Dna moczanowa – choroba osób bogatych ?
Tzw. Dna Moczanowa, która jest znana także pod nazwą podagra lub artretyzm to bardzo dotkliwa choroba znana już od dawna. Na nieszczęście osób nią dotkniętych nie znamy metody całkowitego jej wyleczenia. Oczywiście wczesne rozpoznanie zwiększy szansę na normalne funkcjonowanie. Co ciekawe przypadłość ta była kiedyś uznawana jako choroba osób bogatych. Jaka jest dokładna definicja dny moczanowej? Jak z nią żyć?


Co to jest dna moczanowa?


Jest ona przewlekłą chorobą związaną z zaburzeniami przemiany materii, która powoduje bardzo męczące bóle i może doprowadzić do zniekszałceń stawów, a w skrajnych wypadkach niesprawności osoby chorej przez znaczne upośledzenie narządów ruchu. Chorobę powoduje nadmiar kwasu moczowego we krwi, ale jego zwiększony poziom nie jest jednoznaczny z tym, że na nią chorujemy. Diagnozuje się ją gdy nadmiar kwasu moczowego spowoduje reakcje zapalne nieszczące stawy.
Ma ona dwie postaci, pierwotną czyli odziedziczoną – ciało produkuje za dużo kwasu moczowego i nie daje rady go wydalić. Druga postać to wtórna dna moczanowa, która jest skutkiem stylu życia osoby chorej. Choroba po kilkunastu dniach przerodzić się może w postać przewlekłą i prowadzić do powstawania nadżerek co skutkuje zniekształceniem stawów, znacznego zmniejszenia sprawności.



Choroba bogatych?


Już Hipokrates zauważył związek dny moczanowej a obfitej diety, dlatego też nazywał ją arteryzmem bogatych, oczywiście dziś wiemy, że każdy może na nią zachorować, nie tylko osoby zamożne.  Przyczyną są  puryny, które są dostarczane z dietą - od nich pochodzi kwas moczowy występujący w nadmiarze w naszym ciele. Kwas ten znajduje się także w obumierających tkankach. Co prawda w ograniczonej ilości jest on rozpuszczalny we krwi, ale jeżeli poziomy zostaną przekroczone zacznie on się krystalizować. Gdy będziemy utrzymywać ciągle wysoki poziom kwasu moczowego kryształki będą rosły i odkładały się w stawach i tkankach obok nich. Nasz układ odpornościowy będzie oczywiście chciał pomóc ale przy bardzo dużych ilościach nie będzie w stanie. Kryształki te mają naprawdę ostre krawędzi i nizszczą  pobliskie tkanki a to powoduje stan zapalny i duży ból.
Podwyższone stężenie kwasu moczowego jest też uwarunkowane genetycznie, przyczyną mogą być także choroby nerek, zaburzenia hormonalne. Na szczęście nie u każdej osoby rozwinie się dna moczanowa, muszą pojawić się konkretne warunki w tym:

  • Hiperurykemia – skutek nadmiernego wydzielania kwasu moczowego przez nerki
  • otyłość brzuszna
  • wysokie ciśnienie
  • niski poziom cholesterolu HDL
  • wysoki poziom glukozy
  • wysoki poziom triglicerydów
  • uwarunkowania dotyczace płci: meżczyźni chorują cześciej
  • wiek – najczęściej chorują osoby po 40 roku życia i kobiety w trakcie menopauzy
  • operacje (m.in. wycięcie macicy) i przeszczepy narządów
  • leki – niektóre leki mogą zwiekszych poziom kwasu moczowego w organizmie np. leki moczopędne
  • spożywanie dużej ilości alkoholu, szczególnie piwa, co ciekawe wino nie przyczynia się do tej choroby
  • nadmierne spożywanie napojów słodzonych z fruktozą, owoców morza i mięsa
  • skrajne odwodnienia np. bo wyjątkowo cieżkim wysiłku fizycznym


Objawy


Choroba może się rozwijać nie dając objawów przez wiele lat. Oczywiście można ją zdiagnozować wykonując badanie krwi ale mało kto wykonuje badania na tyle często aby ją wykryć na tyle wcześnie. Zazwyczaj gdy nie czujemy niepokojacych objawów nie spodziewamy się, że coś nam dolega.
Najczęściej pierwszym niepokojących objawem jest zapalenie stawu w podstawie palucha, które pojawia się w nocy lub z samego rana i narasta falami. Ból związany z dną moczanową jest wyjątkowo dotkliwy i rozdzierający. Po zaobserwowaniu takich objawów jak bolesny, wręcz błyszczący, zaczerwieniony staw niezwłocznie udajmy się do lekarza, ponieważ zbagatelizowane objawy pozwolą chorobie się rozwijać. Chorobie może towarzyczyć gorączka, dreszcze, ogólne złe samopoczucie. Nawet jeżeli nie zastosujemy leczenia mijają one po około 8 dniach, jednak im wcześniej zaczniemy leczenie tym lepiej. Kolejne ataki choroby, są zawsze silniejsze i dotkliwsze.
Co zrobić po diagnozie?
Po zdiagnozowaniu choroby najprawdopodobniej czeka nas dieta do końca życia. Dodatkowo koniecznie zaleca się:
  • utrzymanie dobrej masy ciała (prawidłowe BMI)
  • nie spożywanie mocnych alkoholi, kategoryczne odstawienie piwa
  • kontrolowanie ciśnienia krwi, stężenia glukozy i lipidów
  • picie odpowiedniej ilości płynów


DIETA, czyli:


- Mało tłuszczu,, zwiększona ilość węglowodanów, ponieważ przyczyniają się one do wydalania moczanów
- tylko łagodne potrawy, nie smażone, nie pieczone, ale gotowane w dużej ilości wody
- mimo restrykcji zaggwarantowanie sobie dobrej diety z wysokim poziomem składników odżywczych
- alkohol tylko w małych ilościach -   zawsze uzgodnijmy to z lekarzem
- buliony warzywne, unikać mięsnych, nie należy spożywac więcej niż 100 mięsa dziennie
- jedzenie chleba pełnoziarnistego z małą ilością puryn
- usunać z posiłków wędliny
- posiłek spożywany przed snem na co najmniej 4 godziny przed położeniem się spać, pamietajmy,że poziom kwasu moczowego zwiększa się w nocy
- możemy jeść GRZYBY, ale tylko kurki bo mają bardzo niski poziom puryn
- dieta prowadząca do prawidłowej masy ciała w wypadku nadwagi czy otyłości, ale nie dieta „głodówka” ponieważ może doprowdzić do napadów dny moczanowej
- picie wód alkaicznych, słabych herbat, picie wody niskomineralnej (poniżej 150mg/dl), można pić mleko – kategorycznie nie dopuszczamy do odwodnienia !


Badania pokazują, że dobry wpływ na zmniejszenie objawów ma dieta mleczno-jajeczna (wegetariańska), dodatkowo warto zażywać kwas foliowy, jego zwiększony pozwiom w naszym ciele powoduje, że powstanie mniej kwasu moczowego. Przyjmowanie suplementów skonsultujmy z lekarzem, ponieważ kwas foliowy może wypłukiwać witaminę b12.

Jezeli podejrzewamy dnę moczanową niezwłocznie wykonajmy badanie krwi na okrślenie stęzenia kwasu moczowego we krwi, kosztuje ono około 10 zł a może zwiększyć nasze szanse na zdrowie.