odziez_medyczna_fartuch_ochronny_czepek_admed

Personel medyczny w różnych placówkach służby zdrowia może posiadać odzież o odmiennym wyglądzie, ale przeznaczenie to samo. Ubrania pracowników przede wszystkim zabezpieczają ich prywatną odzież przed zabrudzeniami, ale też chronią przed przenoszeniem zakażeń. Gwarantują przy tym wygodę podczas wykonywania obowiązków.

Co wyróżnia ubiór pracowników służby zdrowia?

Odzież medyczną odróżnia od codziennego ubrania zastosowanie. Strój przeznaczony jest do noszenia w miejscu pracy przez pracowników służby zdrowia, m.in. w ratownictwie, przychodniach, szpitalach, gabinetach stomatologicznych, itp. Odzież taka użytkowana jest też przez personel sanatoriów, uzdrowisk i innych placówek związanych z obsługą medyczną.

Ubrania składające się na strój pracownika służby zdrowia odznaczają się charakterystycznymi krojami – z reguły pozbawionymi zapięć takich jak, np. zamek błyskawiczny. Popularną alternatywną są wygodne – zazwyczaj kryte –zatrzaski. Ponadto ubrania odznaczają się kolorystyką – bardzo często są to jednobarwne koszulki, bluzki, spodnie, czy spódnice lub sukienki.

Odzież medyczna w świetle prawa

Ubrania medyczne i środki ochrony indywidualnej stosowane są przez pracowników służby zdrowia w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się zakażeń. Wobec tego ich podstawowym zadaniem jest zagwarantowanie jak najlepszej ochrony zdrowia, zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. Ponadto wraz z wejściem do Unii Europejskiej, Polska przyjęła stosowane w jej ramach regulacje prawne i opierając się na tych zadaniach powinna stanowić barierę ochronną przed różnego rodzaju zakażeniami zgodnie ze standardem EN 13795 oraz w myśl dyrektywy unijnej European Council Directive 93/42/EEC [MDD]. Istnieją także krajowe rozporządzenia dotyczące zapewnienia odpowiedniej ochrony bakteriologicznej, w tym m.in. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 26 czerwca 2012 roku w sprawie wymagań, jakie obowiązują w zakresie fachowym i sanitarnym pomieszczeń oraz podmiotów wykonujących działalność leczniczą ( DZ.U. 2012.739).

Odzież służbowa stanowi także element identyfikacji wizualnej pracowników, w istotny sposób wyróżniając lekarzy, pielęgniarki oraz pozostały personel służby zdrowia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odzieży medycznej?

Dobór odpowiedniej odzieży medycznej może przysparzać problemów, dlatego warto zastanowić się nad takimi kwestiami jak:

  • rozmiar – powinien być dobrze dopasowany do fizjonomii osoby, która będzie nosiła strój. Za małe, jak i za duże ubranie może ograniczać swobodę ruchów bądź utrudniać wykonywanie obowiązków służbowych. Ponadto źle się układa na sylwetce, co może wpływać negatywnie na komfort noszenia.
  • rodzaj – obecnie na rynku dostępna jest bardzo zróżnicowana garderoba medyczna. Mogą być to fartuchy dedykowane dla personelu męskiego i damskiego, jak też ubrania przeznaczone wyłącznie dla kobiet, np. spódnice lub pasowane w talii koszule. Warto dobrać rodzaj ubrania do indywidualnych oczekiwań pracowników, dzięki czemu w takim ubraniu będą się lepiej czuli.
  • materiał – produkty powinny być wykonane z tkaniny, która zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Ponadto warto wybrać ubrania, które będzie można poddawać częstym praniom w wysokiej temperaturze i nie obawiać się przy tym deformacji.
  • dodatkowe elementy – planując zakup odzieży medycznej warto też zwrócić uwagę czy posiada dodatkowe elementy praktyczne jak np. duże kieszenie zapewniające wygodne i łatwe przechowywanie artykułów medycznych, zapięcie na napy.


Ubrania przeznaczone dla pracowników służby zdrowia powinny być wygodne, a przy tym spełniać określone standardy jeśli chodzi o wykonanie i bezpieczeństwo. Właśnie dlatego zastanawiając się nad wyborem tego rodzaju produktów medycznych warto skorzystać z oferty sprawdzonych producentów, posiadających wiedzę i doświadczenie w zakresie szycia ubrań dla służby zdrowia.