Druki - dokumenty medyczne i ich rodzaje

Co to jest druk - dokument medyczny ?


Dokumenty medyczne są dokumentami prawnymi. Zawierają informacje niezbędne do prawidłowej opieki nad pacjentem i obejmują informacje o charakterze zdrowotnym, profilaktycznym i społecznym. Możemy wyróżnić dokumentację kliniczną i niekliniczną.

Dokumentacja kliniczna to informacje o pacjencie, które obejmują jego historię biologiczną oraz wszystkie informacje, które powinien znać pracownik służby zdrowia zajmujący się pacjentem. Z tego powodu ważne jest prowadzenie dobrej dokumentacji klinicznej dla lepszego leczenia i przestrzegania zasad przez pacjenta.

Z kolei dokumentacja niekliniczna obejmuje te dokumenty administracyjne, które są niezbędne w procesie opieki. Dlatego przez dokumentację niekliniczną rozumie się te dokumenty o charakterze społecznym lub administracyjnym, które pozwalają na dobre zarządzanie, koordynację i organizację dostępnych środków i zasobów, a także prawidłowe funkcjonowanie różnych działów składających się na proces opieki, np. wzajemne powiązanie jednostek Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Dokumentacja medyczna stanowi istotny aspekt procesu opieki nad pacjentem. Dzięki tym informacjom leczenie i diagnozowanie ewentualnych dolegliwości, na które może chorować pacjent, przebiega we właściwym kierunku. Innymi słowy, tworzy ona podstawę dla różnych interwencji, w które zaangażowany jest pacjent w procesie opieki zdrowotnej. Dokumentacja medyczna pozwala lekarzowi na dyżurze na szybki przegląd stanu zdrowia pacjenta, co zapewnia szybszą i bardziej efektywną diagnozę i leczenie.

Ulotka informacyjna


Ulotka informacyjna dla pacjenta jest formą druku medycznego, którą można znaleźć w każdym leku kupionym w aptece. Zawiera ona bardzo ważne informacje o produkcie, takie jak jego zastosowanie do konkretnego schorzenia, skutki uboczne, dawki czy sposób przechowywania. Przy tłumaczeniu ulotki informacyjnej, tłumacz medycyny i opieki zdrowotnej musi zwracać szczególną uwagę na przepisy obowiązujące w danym kraju.


Zapis historii choroby


Zapis historii choroby podsumowuje historię medyczną pacjenta, a także zawiera pewne notatki i uwagi poczynione przez lekarzy specjalistów. Może być wykorzystywany w środowisku klinicznym, a tłumacz medyczny i opieki zdrowotnej nigdy nie powinien błędnie zrozumieć zawartych w nim informacji.

Podsumowanie wypisu


Podsumowanie wypisu ze szpitala jest przygotowywane, gdy pacjent wypisuje się ze szpitala. Zazwyczaj wyjaśnia ono przyczyny przyjęcia do szpitala, wyniki wykonanych badań oraz to, jak pacjent czuje się po wypisie - wraz z kilkoma poradami medycznymi.

Testy medyczne


Obejmuje badanie krwi, badanie moczu, badanie serca i wiele innych wariantów. Liczby, formy chemiczne, molekuły, ilości... , wszystko musi być dokładnie obejrzane przez tłumacza medycznego.