zapalenie_wyrostka_robaczkowego_admed

Zapalenie wyrostka robaczkowego występuje dosyć często, zdarza się zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Wyrostek robaczkowy jest malutką częścią układu pokarmowego umiejscowioną w prawym dole biodrowym. Ma od pięciu do nawet dwudziestu centymetrów, jest ślepo zakończoną cewką (kiedyś wyrostek nazywano potocznie ślepą kiszką). Wyrostek robaczkowy w pierwszych latach życia jest bardzo mocno wyściełany naczyniami chłonnymi, dlatego uważa się, że ma on swój udział w budowaniu odporności u dzieci.

Jak objawia się zapalenie wyrostka robaczkowego?

Objawem, którego nie sposób przeoczyć jest ostry ból w prawym boku, który pojawia się po pewnym czasie – początkowo zapaleniu nie towarzysza żadne objawy. Z czasem do bólu dołączają także wymioty, nudności, czasem także gorączka, osłabienie i parcie na mocz. Jeśli ból nie ustępuje po 4 godzinach, należy jak najszybciej zgłosić się na ostry dyżur. Zdarza się, że objawy nie są tak charakterystyczne, zwłaszcza w przypadku dzieci czy ciężarnych. U dzieci obserwuje się głównie nudności, nieprzyjemny zapach z ust, gorączkę a także wzdęcia brzucha, rzadziej występuje ostry ból. Z kolei u kobiet w ciąży, w wyniku powiększania się macicy dochodzi do przemieszczenia wyrostka do góry jamy brzusznej, czasem aż pod żebro, co powoduje, że objawy nie są jednoznaczne. Zapalenie wyrostka robaczkowego u ciężarnych zdarza się stosunkowo często, dlatego należy być wyczulonym na wszelkie nietypowe dolegliwości Należy pamiętać, że nie wolno lekceważyć podejrzenia  zapalenia wyrostka robaczkowego – jeśli pomoc lekarska nie zostanie udzielona na czas może dojść do bardzo poważnych powikłań.

Jakie są przyczyny zapalenia wyrostka robaczkowego?

Przyczyny ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego nie są do końca jasne, jednak uważa się że główną przyczyną zapalenia wyrostka robaczkowego jest zablokowanie go poprzez:

  • Nagromadzone kamienie kałowe;
  • Przerost tkanki limfatycznej;
  • Infekcje wirusowe i bakteryjne przewodu pokarmowego;
  • Owsiki znajdujące się w wyrostku.

 

Często jako przyczynę wymienia się także dietę ubogą w błonnik, co prowadzi do zalegania mas kałowych w jelitach, co może prowadzić do zatkania wyrostka robaczkowego.

W jaki sposób jest diagnozowane zapalenie wyrostka robaczkowego?

W przypadku podejrzenia zapalenia wyrostka robaczkowego lekarz przeprowadza badanie jamy brzusznej, USG (mające wykluczyć inne schorzenia) oraz przeprowadzane są badania krwi i moczu. Diagnozę potwierdza się zazwyczaj za pomocą sprawdzenia tzw. objawu Jaworskiego. Pacjent jest proszony o położenie się i uniesienie prawej nogi do góry. Wówczas lekarz uciska okolice wyrostka robaczkowego a pacjent opuszcza nogę. Gdy podczas opuszczania kończyny ból się wzmaga, uznaje się że pacjent ma zapalenie wyrostka robaczkowego. Leczenie zapalenia wyrostka robaczkowego polega niestety jedynie na zabiegu usunięcia wyrostka. Najczęściej zabieg przeprowadza się laparoskopowo, jednak jest przeprowadzany także chirurgicznie. Usunięcie wyrostka robaczkowego nie powoduje pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta.