Fartuchy medyczne

Fartuchy medyczne, zgodnie z prawem, muszą być obowiązkowe dla wybranych grup pracowników służby zdrowia



Najczęściej są one białe, ale istnieją również fartuchy medyczne w kolorze zielonym lub czerwonym dla chirurgii i ratownictwa medycznego. Istnieje rozróżnienie między codzienną odzieżą lekarzy a jednorazowymi fartuchami medycznymi.

Fartuchy medyczne - zastosowanie



Fartuch medyczny, nazywany też czasem kitlem lub chałatem, to odzież ochronna m.in. dla lekarzy i pielęgniarek. Ma on dwa podstawowe zastosowania. Po pierwsze, chroni lekarza lub pielęgniarkę przed bakteriami i wirusami, na które narażony jest każdy, kto ma kontakt z pacjentem. Po drugie, szczególnie w przypadku pediatrów, fartuch chroni przed nieczystościami - bardzo często zdarza się, że dziecko może oddać mocz lub zwrócić jedzenie podczas badania. Z tego powodu pracownicy służby zdrowia posiadają w placówce kilka sztuk fartuchów medycznych.
Damskie i męskie fartuchy medyczne to odzież wierzchnia, która jest jednolita i zakrywa codzienne ubranie lekarza lub pielęgniarki. Zmniejsza to prawdopodobieństwo, że część prywatnego stroju lekarza lub pielęgniarki, na przykład, zaczepi się o pacjenta podczas badania.

 


Cechy fartuchów medycznych



Męskie i damskie fartuchy medyczne mają zazwyczaj długie rękawy, które zapewniają dodatkową ochronę przedramion. Fartuchy ochronne czasami sięgają nawet do kolan, przypominając płaszcze. Możemy wyróżnić fartuchy ochronne codziennego użytku oraz jednorazowe fartuchy medyczne, które wykonane są z tworzyw sztucznych. Elementami jednorazowej odzieży ochronnej są także gumowe rękawiczki oraz foliowe ochraniacze na buty, które ma obowiązek założyć każdy, kto np. odwiedza pacjenta w szpitalu. Pod względem sposobu zapinania wyróżniamy fartuchy ochronne z zamkami błyskawicznymi oraz fartuchy z guzikami.


Kto nosi fartuchy medyczne?


Fartuchy ochronne to obowiązkowa odzież dla pracowników wybranych zawodów medycznych. W polskim prawie obowiązek noszenia fartucha medycznego wynika z art. 11 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 2008 r. z późn. zm. Zgodnie z ustawą, osobami zobowiązanymi do noszenia fartuchów ochronnych są:
- lekarze i pielęgniarki,
- pracownicy szpitala (w tym salowe i salowi, sanitariusze itp.).
- pracownicy izb przyjęć,
- pracownicy sanepidu,
- pracownicy centrum krwiodawstwa,
- pracownicy laboratoriów,
- farmaceuci.


Fartuchy medyczne dla pielęgniarek, lekarzy i wszystkich powyższych grup zawodowych są niezbędną codzienną koniecznością. Co ciekawe, o ile szpitale zapewniają dostęp do fartuchów medycznych dla pielęgniarek i pozostałego personelu, o tyle w przypadku prowadzenia własnej przychodni lub poradni, obowiązek zapewnienia fartuchów medycznych spoczywa na właścicielu. Nie ma przepisów, które zabraniałyby korzystania z używanych fartuchów medycznych. Obowiązkiem każdego właściciela fartucha jest jednak dbanie o jego czystość.

 


Kolorystyka fartuchów medycznych



Ważnym aspektem fartuchów medycznych jest ich kolorystyka. Najczęściej spotykamy fartuchy medyczne białe, choć w niektórych przypadkach nie jest to obowiązkowe. Biały kolor fartucha ma symbolizować i promować czystość i schludność, które są niezwykle ważne w pracy lekarza, pielęgniarki, ratownika medycznego czy pracownika laboratorium. Sprawdzając czystość fartucha medycznego, biały kolor pomoże nam zidentyfikować drobne zabrudzenia.
W niektórych przypadkach warto jednak zrezygnować z białego fartucha medycznego. Zgodnie z prawem lekarz ma możliwość zdecydowania się na kolorowy fartuch medyczny. Najczęściej opłaca się to internistom - dzieci na widok kolorowych fartuchów podobno lepiej przechodzą badania.
Istnieją jednak pewne zastrzeżenia, jeśli chodzi o wybór fartuchów medycznych. Kolory zarezerwowane dla poszczególnych grup pracowników służby zdrowia to zielony i czerwony. Zielone fartuchy to odzież chirurgiczna - noszą je lekarze wykonujący operacje. Dotyczy to operacji chirurgicznych. Chirurdzy plastyczni lub okuliści wykonujący zabiegi nie muszą nosić zielonych fartuchów ochronnych. Drugim zarezerwowanym kolorem jest czerwony. Fluorescencyjna czerwień w służbie zdrowia nie może być noszona przez nikogo poza ratownikami medycznymi.