otwieraniem i zamykaniem ust to również oznaki dysfunkcji w tym obszarze. Jeśli pojawia się dzwonienie w uszach lub uczucie łzawienia lub wybrzuszenia gałek ocznych, można również zajrzeć do wnętrza szczęki w poszukiwaniu przyczyny takich dolegliwości. Fizjoterapia stomatologiczna może pomóc w leczeniu wad zgryzu i wad postawy oraz zmniejszyć szum w uszach i ból szczęki, szczęki, ust, twarzy, a nawet całej głowy.

Problemy z zębami, takie jak problemy ze szkliwem lub wada zgryzu, mogą być również spowodowane zaburzeniami żucia. Fizjoterapia stomatologiczna może również pomóc w leczeniu urazów mechanicznych powstałych w wyniku upadków, uderzeń czy wypadków samochodowych, a także w przypadku wystąpienia zmian zwyrodnieniowych narządu żucia. Regeneracja i sprawność fizyczna przed operacją w okolicy twarzoczaszki i po tych operacjach mogą czasami być pomocne. Przed operacją celem jest zmniejszenie napięcia tkanek miękkich, przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów, zapobieganie obrzękom i osłabieniu mięśni oraz poprawa funkcji stawów. Po operacji często stosuje się terapię manualną (masaż) w celu przywrócenia prawidłowej funkcji stawu skroniowo-żuchwowego, mięśni i innych narządów jamy ustnej oraz kości twarzy.
Rehabilitacja stomatologiczna może również wspomóc ich regenerację, jeśli podczas takich zabiegów wystąpią rzadkie powikłania w postaci uszkodzenia nerwów. Warto również skonsultować się z fizjoterapeutą stomatologicznym, gdy podczas noszenia aparatu zaobserwujemy takie objawy jak zaciskanie lub zgrzytanie zębami, a nawet bruksizm. Co ciekawe, nawet jeśli problem dotyczy zmian w miednicy i kręgosłupie, z pomocą może przyjść fizjoterapia stomatologiczna. Przyczyną tej choroby mogą być narządy żucia, których dysfunkcja może prowadzić nawet do płaskostopia.